Pieaugusi interese par Latvijas filmām

TVNET
Pieaugusi interese par Latvijas filmām
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: kadrs no filmas

Latvijas kino izplatītāji apkopojuši 2018. gada pirmo trīs mēnešu statistiku par filmu apmeklējumu kinoteātros, un rezultāti ir iespaidīgi - no piecām visvairāk apmeklētajām filmām trīs ir Latvijas autoru darbi, un nacionālā kino īpatsvars skatītāju uzmanības fokusā ir četrkāršojies, salīdzinot ar vidējiem skaitļiem iepriekšējos gados, ziņo Kristīne Matīsa, NKC vecākā referente informācijas jautājumos.

«Tas ir īpašs notikums Latvijas kino izrādīšanas vēsturē - šāgada pirmā ceturkšņa skatītāko filmu topā ir iekļuvušas trīs pašmāju filmas, «Nameja gredzens», «Kriminālās ekselences fonds» un «Paradīze '89». Kopumā, pieskaitot arī simtgades dokumentālo filmu «Turpinājums», vietējo filmu apmeklējums šobrīd ir 28% no visa tirgus,» atzīst Ilze Roķe, Forum Cinemas filmu izplatīšanas nodaļas vadītāja.

Laika periodā no 2018. gada 1. janvāra Latvijas kinoteātros visvairāk skatītāju jau apmeklējuši režisora Aigara Graubas un producenta Andreja Ēķa spēlfilmu «Nameja gredzens» (pirmizrāde 17. janvārī, 79 216 skatītāji), topa otrajā vietā ir režisora Oskara Rupenheita spēlfilma «Kriminālās ekselences fonds» (pirmizrāde 2. februārī, 66 341 skatītāji), ceturtajā vietā - Madaras Dišleres spēlfilma «Paradīze '89» no Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei (pirmizrāde 22. februārī, 49 444 skatītāji).

Piecu šogad apmeklētāko filmu topā trešo vietu ieņem kompānijas «Universal Pictures» romantiskā drāma «Brīvība piecdesmit nokrāsās» (kinoteātros no 7. februāra, 56 997 skatītāji), bet piekto - piedzīvojumu komēdija «Džumandži: Laipni lūgti džungļos» (kinoteātros no 2017. gada 22. decembra, 43 000 skatītāji)

Kinoteātru apmeklējuma statistikā svarīgs rādītājs ir tā sauktā «tirgus daļa», kādu ieņem nacionālais kino katrā valstī, - t.i., cik procenti skatītāju no kopējā kinoteātru apmeklētāju skaita skatījušies tieši pašmāju filmas. Latvijā pēdējo piecu gadu laikā tirgus daļas rādītājs nav pārsniedzis 7,84% - tas ir līdz šim augstākais rezultāts no 2017. gada, kad skatītāju interesi par nacionālo kino jau pamazām sāka sildīt pirmās Simtgades filmas. Tātad šā brīža 28% ir ievērojams kāpums, un var prognozēt, ka nākamās simtgades filmas neļaus atslābt skatītāju interesei par Latvijas kino.

Jāatgādina, ka jau 2017. gada kinoteātru statistikas apkopojumā pirmoreiz pēdējo gadu laikā Latvijas filma bija iekarojusi otro vietu visvairāk apmeklēto filmu topā - tā bija režisora Vara Braslas spēlfilma «Vectēvs, kas bīstamāks par datoru», pirmā filma Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Jau tuvākajā laikā kinoteātru repertuārā nonāks vēl vairākas Latvijas filmas, un to skatītāju skaitam ir visas iespējas pārspēt vēl kādus rekordus. Programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei tuvākās pirmizrādes plānotas Ināras Kolmanes spēlfilmai «Bille» (20. aprīlī), Kristīnes Želves dokumentālajai spēlfilmai «Mērijas ceļojums» (2. maijā) un brāļu Ābeļu populārzinātniskajai filmai «Baltu ciltis» (16. maijā); vēl aprīlī pirmizrādi piedzīvo arī Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma «Mūris», Lindas Oltes dokumentālā filma «Nora», Vides Filmu studijas kopražojums «Brīnišķīgie lūzeri». Cita pasaule, arī 4. maija Latvijas filmu maratona programmā plānotas vairākas pirmizrādes.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu