Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Ielūkojies pirmajās aerofotogrāfijās - «200 metru virs mantojuma»

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: publicitātes

No 12. janvāra līdz 23. februārim Latvijas Arhitektūras muzejā (Mazā Pils iela 19, Rīga) notiks Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centra rīkotā izstāde «200 metru virs mantojuma». Tā ir veltīta pirmajām aerofotogrāfijām, kas fiksēja kultūras mantojumu 20. gs. 90. gados. Izstāde tapusi Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros.

Izstādē apskatāma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Pieminekļu dokumentācijas centra (PDC) Fotonegatīvu fonda 1990. gada aerofotogrāfiju kolekcijas daļa. Kolekcijā ir vairāk nekā 600 attēlu, kas uzņemti lidojumos ar helikopteru 1990. gada oktobrī, novembrī un decembrī. Lidojumos piedalījās VKPAI vadītājs Juris Dambis, fotogrāfs Aivars Holms, inspekcijas darbinieki Edmunds Vonsovičs, Guntars Frišenfelds un ģeogrāfijas profesore Aija Melluma. 1990. gada lidojumi bija pirmā mērķtiecīgā Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma fotofiksācija no gaisa.

Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu bazilika uzcelta 1780. gadā. Bazilika kalpo par Latvijas katolicisma centru – katru gadu 15. augustā Aglonā ierodas svētceļnieki, lai atzīmētu Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dienu
Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu bazilika uzcelta 1780. gadā. Bazilika kalpo par Latvijas katolicisma centru – katru gadu 15. augustā Aglonā ierodas svētceļnieki, lai atzīmētu Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dienu Foto: Publicitātes

Vienlaikus šī ir pirmā publiskā izstāde no Pieminekļu dokumentācijas centra – VKPAI struktūrdaļas ar dokumentu krātuves funkcijām – bagātīgā materiālu krājuma. PDC krājumā šobrīd ietilpst seši fondi, kas glabā informāciju par Latvijas kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem. Minētais krājums sācis veidoties vēl 20. gadsimta 20. gados, reizē ar kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmu Latvijā. Fotonegatīvu fonds ir otrs lielākais PDC fonds, tā apjomīgāko daļu veido melnbaltie foto negatīvi no 20. gs. 50. - 90. gadiem. PDC materiāli arī šobrīd ir pieejami sabiedrībai – speciālistiem ar iepriekšēju pieteikšanos, taču izstādē ar tiem varēs iepazīsties plašāks interesentu loks.

Pieminekļu dokumentācijas centra darbinieki ir iecerējuši šo aizsākto tradīciju turpināt, arī turpmāk rīkojot izstādes no PDC krājuma.

Darba laiks: pirmdienās 9:00 - 18:00, otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 9:00 – 17:00, piektdienās 9:00 – 16:00. Sestdienās, svētdienās slēgts.

Ieeja bez maksas.

Nepalaid garām!

Uz augšu