Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

DVD formātā iznāk filmas «Ceplis» un «Cilvēka bērns»

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: kadrs no filmas

Sērijā «Latvijas filma» jaunā kvalitātē, ar digitāli restaurētu attēlu un skaņu, iznāk Latvijas kultūras kanonā iekļautā Rolanda Kalniņa filma «Ceplis» (1972) un Jāņa Streiča «Cilvēka bērns» (1991).

«Ceplis»

Izcilais Latvijas kino klasiķis, režisors Rolands Kalniņš šā gada maijā svinēja 95 gadu jubileju, un tam par godu 15. maijā notika atjaunotās filmas «Ceplis» (1972) pirmizrāde. Kā Latvijas kultūras kanona materiālos rakstījusi kino kritiķe Dita Rietuma, «Ceplis» ir viena no izcilākajām latviešu filmām – niansēts, traģikomisks skatījums uz Latvijas brīvvalsts buržuāzijas diskrēto šarmu; šis kinodarbs droši uzskatāms par vienu no Latvijas kino vēstures pamatakmeņiem. «Ceplis» rada romantizētu, idillisku Latvijas brīvvalsts tēlu, bet vienlaikus piedāvā arī visai ironisku skatījumu uz tā laika uzņēmēju aktivitātēm. Filma ir spilgta raksturu un latviešu mentalitātes studija, stilistiski smalka satīra par mūžīgiem netikumiem un arhetipiskām vājībām – izteiksmīgo tēlu galerija ar lieliskiem aktierdarbiem nav zaudējusi aktualitāti arī šodien.

20. gadsimta divdesmitajos gados uzņēmīgais Edgars Ceplis nodibina akciju sabiedrību, lai no Latvijas māla ražotu ķieģeļus eksportam. Viņa projektā iesaistās daudzi, cerot uz solīto milzu peļņu, taču ar laiku izrādās, ka uzņēmums lemts neveiksmei, jo konkrētais māls ķieģeļiem nav piemērots. Šis fakts gan netraucē ne Cepļa kunga sabiedriskajam statusam, ne viņa spējai izkļūt no dramatiskās situācijas kā uzvarētājam, liekot zaudēt citiem – investoriem un daudz sīkākiem gariņiem, tai skaitā arī viņa mīļākajai, mašīnrakstītājai Austrai Zīlei.

Lomās: Eduards Pāvuls, Gunārs Cilinskis, Helga Dancberga, Regīna Razuma, Aivars Siliņš, Velta Straume un citi.

DVD izdevuma papildu materiālos atrodams ieskats filmas restaurācijas procesā, kurā piedalījies arī režisors Rolands Kalniņš. Filma skatāma ar titriem krievu un angļu valodā, pieejami arī latviešu valodas titri vājdzirdīgajiem.

«Cilvēka bērns»

Savukārt Jāņa Streiča leģendārais «Cilvēka bērns» (1991) ir dzidra un gaiša filma par maza Latgales zēna bērnību lauku sētā 20. gadsimta 30. gados. Bonifācijam Paulānam, ģimenē sauktam par Boņuku, ir savi puiku prieki un raizes, daudz tēvamāsu, kas mazajam vīrietim reizēm krīt uz nerviem, labākais draugs ganu suns Žiks un īsta mīlestība uz skaisto kaimiņu meitu Bigi. Kad Bigi sāk gatavoties kāzām, mazā Boņuka sirds gandrīz lūst…

Kā intervijās daudzkārt uzsvēris režisors – šī ir viena no nozīmīgākajām filmām viņa mūžā. Mīlestības pilnais veltījums dzimtajai Latgalei, kas tapis pēc Jāņa Klīdzēja romāna, tika uzņemts 1991. gadā, Latvijas neatkarības atgūšanas laikā un kļuva ne vien par pirmo filmu latgaliešu valodā, bet arī par pirmo Latvijas filmu pēc neatkarības atjaunošanas un pirmo Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai «Oskars» kategorijā «Labākā ārzemju filma».

Lomās: Andris Rudzinskis, Jānis Paukštello, Boļeslavs Ružs, Akvelīna Līvmane, Agnese Latkovska, Signe Dundure, Uva Segliņa, Indra Roga, Romualds Ancāns un citi.

Izdevuma papildu materiālos atrodama intervija ar režisoru no Rīgas Kino muzeja 2006. gada izstādes Jāņa Streiča mistērijas videomateriāliem, kā arī fragmenti no 2016. gada meistarklasēm, kur režisors stāsta par filmas tapšanas aizkulisēm. Filma uzņemta latgaliešu valodā, izdevums papildināts ar titriem latviešu, latgaliešu, krievu, angļu un franču valodā.

«Cilvēka bērns»
«Cilvēka bērns» Foto: Kadrs no filmas

Jaunos DVD varēs iegādāties grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos, kā arī interneta veikalā www.bestbaltic.lv.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu