Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ar lielāko fagotistu sastāvu uz vienas skatuves svinēs Dzintara Jurgelaiša 50. jubileju

TVNET
Ar lielāko fagotistu sastāvu uz vienas skatuves svinēs Dzintara Jurgelaiša 50. jubileju
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

3. aprīlī 50 gadi būtu apritējuši cilvēkam, kurš atstājis lielu ieguldījumu ne vien Liepājas, bet visas Latvijas akadēmiskās mūzikas dzīvē. Šī cilvēka vārdā nosauktajā Liepājas koncertzāles «Lielais dzintars» Kamerzālē tieši jubilāra dzimšanas dienā Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) aicina uz koncertu «Dzintaram Jurgelaitim 50». Koncertā piedalīsies pirms nu jau 4 gadiem negaidīti mūžībā aizgājušā mūziķa draugi un audzēkņi – Liepājas, Rīgas un Helsinku simfonisko orķestru mūziķi.

Dzintara piemiņas koncertā (3. aprīlī pulksten 19:00 koncertzālē «Lielais dzintars») muzicēs gan klarnetists Ints Dālderis, Zviedrijā dzīvojošais un strādājošais fagotists Anrijs Ivanovskis, Helsinku operas orķestra fagotu grupas koncertmeistars Janne Pulkinens, gan Liepājas stīgu kvartets, LSO mūziķi – fagotists Artis Zēns, obojists Mārtiņš Zālīte un trompetists Jānis Ivuškāns, arī pianiste Agnese Egliņa un mūziķi no Rīgas orķestriem – fagotisti Aivis Klibinskis, Normunds Zvejnieks, Reinis Burkins un Mārtiņš Grīnbergs. Programma paredzēta ļoti daudzveidīga – skanēs gan Mocarta un Pulenka, gan Mendelszona un vēl daudzu citu autoru populāri darbi. Gaidāms arī komponista Emīla Zilberta skaņdarba «Sarunas ar draugu» fagotam un elektronikai pirmatskaņojums Latvijā, ko izpildīs fagotists Anrijs Ivanovskis. Koncerts būs ievērojams arī ar to, ka pirmo reizi uz vienas skatuves muzicēs tik daudzi fagotisti.

Fagotists Dzintars Jurgelaitis bija pieredzējis mūzikas pedagogs, ilggadējs LSO koka pūšamo instrumentu grupas koncertmeistars un Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas pasniedzējs un orķestra vadītājs. «Viņš tiešām bija liels cilvēks, personība. Dzintars Jurgelaitis bija kā vesela pasaule, no kuras staroja mūzikas mīlestība. Jebkurā no savas daudzveidīgās darbības virzieniem viņš spēja pacelt garu un aizdedzināt sirdis – vai tie būtu viņa studiju biedri un kameransambļu partneri, vai orķestra kolēģi, audzēkņi, arī lieli un mazi klausītāji Dzintara vadītājos koncertos visā Latvijā," stāsta LSO vadītājs Uldis Lipskis.

Dzintars Jurgelaitis dzimis 1967. gada 3. aprīlī. Profesionālais ceļš mūzikas pasaulē viņam ir sācies Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā mūziķis ir ieguvis gan bakalaura, gan maģistra grādus. No 1991. – 1993. gadam studējis arī Dienvidu Metodistu universitātē Dallasā, ASV. «Fagota spēli Dzintars sāka apgūt neparasti vēlu – ja nemaldos, 18 gadu vecumā. Un jau pēc pusotra gada viņš muzicēja Latvijas filharmonijas orķestrī (!),» atceras Uldis Lipskis.

No 1984. – 1996. gadam Dzintars Jurgelaitis koncertējis Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) sastāvā. Sākot ar 1996. gadu Dzintara Jurgelaiša dzīve ir bijusi saistīta ar Liepāju. Ilgus gadus strādājis LSO, pildot koka pūšamo instrumentu grupas koncertmeistara pienākumus. «Dzintara Jurgelaiša devums simfonisko orķestru attīstībā krietni pārsniedz viņa kā izcila fagotista ilggadēju darbību Nacionālajā un Liepājas orķestrī. Tieši Dzintara vadībā Liepājas orķestra pūšaminstrumentu grupas skanējums tika izkopts līdz pilnībai. Šo viņa talantu novērtēja arī citi orķestri – viņš regulāri tika aicināts uzlabot ansambļa spēli LNSO (2009. gadā tā galvenais diriģents Karels Marks Šišons izvēlējās Dzintaru par savu asistentu), Latvijas Nacionālās operas orķestrī un Zārbrikenes-Kaizerslauternes Vācu Radio filharmoniskajā orķestrī Vācijā,» saka Uldis Lipskis. «Domāju, ka Kamerzāle jaunajā koncertzālē pamatoti nosaukta Dzintara vārdā, jo viņš ilgstoši uzturēja dzīvu kamermuzicēšanas dzirksti LSO un Melngaiļskolā, kā arī nenogurstoši ikdienā strādāja pie orķestra pūtēju grupu spēles kvalitātes, kas lielā mērā veicināja straujo Liepājas orķestra izaugsmi 90. gadu beigās,» piebilst klarnetists Ints Dālderis.

Orķestra klausītājiem Dzintars Jurgelaitis paliks atmiņā kā brīnišķīgs stāstnieks – viņš daudzus gadus vadījis gan festivāla «Liepājas vasara» koncertus, gan izglītojošos orķestra pasākumus bērniem un jauniešiem.

Ieejas maksa 5 EUR. Biļetes uz LSO koncertiem pieejamas visās «Biļešu paradīzes» tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv. Koncertu atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde un Latvenergo.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu