Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā Baltijā vērienīgākā ikgadējā laikmetīgās mākslas notikuma «Survival Kit» desmitais pastāvēšanas gads norisināsies divās daļās: kopā ar partneri Gētes institūtu Rīgā šī gada septembrī Rīgas cirka ēkā, savukārt 2019. gada maijā plānot plaša festivāla noslēguma programma vēl neizsludinātā vietā, informē Marta Krivade, Latvijas Laikmetīgā mākslas centra komunikācijas vadītāja.
Laikmetīgās mākslas festivāls «Survival Kit» pētīs «ārpuszemes»
«Survival Kit» septembrī un maijā pievērsīsies jēdziena outland (ārpuszeme, svešzeme) apzināšanā, apšaubot tradicionālo ģeopolitisko un kultūrtelpas dalījumu centrā un perifērijā.
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja Solvita Krese skaidro: «Ārpuszeme ne vienmēr ir ģeogrāfiska, tā var būt jebkura teritorija, kurai raksturīga sarežģīta politekonomiskā situācija, kas padara to grūtāk sasniedzamu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Piemēram, lai gan fiziski attālumi no Rīgas ir līdzīgi, sasniedzamības ziņā Rietumvalstis ir daudz vieglāk pieejamas un pievilcīgākas nekā Kijeva, Bukareste vai Ļubļana, ar kurām mūs saista kopīga nesenā vēsture.»
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra kuratorēm Solvitai Kresei un Ingai Lācei pievienojas arī kurators Sumešs Šarma no Bombejas (Sumesh Sharma), kā arī Barselonā un Berlīnē strādājošā kuratore Anželsa Miralda. Š. Šarma ir viens no mākslinieku un kuratoru apvienības Clark House Initiative dibinātājiem un A. Miralda strādājusi ar izstādēm Santjago Laikmetīgās mākslas muzejā Čīlē, kā arī citviet.
Caur ārpuszemes tēmu festivāls arī pievērsīsies Latvijā un pasaulē būtiskajam globālās migrācijas jautājumam, kas ir aktualizējis virkni citu problēmu: rasisms, augošs labējais nacionālisms un neiecietība pret citādo. Festivāla ietvaros gan Latvijas, gan ārvalstu mākslinieki tiks aicināti radīt jaunus šai tēmai veltītus darbus.
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar Gētes institūtu Rīgā septembra festivālam devis nosaukumu «Tukšā | Telpa - Leer | Stelle».
Gētes institūta Rīgā direktors Arne Šneiders uzsver: «Vācija atrodas Eiropas vidū un pie mums ierodas cilvēki ne tikai no reģiona, bet visas pasaules - gan mūsu attīstībai tik ļoti nepieciešamais augsti kvalificētais darbaspēks, gan bēgļi. Šie cilvēki ierodas, lai realizētu savas biznesa idejas, mākslinieciskās ieceres, kā arī dažādu apstākļu spiesti.
Mēs priecājamies strādāt ar starptautiskiem māksliniekiem, lai kopā atklātu, kā cilvēku migrācija ietekmē Eiropas sabiedrību.»
VSIA «Rīgas cirks» valdes locekle Ināra Kehre stāsta: «Survival Kit ir trāpīgs un simbolisks Rīgas cirka jaunās sezonas vēstnesis. Rīgas cirka ēkai šogad paliek 130 gadi, un šovasar noslēgsim ēkas fasādes pamatu stiprināšanu un konservāciju, kā arī jumta konstrukcijas nostiprināšanu,līdz ar to novēršot 2016. gadā konstatēto bīstamību. Ēku gaida atjaunošana, taču, kamēr tā tiks sagatavota, cirka ēkā uz dažādiem notikumiem aicināsim ikvienu. Tuvāko divu gadu laikā plānota daudzveidīga mākslas programma, tajā iekļaujot gan cirku, gan teātri, deju, vizuālo mākslu, mūzikas notikumus un visu, kas draudzējas ar māksliniecisko jaunradi, reizē spējot pieņemt ēkas nolietojuma pakāpi. Survival Kit ir pieredzējis partneris, kas ļaus apgūt dažādo telpu izmantojuma potenciālu un, pats svarīgākais, dos iespēju katram apmeklētājam piedzīvot cirka telpu maģisko šarmu.»