Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Labākie 2016. gada pašmāju albumi (15.-11.)

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

2016. gadam izskanot, atkal pienācis laiks ielūkoties pašmāju populārās mūzikas laukā, kurā šogad, līdzīgi kā citus gadus, izdoti (gan digitāli, gan CD, gan vinilā) vairāk nekā 100 jaunu ierakstu. Līdzīgi kā pagājušogad, piedāvāšu 25 labāko pašmāju albumu sarakstu (izlases, EP, koncertalbumi netiek skaitīti) dažādos žanros. Jāsaka, ka daudzi vērtīgi un rezonējoši albumi šajā top25 tomēr neiekļuva, taču tas nenozīmē, ka tie ir bijuši slikti. Ikviens jauns ieraksts, kas ieskaņots Latvijā, turklāt vēl latviešu mēlē, ir notikums - lielāks vai mazāks, bet notikums.

 
«Audience Killers»
«Audience Killers» Foto: Publicitātes foto

Audience Killers «Floating Islands»

Skandināvisku, gaisīgu, viegli elektronisku indīmūzikas plati (jā, gan CD, gan vinilu) šogad izdevusi grupa «Audience Killers», kura jau labu laiku priecē ar kvalitatīviem un pārdomātiem ierakstiem. «Floating Islands» ir pirmais šā Balvos dibinātā trio pilnais albums (pirms tam 2012. gadā izdots EP «Footprints and Hearts»), kas ieskaņots pašu izveidotā ierakstu studijā «Trii House», Rīgā.

Normunds, Edgars un Arletta rūpīgi piedomā gan pie trio vizuālās identitātes, gan aranžējumiem, šo to acīmredzami aizgūstot no Rietumu mūzikas paraugiem (C Duncan, «Mew», M83).

Blakus tādām jaunās paaudzes pašmāju apvienībām kā «Franco Franco», «Carnival Youth» un «The Briefing» šī grupa rada kvalitatīvu, laikmetīgu indīmūziku. Skaistu atspulgu...

 
Foto: Publicitātes foto

Zāle «Viņš»

Jaunu albumu šogad izdevis dziesmu rakstnieks Valdis Atāls, arī Helēna Kozlova, Gatis Ziema un Imants Daksis, taču minēto mākslinieku pārstāvēto bardisko, folkmūzikas ietekmēto tradīciju visveiksmīgāk un demokrātiskāk, manuprāt, šogad spējusi pārstāvēt apvienība «Zāle». Grupas mūzika 2016. gadam ir specifiska, tā drīzāk iederētos 90. gadu sākumā blakus tādām tolaik pasaulē aktuālām apvienībām un māksliniekiem kā Lorīna Makenita, «Dead Can Dance»... Grupa savā skanējumā sakausē ķeltu mūzikas (iekļauta īru folkdziesmas «She Moved Through the Fair» versija), flamenko, Austrumu u.c. pasaules mūzikas tradīcijas. Izdziedāta tiek dzeja (Pētera Draguna, Martas Kreituses, Raiņa...), kas vietām lec laukā no kopējā muzikālā plūduma («Es sāpju vāti berzu...»), taču tāda ir «Zāles» mākslinieciskā metode. Regulārs «Prozas lasījumu» vai «Dzejas dienu» apmeklētājs šo ierakstu noteikti spētu novērtēt.

 
Latvijas Radio bigbends
Latvijas Radio bigbends Foto: Publicitātes foto

Latvijas Radio bigbends «Latviešu džeza svīta»

Džeza svītas žanra pamatlicēja, Maestro Raimonda Paula lolojums - atjaunotais Latvijas Radio bigbends šogad laidis klajā pirmo orķestra oriģinālmūzikas ierakstu «Latviešu džeza svīta». Protams, ieraksts ir tradicionālāks par tradicionālu, taču patīkami, ka bigbenda mūziķiem (autoru vidū Kārlis Vanags, Viktors Ritovs, Māris Jēkabsons) bijusi iespēja ieskaņot pašu sacerētu mūziku. Vispār bigbends, kurš atjaunots pirms diviem gadiem, ir devis iespēju strādāt, pelnīt un dzīvot Latvijā astoņpadsmit jauniem un arī pieredzējušiem, ļoti labiem mūziķiem. Tās ir ļoti labas ziņas!

Albumā kā īpašie viesi piedalās arī mūziķis (mutes harmonikas) un komponists Raimonds Macats, kā arī vokālists Intars Busulis.

 
Juris Simanovičs
Juris Simanovičs Foto: Publicitātes foto

Juris Simanovičs «Kā samierināties ar savu nenozīmību»

Grupas «Bērnības milicija» līdera Jura Simanoviča otrais soloalbums «Kā samierināties ar savu mnenozīmību» ir tumšs, eksistenciāls ieraksts, kas muzikāli galvenokārt balansē starp akustisko ģitāru un bungmašīnu. Saturiski Simanovičs reflektē par vientulību, nāvi, bezcerību, maznozīmību... Ja neatkarīgās mūzikas izdevniecība un ierakstu/mēģinājumu telpa «Tornis» vēl turpinātu pastāvēt, tad Juris Simanovičs būtu tā lielākā zvaigzne.

Ieraksts izdots arī vinilplatē.

 
Brāļi un māsas
Brāļi un māsas Foto: Publicitātes foto

Brāļi un māsas «Divējādi»

Brīžiem tradicionāla, brīžiem eksperimentāla etnomūzika ar hiphopa, viduslaiku mūzikas elementiem. Kaut kas starp «Raxtu Raxti» un «Elektrofolk».

Albumā tiešām apvienojušies brāļi un māsas - Artis Orubs, Ilze Grunte, Andris Grunte, Edgars Kārklis un Kristīne Kārkle.

Tautas mūzikas konkurencē šis ir viens no trim labākajiem šā gada ierakstiem.

Divi albumi jūs gaida turpmākajos top5.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu