Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Nacionālajā teātrī top laikmetīgās dejas uzvedums «Nature morte»

TVNET
Nacionālajā teātrī top laikmetīgās dejas uzvedums «Nature morte»
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Horeogrāfe Agate Bankava Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē iestudē laikmetīgās dejas izrādi «Nature morte». Pirmizrāde 30.novembrī.

Iespēja iestudēt šo izrādi Nacionālajā teātrī jaunajai horeogrāfei Agatei Bankavai ir Latvijas Kultūras akadēmijas festivāla «Patriarha rudens» balva.

«Glezniecībā nature morte (klusā daba) dod lielāku brīvību, māksliniekam veidojot kompozīciju, tajā primārais ir estētiskais baudījums, nevis ilustratīvisms. Līdzīgi ir arī laikmetīgajā dejā, kur paralēli estētiskajam baudījumam svarīga ir arī radītā enerģija un personības, kas atrodas uz skatuves. Šajā izrādē nevēlos nodalīt aktierus no dejotājiem, viņi visi ir mākslinieki. Izrādē «Nature morte» vēlos kopīgi ar māksliniekiem apskatīt tēmu cilvēks/daba/nāve,» stāsta horeogrāfe Agate Bankava.

Laiks skrien vēja spārniem. Vasara, rudens, ziema, pavasaris, pavasaris, ziema, rudens, vasara. Dzīves kā kustīgas gleznas nomaina cita citu un sākas no jauna. Viss pakļaujas laikam un dabai. Un tur pa vidu esmu es - mazs, niecīgs, stiprs, varens, un šķiet, ka arī citi ir tādi paši, bet tad kāpēc viņi bieži tomēr ir tik sveši?

Laikmetīgā deja ir dejas tehnika, kas aizsākusies 1950. gados no modernās un postmodernās dejas. Ar moderno deju tika pieteikta revolūcija klasiskajam baletam – atteikšanās no kustības ierobežojumiem, kas pieļāva tikai noteiktas formas. Laikmetīgajā dejā tika meklēts vairāk brīvības ķermenī, dejā un dzīves uzskatos.

Laikmetīgā deja vairs nenodala modernās dejas tehnikas (Martas Grēmas, Mersa Kaninghema, Hosē Limona) atsevišķi, bet gan veiksmīgi apvieno to metodes, turpinot meklēt, eksperimentēt un pētīt ķermeni, kustību, deju, skaņu, gaismu un skatītāju. Laikmetīgā deja ietver arī tādas tehnikas kā improvizācija, kontaktimprovizācija, release technique – atbrīvošanās tehnika un flying low – lidot zemu, paņemot arī būtiskus principus no jogas, pilatēm un somatiskām mācību metodēm (Feldenkraisa metode, Aleksandra tehnika u.c.).

Laikmetīgā deja vērsta uz ķermenisko un idejisko individualitāti, tādēļ arī katra laikmetīgās dejas pasniedzēja, horeogrāfa, dejotāja ķermeniskā izpausme ir atšķirīga.

Izrādē piedalās: aktieri Madara Botmane, Evija Skulte, Ainārs Ančevskis, Jurģis Spulenieks un dejotāji Rūdolfs Gediņš, Eva Kronberga, Andris Kačanovskis, Modris Opels un Anastasija Lonšakova.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu