Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ar koncertiem Latgalē tiks svinēta komponista Jāņa Ivanova 110. jubileja

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: acadlib.lu

Svinot komponista Jāņa Ivanova 110. jubileju, no 4. oktobra līdz 19. oktobrim Latgales vēstniecībā «Gors», Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā un Latgales mūzikas skolās tradicionālajās «Jāņa Ivanova mūzikas dienās» notiks vairāki komponistam, izcilajam simfoniķim veltīti koncerti, informēja Latgales vēstniecība «Gors» Mārketinga nodaļas vadītāja Edīte Husare.

Preiļos 1906. gada 9. oktobrī dzimušais komponists Ivanovs ir kļuvis par Latvijas kultūras kanonu. Viņa simfonijas un skicējumi vēsta par Latgales dabu un cilvēka pārdzīvojumiem, sarežģītiem dvēseles un gara konfliktiem. Komponista darbi tiek uzskatīti par vienu no pazīstamākajiem latviešu simfoniskās mūzikas paraugiem, ar savu novatorismu, bet vienlaicīgi arī skumja liriķa dabu viņš vēl aizvien dzīvo mūziķu mutvārdu folklorā.

Ivanovs ir sacerējis divdesmit vienu simfoniju un licis pamatus latviešu kompozīcijas skolai, bijis profesors Latvijas Valsts konservatorijā, strādājis Latvijas Radiofonā kā skaņu režisors, bijis simfoniskā orķestra diriģents, Latvijas Radioraidījumu un televīzijas komitejas mākslinieciskais vadītājs, kā arī saņēmis neskaitāmas prēmijas.

«Jāņa Ivanova Mūzikas dienas» tiek svinētas kopš 1983. gada, un šogad komponista jubileja tiks svinēta visā Latgalē. 4. oktobrī uz koncertu Latgales vēstniecības «Gors» Mazajā zālē aicinās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēki un maģistranti, lai ar Ivanova un Antonīna Dvoržāka mūziku un profesora Venta Zilberta ievadvārdiem sāktu jubilejas koncertu sēriju. 9. oktobrī Ivanova dzimšanas dienā Latgales vēstniecības «Gors» Lielajā zālē Rēzeknes kamerorķestra, diriģents Jānis Stafeckis, atskaņojumā izskanēs divi komponista lieldarbi - «Koncerts čellam ar orķestri», kurā soliste būs izcila Šveicē dzīvojoša latviešu mūziķe Gunta Ābele, un «6. simfonija», kuru pats komponists ir nodēvējis par «Latgales simfoniju». Simfoniskās mūzikas koncerts būs noklausāms arī Latvijas Radio 3 programmas «Klasika» ēterā.

Komponista godināšanai īpaši gatavojas arī viņa vārdā nosauktās Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas audzēkņi un pedagogi. 12.oktobrī viņu izpildījumā izskanēs koncerts «Veltījums». 13. oktobrī Ludzas Mākslas skolā, 18.oktobrī Zilupes Mūzikas un mākslas skolā, 19.oktobrī Baltinavas Mūzikas un mākslas skolā un Kārsavas Mūzikas un mākslas skolā izskanēs koncertprogramma «Zināmais un nezināmais Jānis Ivanovs». Tāpat Ivanova 110. jubilejas zīmē 25. novembrī Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolā notiks jauno pianistu konkurss «Latgales skicējums».

Koncertus organizē Latgales vēstniecība «Gors», biedrība «Partitūra», Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskola, to norisi Latgalē atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, AS «Latvijas Valsts meži» atbalstītā Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma un Rēzeknes pilsētas pašvaldība.

Labāk iepazīties ar komponistu Jāni Ivanovu palīdzēs Latvijas Radio raidījums «Kultūras rondo» – «Jānis Ivanovs – mūzikā un Latvijas kultūrā».

lr1.lsm.lv

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu