Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Mācītājs Rubenis: «Pret gejiem esmu kļuvis iecietīgāks»

TVNET
Mācītājs Rubenis: «Pret gejiem esmu kļuvis iecietīgāks»
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Juris Rubenis savas grāmatas "Viņš un viņa. Mīlestība. Attiecības. Sekss." atvēršanas svētkos
Juris Rubenis savas grāmatas "Viņš un viņa. Mīlestība. Attiecības. Sekss." atvēršanas svētkos Foto: Evija Trifanova/LETA

Jau ziņots, ka «Apgādā Zvaigzne ABC» klajā nākusi mācītāja Jura Rubeņa grāmata «Viņa un Viņš. Mīlestība. Attiecības. Sekss», kurā autors dalās savā pieredzē un pārdomās par attiecībām, to dziļumu, zemūdens akmeņiem. Viena no nodaļām veltīta arī homoseksuālisma problemātikai. Tās ievadā Rubenis citē pāvestu Francisku: «Ja homoseksuāls cilvēks meklē Dievu, kas es esmu, lai viņu tiesātu?»

Nodaļas ievadā Rubenis atzīst, ka, runājot par seksualitāti un attiecībām, homoseksuālo attiecību tēmu apiet nedrīkst. «Ērtāk šo tēmu būtu noklusēt,» viņš raksta.

Tomēr autors izvēlējies neklusēt, tiesa, vienlaikus uzsverot, ka nevēlas kļūt par kādas puses advokātu.

Viņš atzīst, ka 35 gadu ilgajā pastorālajā praksē pret gejiem un lesbietēm ir kļuvis iecietīgāks, mazāk kategorisks.

Balstoties uz pētījumiem, viņš uzver, ka homoseksuālisms nav slimība, kuru varētu izārstēt, kā to baznīckungi ir centušies darīt daudzus gadu simtus.

«Mēs neesam radījuši pasauli, un mums jāmācās pazemīgi pieņemt tos cilvēka esības variantus, ar kuriem sastopamies,» viņš raksta, akcentējot, ka Jaunajā Derībā Jēzus neko konkrētu par šo jautājumu nav teicis.

«Homoseksualitāte nav ne jāidealizē, ne jādemonizē,» viņš rezumē, aicinot uz saprātīgu dialogu.

Ieskats Jura Rubeņa grāmatas "Viņa un viņš" atvēršanas svētkos #grāmata #jurisrubenis #viņaunviņš

A photo posted by Apgāds Zvaigzne ABC (@zvaigzne_abc) on

Attiecības kā izaugsmes iespēja

Jura Rubeņa grāmata tapusi lēni, sešu gadu laikā. Taču tās «mērķis nav bijis rāma un «pareiza» atbilžu grāmata». Tas drīzāk ir autora pieredzes un atziņu pieraksts, cenšoties saprast sevi un attiecību dziļumus. Juris Rubenis atklāj, ka vēloties kļūt par ceļabiedru lasītājiem un kopā mācīties dzīvot. Aplūkojot grāmatā gan seksualitāti un garīgumu, gan laulību un šķiršanos, gan sievietes un vīrieša iniciāciju, gan cilvēka ego, produktīvu pazemību un vajadzību pēc piedošanas, gan arī daudzus citus jautājumus, autors ļauj noticēt ilgstošu un kvalitatīvu attiecību iespējai. Viņš motivē izvērtēt esošās attiecības un atklāt to potenciālu. Tos, kuru attiecības pagātnē nav izdevušās, grāmata iedrošina mēģināt vēlreiz, bet šoreiz citādāk.

Dr. theol. Juris Rubenis ir viens no Latvijā ļoti respektētiem teologiem. Būdams mācītājs, Juris Rubenis ir salaulājis tūkstošiem mīlestības spārnotu pāru un bijis pastorāls padomdevējs tikpat daudziem tūkstošiem pāru attiecību krīzē. Grāmatas ievadā viņš saka: «Esmu sev jautājis: kāpēc cilvēki, kuriem ir tik daudzas iespējas veidot skaistu kopīgo dzīvi, tik stūrgalvīgi, kurli un akli paši savu dzīvi sagrauj? Kāpēc cilvēkiem, kas savas izpratnes robežās vēlas attiecības saglabāt, tas tomēr neizdodas?» Izrādās, ka attiecību sākumā neviens tām nav gatavs. Izrādās, ka mīlestības attiecības nesākas ar dziļumu, bet gan ar seklumu. Dziļuma atklāšanai ir vajadzīgs laiks. Viens no Jura Rubeņa skolotājiem Niklauss Brančens no Lasāla institūta Šveicē saka: «Jebkuras dziļas attiecības prasa no mums darbu mūža garumā. Ja šis darbs netiek paveikts, attiecības kļūst virspusējas vai galu galā beidzas. Juris Rubenis parāda, kā nezaudēt drosmi pacietīgā savstarpējo attiecību darbā. Varu tikai ieteikt izlasīt šo grāmatu.»

Grāmata nav tikai teorētisks apcerējums. Tā ir koša, krāsaina un daudzpusīga – kā pašas attiecības. Lai lasītāju sapurinātu, nomierinātu, iedvesmotu un aktivizētu, Juris Rubenis savu tekstu ir ilustrējis un papildinājis ar brīnišķīgām īpaši šim nolūkam radītām Lindas Daņiļevskas gleznām, ar Māra Subača zīmējumiem un pasakām, ar ekskursiem citu domātāju – savu skolotāju – atziņās un pat ar vingrinājumiem. «Tāpēc grāmata rosina domāt par to, ko Cilvēks var sniegt Cilvēkam, draugs – draugam, vīrietis – sievietei un sieviete – vīrietim,» saka Ojārs Spārītis, LMA profesors un Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents.

Pieejama arī e-grāmata.

www.zvaigzne.lv

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu