Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Klāt saulgriežu nakts. Kur guni, dziedi un danco!

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Jau šovakar, 21. jūnijā, ar īpašu Saulgriežu rituālu, kurā saplūdīs dabas maģija, skaņa, deja un uguns, daudzviet Latvijā tiks svinēti saulgrieži. Šim rituālam aicinām pievienoties ikvienu, kas vēlas sajust šīs nakts enerģiju un sveikt astronomiskās vasaras iestāšanos.

 
Foto: Sputnik/LETA

Vasaras saulgriežu svētki Turaidas Jāņkalnā

Turaidas kultūrvēsturiskajā telpā - Turaidas muzejrezervātā. 21.jūnijā jau desmito gadu pēc kārtas Jāņu tradīcijas tiks iedzīvinātas, svinot vasaras saulgriežu svētkus. Gada īsākajā naktī katrs līgotājs tiek aicināts sajust saulgriežu burvību unikālā dabas vidē, izdzīvot senās tradīcijas - sētas pušķošanu, vainagu vīšanu, siera siešanu, lāpu gatavošanu, spēka dziesmu dziedāšanu, saules pavadīšanu, kā arī uguns rituālus, senos dančus, raganu dzīšanu, rasas vākšanu un saules sagaidīšanas rituālu rīta pusē. Pasākums ļaus izdzīvot visas Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai harmonijā ar dabu, šogad daudzinot tikumu gaismu sevī un pasaulē.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā, un tās simboliskais atspulgs - gaisma mūsos - arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē.

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKU PROGRAMMA

19.00 - 21.00 - Pulcēšanās - zāļu vakars - gatavošanās Jāņu svinībām

Siera siešana kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu «Ūzuleņi», sētas un saimes aplīgošana kopā ar Jērcēnu «Mežābeli», vainagu vīšana kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci, zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, lāpu gatavošana - «Roķi», uguns degšana ar kramu un senās rotas - Māris Braže,

19.30 - 20.30 - interaktīva Jāņu programma bērniem «Mazie Jāņi» kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem un Daugmales folkloras kopu Dziesmu dārzā

20.00 - 20.30 - Jāņa tēva - Siguldas novada domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes - Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes daudzināšana un līgošana Jāņa sētā

21.00 - 21.10 Gājiens Jāņkalnā, nesot ozolzaru viju.

22.10 - 22.15 - Uguns iedegšanas rituāls. Tikumu daudzināšana. Saules pavadīšana

22.15 - Uguns pūdeles aizdegšana

22.20 - 23.00 - Rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu

23.00 - 00.00 - Lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu «Nāburgi»

00.00 - 00.30 - Nakts vidus rituāls - pērno vainagu dedzināšana

00.30 - Ugunsrata ritināšana

01.00 - 03.00 - Tradicionālie danči Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu

01.00 - 02.30 - Dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu

02.30 - 03.00 - Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā

03.00 - 04.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu - mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu «Budēļi»

04.00 - 04.45 - Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu «Budēļi»

05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem

Piedalās: nodibinājums «Māras loks», 17 Latvijas folkloras kopas:

Rīgas «Silavoti», Rīgas «Budēļi», Rīgas Danču klubs, Ceraukstes «Laukam pāri», Ozolmuižas «Ūzuleņi», Ķoņu «Dzīne», Siguldas «Senleja», Jaunlaicenes «Putnis», Kauguru «Skance», Lubānas folkloras kopa, Valkas «Nāburgi», Bulduru «Mare», Jērcēnu «Mežābele», Ropažu «Oglīte», Ogres Danču klubs, Daugmales folkloras kopa, Saldus «Medainis».

Zāļu zintis - Zeltīte Kaviere, pirts zintis - Kaija Brisone, vainagu pīšana - Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana - folkloras kopa «Ūzuleņi», lāpu gatavošana - Roķi, uguns iegūšana ar kramu un senās rotas - Māris Braže, uguns rituāli - Eduards un Audars Klinti.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete - ziedojums un dziesma!

 
Foto: TVNET

Jāņu ielīgošana un vasaras saulgrieži Brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijās

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz vasaras saulgriežu svinībām 21.jūnijā Rucavas novadā Papes Ķoņu ciema zvejnieku sētā VĪTOLNIEKI no plkst. 17:00. Svētki tiks svinēti sadarbībā ar Vecpiebalgas novada domi un Rucavas tradicionālās kultūras centru.

Rucavas novada Papes Ķoņu ciema zvejnieka sētā «Vītolnieki» vasaras saulgriežos tiks izdzīvotas senās Jāņu nakts tradīcijas - vainagu vīšana, saules pavadīšanas rituāls jūras krastā, uguns rituāls un dejas, un dziesmas saules lēkta sagaidīšanai. Īsākās nakts sagaidīšana un sveikšana, lāpu gājiens un mielošanās pie garākā galda Papē!

Vasaras saulgriežu svinības sāksies «Vītolnieku» priekšpagalmā, kur tiks lasītas zālītes, vīti vainagi, dziedātas līgotnes. Sagaidīsim un aplīgosim jāņabērnus, izvēlēsim vakara Jāņa tēvu un māti. Pēc rotaļām un mielošanās dosimies svētīt saulrietu jūras malā - jāņugunis kāpās, lāpu gājiens un Saulgriežu ugunskura iedegšana «Vītolnieku» sētā, Jāņu dziesmas, goda mielasts un danči.

Rucavas sievas galdā liks pašceptu maizi, pašu sietu Jāņu sieru, balto sviestu, kvasu un alu. Cienastu ieteicams ņemt līdzi arī pašiem. Lūgums līdzdalību pieteikt, zvanot uz tālr. 26814051 Sandrai Aigarei. Svētki līdz saullēktam!

Ieteicams ģērbties silti. Priecāsimies par katru, kurš būs ģērbies tautastērpā vai tērpā ar latviskiem rotājumiem, kuram līdzi būs savas jāņuzāles un jau sapīti vainagi.

Ieeja uz Jāņu ielīgošanu un vasaras saulgriežu svinībām - bez maksas.

 
Foto: TVNET

Vasaras saulgrieži latviskās tradīcijās Pastariņa muzejā

21.jūnijā svinētāji aicināti uz Pastariņa muzeju (Zentenes pagastā «Bisnieki», Dzirciemā, Tukuma novadā), lai vasaras saulgriežus svinētu latviskās tradīcijās.

Drosmīgākie pl. 6:00 var pievienoties un mazgāties rīta rasā un avota ūdenī, lai visu gadu saglabātu mundrumu un skaistumu.

No pl. 10:00 apmeklētājiem būs iespēja piedalīties svētku gatavošanās procesā: rotāt telpas, darināt saules vārtus un uguns riteni, siet pirts slotiņas un kurināt pirtiņu, kā arī gatavot saulgriežu ēdienus - iemīcīt un cept rudzu maizīti, siet sieru, gatavot plātsmaizes un pīrāgus. Neiztrūkstoša ir pļavas zāļu lasīšana mazākiem un lielākiem vainagiem, kas šajā dienā ir īpaši maģiskas.

Pl. 19:00 sāksies saulgriežu ieskandināšana ar dejām, dziesmām un rotaļām līdz rīta gaismai, pirtī iešanu un uguns riteņa laišanu no kalna, rullēšanos rīta rasā. Būs arī izjādes ar zirgiem (2.00 EUR).

 
Foto: TASS/Scanpix

Saulgriežu rituāls Cīravā

Ņemot vērā, ka šogad vasaras saulgrieži iekrīt otrdienā, pretēji iepriekšējiem gadiem, programma tiks veidota daudz intīmāka, ieviešot jaunu tradīciju - «Saulgriežu rituālu». Visa vakara programma tiek plānota kā vienots rituāls, kur ar skaņas, dejas, dziesmu un uguns palīdzību tiks kopīgi aizvadīta gada garākā diena, lai sveiktu astronomiskās vasaras iestāšanos.

Rituāla galveno elementu veidotāji

Muzikāla performance: Artūrs Veinbergs un Harijs Vagrants - perkusijas un santurs.

Artūrs Veinbergs - mācījies spēlēt perkusijas pie Migela Andresa Hernandeza Giraldi (Spānija, Latvija). Kopā ar Reini Jauno izdevis divus albumus. Artūrs pārzina dažādu bungu spēli, tai skaitā afrikāņu udu. Harija Vagranta pamata instruments ir Vidējo Austrumu santurs. Tā spēli ir apguvis, klejojot pa Turciju. Harijs ir sadarbojies ar dažādiem mūziķiem, bet pēdējā laikā kā viesmākslinieks spēlē santuru grupā «Zāle».

Laikmetīgās dejas izrāde «Vērpete» horeogrāfu Krišjāņa Santa un Ērika Eksona (Zviedrija) izpildījumā. Mūzikas autors - ģitārists Rihards Lībietis. Izrādes «Vērpete» pamatā ir tautas melodiju struktūras, kuru ritmiskais kods nosaka dejotāju kustību telpā un laikā. Sākot ar vienu kustību un turpinot to attīstīt, mākslinieki virzās no mierpilnas līdz ātruma un emociju pieblīvētai atmosfērai. Aptuveni stundu garā izrāde pirmizrādi piedzīvojusi 2015. gada rudenī Starptautiskā jaunā teātra festivāla «Homo Novus» programmā, izpelnoties klātesošo ovācijas. Šoreiz tā notiek Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācijas Latvijā un DANCE.LV žurnāla realizētās programmas DEJA ietvaros. Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Cīravas pagasta pārvalde.

Etnogrāfiskais ansamblis «Suitu sievas»

«Suitu sievas» dzīvo un dzied Alsungā. Ansamblis daudz koncertējis gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. 1973. gadā ansambļa dalībnieces filmējās latviešu mākslas filmā «Pūt, vējiņi». No šā brīža tad arī radās oficiālais ansambļa nosaukums «Suitu sievas». Repertuārā izmantotas tās dziesmas, kuras dziedātas novadā paaudžu paaudzēs. Daudzas dziesmas pārmantotas dziedot, tomēr lielā mērā tiek izmantoti arī Folkloras krātuves materiāli.

Uguns skulptūru iededzināšana - autors Kārlis Īle

Latvijas tēlnieks Kārlis Īle popularitāti iemantojis ar panākumiem ledus, smilšu un uguns skulptūru konkursos, kā arī viņš strādā arī ar tēlniecības tradicionālajiem materiāliem - akmeni, metālu un koku. Tēlnieks ir darinājis daudzus lielformāta vides objektus. Pamanāmākie no tiem ir – Saldus pilsētas strūklaka «Medus piliens», granīta skulptūra «Dzērveņēdājs» Ventspilī, sadarbībā ar tēlnieku Ģirtu Burvi piemineklis «Skursteņslauķis un mūrnieks» Rīgā, kā arī ažūra autortehnikā darinātās skulptūras «Lietusļautiņi» Ikšķilē, skulptūra «Vārna» Liepājā un skulptūra «Ilūzija» Biksērē. Cīravā varēs pieredzēt viņa darināto uguns skulptūru iededzināšanu.

Rituāla sākums 21:00, norises vieta - uz salas Cīrvas Pils parkā, ieeja pasākumā bez maksas.

 
Foto: Sputnik/LETA

Vasaras saulgrieži Jūrkalnes Ugunspļavā

21.jūnijā plkst. 20 Jūrkalnes Ugunspļavā sāksies tradicionālās vasaras saulgriežu svinības kopā ar Ventspils novada folkloras kopām, «Suitu dūdeniekiem» no Alsungas, Saldus kapelu «Strops» un etnodžeza mūziķes Elzas Rozentāles grupu «Bur Mani».

Gada garākā diena un īsākā nakts tiks pavadīta Ugunspļavā, kur ikviens ir gaidīts, lai dziedātu un dejotu kopā ar folkloras kopām, piedalītos saulgriežu rotaļās, tradīcijās un rituālos. Saulei norietot, pa jūras stāvkrastu tiek ripināts ugunsrats, un saulgriežu nakts turpinās.

Kopš 2010. gada Jūrkalne ir kļuvusi par Ventspils novada vasaras saulgriežu svinību centrālo vietu. Šogad Jūrkalnes Vasaras saulgriežos piedalīsies etnodžeza mūziķes Elzas Rozentāles grupa «Bur Mani», kur kopā ar Elzu uzstāsies ģitārists Kaspars Vizulis, kontrabasists Toms Poišs, kā arī bundzinieks un perkusionists Kaspars Kurdeko. Mūziķi aizvedīs klausītājus mierpilnā un enerģētiski meditatīvā tautasdziesmu apdaru ceļojumā, kas katram atvērs savas dvēseles dzīļu pārdomas. «Iespējams, mūsdienās savas saknes vislabāk izjūtam tieši vasaras saulgriežu laikā,» saka mūziķi.

Vakara skanējumu papildinās Ventspils novada folkloras kopas «Maģie suiti», «Pūnika, «Sītava», «Kāndla, «Piltīn», «Urdava» un «Vēlava», bet par aizrautīgiem dančiem rūpēsies Saldus kapela «Strops». Saulgriežos gaisma pārspēs tumsu pat naktī, kad Ugunspļavā degs pūdele, lāpas, ugunskuri un arī kalēja Ainara Ruļļa izveidotais ugunsrats, kas savu griezienu sāks pusnaktī.

Šajos svētkos godā tiks celts arī baltais galdauts, kurš simbolizē Ventspils novada iedzīvotāju tuvošanos valsts simtgadei. Galdautu klās uz saimes galda, notiks saimnieku godināšana, viņu loma būs uzticēta Ventspils novada domes priekšsēdētājam Aivaram Muceniekam un Kultūras nodaļas vadītājai Zanei Pamšei.

Jūrkalnes Ugunspļava pulcēs ļaudis no tuvākas un tālākas apkārtnes, lai kopā piedzīvotu saulgriežu nakts burvību. Šie dabas svētki ir laiks, kad smelties mūsu senču zināšanas, izjust savu piederību dabai, kā arī gūt spēkus un enerģiju visai vasarai un gadam.

 
Foto: Sputnik/LETA

Ielīgošana un skulptūru spīdēšana Jelgavā

Visi aicināti 21.jūnija vakarā doties uz Pils saliņu Jelgavā, kur latviskās noskaņās tiks svinēti vasaras saulgrieži. Pasākums sāksies pulksten 19:30 ar vainagu un ozola vītnes vīšanu.

Lai auglības svētība nāktu pār mūsu zemi, ap pulksten 20:20 kopā ar folkloras kopām tiks ielīgoti Jāņi, jo jau pats vārds «līgo» līvu valodā nozīmē «lai top». Šajā Saulgriežu svinēšanā piedalīsies jauniešu folkloras kopa «Upīte», kas nāk no Ziemeļlatgales, Šķilbēnu pagasta, kā arī kopas no Zemgales: «Trejupe» no Bauskas, «Vecsaule» no Vecsaules pagasta, «Liepāre» no Jaunsvirlaukas pagasta un jelgavnieki - «Dimzēns».

Būs gan aplīgošana, gan ugunskuri, gan uguns plostu laišana ūdenī, gan pūdele, gan rotaļas un danči, gan protams, pati dziedāšana.

Svētku noslēgumā (apmēram pulksten 00.45) aicināsim apmeklētājus doties uz Pasta salu, kur notiks šamota skulptūru spīdēšana.

Šamota jeb lielformāta keramikas uguns skulptūru plenērs norisinās jau ceturto reizi, un šogad tajā piedalās trīs atzītas tēlnieces - Kristīne Djačenko, Katrīna Vīnerte un Ilze Emse-Grīnberga. Ir nepieciešamas deviņas dienas, lai izveidotu skulptūras, vēl trīs dienas - to žāvēšanai. Visbeidzot pēdējā dienā, naktī no 21. uz 22.jūniju, tās tiks dedzinātas līdz 1200 grādu augstai temperatūrai.

Aicinām būt klāt un izbaudīt skulptūru spīdēšanas procesu, kad pulksten 1 no skulptūrām noņems kaulīna vati un tās augstajā temperatūrā kvēlos sarkanas, līdz atdzisīs.

Skulptūru tapšanai izmanto Zemgalē pieejamo materiālu - šamotu. Tas ir māls, kas sajaukts ar sīki sasmalcinātām apdedzinātām māla daļiņām, tādā veidā radot īpašu karstuma noturīgu un brīvdabas klimatiskajiem apstākļiem piemērotu materiālu.

 
Foto: TVNET

Rīgas Bastejkalnā

21. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 21.00 Rīgas Bastejkalnā notiks gadskārtējā Jāņu ielīgošana. Bastejkalns atkal pārtaps vienā lielā sētā, un visi svētku dalībnieki un apmeklētāji taps par vienu kuplu saimi, kas gatavojas Jāņu ielīgošanai. Sanākušie jāņabērni – Rīgas un Latvijas novadu folkloras kopu dalībnieki pīs vainagus un ozollapu vītnes, dziedās līgotnes, iekārtos Jāņu kalnu un ugunskura vietu, gatavos lāpas, plostiņus un ugunsratu, sies sieru, ies rotaļās un dancos… Kā katrā īstā lauku sētā Jāņu laikā pienākas!

Folkloras kopu ļaudis dalīsies savās zināšanās un pieredzē Jāņu svinēšanā un svētku priekšdarbos. Jāņuzāļu sētā ikkatrs apmeklētājs varēs līdzdarboties un uzzināt visu iespējamo par dažādiem Jāņu vainagu pīšanas veidiem un par vainaga svarīgo nozīmi Jāņos, kā arī iesaistīties kopīgās ozolu vītnes vīšanā. Dziesmu sētā tiks iekārtota galvenā Jāņu svinību vieta, - tiks novietoti Jāņu vārti, svētku vieta pušķota ar ozolu un pīlādžu zariem skaistumam un aizsardzībai, tiks kārtoti ugunskuri, gatavota pūdele un ugunsplostiņi, Kā ik gadu, notiks arī Jāņu siera gatavošana. Protams, ka līdztekus visiem darbiem Dziesmu sētā visa vakara gaitā skanēs dažādu Latvijas novadu līgodziesmas, rotaļas un danči.

Piedalās: Rīgas GRODI, GARATAKA, LĀNS, BERENDEJKA, RIJA, Katlakalna RĀMUPE, Bārbeles TĪRUMS

 
Foto: Evija Trifanova / LETA

Uguns skulptūru festivāls 2016

Pāris kilometrus no Madonas pie Biksēres ezera Sarkaņu pagastā notiks tradicionālais Uguns skulptūru festivāls, kam šogad dots nosaukums «Sapņa atspīdumi».

Mākslinieku grupa starptautiski zināmā tēlnieka Kārļa Īles vadībā festivāla objektus sāks veidot jau 17.jūnijā, un plašākam interesentu lokam tie tiks atklāti 21.jūnija vakarā, sākoties diennakts tumšajam laikam. Pasākumā valdīs īpaša atmosfēra, ko veidos dabas un noskaņu objektu apvienojums, kas savu kulmināciju sasniegs, citai pēc citas spoži iedegoties mākslinieku veidotājām skulptūrām. Pasākumu noskaņas spilgtākas darīs mūziķu grupa un uguns žonglieri.

Ieeja pasākumā ir bez maksas, bet organizatori aicina paķert līdzi malkas pagali, kas noderēs, lai ar to papildinātu objektus, kas degs visu vakaru, un, ja laika apstākļi nelutinās, tā lieti noderēs ugunskuriem, pie kuriem sasildīties.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu