Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Vasaras saulgriežu svētki Turaidas Jāņkalnā

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Turaidas kultūrvēsturiskajā telpā - Turaidas muzejrezervātā. 21.jūnijā jau desmito gadu pēc kārtas Jāņu tradīcijas tiks iedzīvinātas, svinot vasaras saulgriežus. Gada īsākajā naktī katrs līgotājs tiek aicināts sajust saulgriežu burvību unikālā dabas vidē, izdzīvot senās tradīcijas - sētas pušķošanu, vainagu vīšanu, siera siešanu, lāpu gatavošanu, spēka dziesmu dziedāšanu, saules pavadīšanu, kā arī uguns rituālus, senos dančus, raganu dzīšanu, rasas vākšanu un saules sagaidīšanas rituālu rīta pusē. Pasākums ļaus izdzīvot visas Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai harmonijā ar dabu, šogad daudzinot tikumu gaismu sevī un pasaulē.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā, un tās simboliskais atspulgs - gaisma mūsos - arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē.

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKU PROGRAMMA

19.00 - 21.00 - pulcēšanās - zāļu vakars - gatavošanās Jāņu svinībām

Siera siešana kopā ar Ozolmuižas folkloras kopu «Ūzuleņi», sētas un saimes aplīgošana kopā ar Jērcēnu «Mežābeli», vainagu vīšana kopā ar etnogrāfi Indru Čeksteri un Margitu Porieti, pirts zintis kopā ar Kaiju Brisoni un Juri Krauci, zāļu zintis kopā ar Zeltīti Kavieri, lāpu gatavošana - «Roķi», uguns degšana ar kramu un senās rotas - Māris Braže.

19.30 - 20.30 - interaktīva Jāņu programma bērniem «Mazie Jāņi» kopā ar Latvijas Leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem un Daugmales folkloras kopu Dziesmu dārzā.

20.00 - 20.30 - Jāņa tēva - Siguldas novada domes priekšsēdētāja Uģa Mitrevica un Jāņa mātes - Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes daudzināšana un līgošana Jāņa sētā.

21.00 - 21.10 gājiens Jāņkalnā, nesot ozolzaru viju.

22.10 - 22.15 - Uguns iedegšanas rituāls. Tikumu daudzināšana. Saules pavadīšana.

22.15 - Uguns pūdeles aizdegšana.

22.20 - 23.00 - Rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu.

23.00 - 00.00 - Lielā sadziedāšanās pie Jāņu ugunskura ar folkloras kopām un zīlēšana kopā ar Valkas folkloras kopu «Nāburgi».

00.00 - 00.30 - Nakts vidus rituāls - pērno vainagu dedzināšana.

00.30 - Ugunsrata ritināšana.

01.00 - 03.00 - Tradicionālie danči Dziesmu dārzā kopā ar Rīgas Danču klubu.

01.00 - 02.30 - Dainu nakts meditācija Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu.

02.30 - 03.00 - Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā.

03.00 - 04.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu - mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Rīgas folkloras kopu «Budēļi».

04.00 - 04.45 - Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Rīgas folkloras kopu «Budēļi».

05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem.

Piedalās: nodibinājums «Māras loks», 17 Latvijas folkloras kopas:

Rīgas «Silavoti», Rīgas «Budēļi», Rīgas Danču klubs, Ceraukstes «Laukam pāri», Ozolmuižas «Ūzuleņi», Ķoņu «Dzīne», Siguldas «Senleja», Jaunlaicenes «Putnis», Kauguru «Skance», Lubānas folkloras kopa, Valkas «Nāburgi», Bulduru «Mare», Jērcēnu «Mežābele», Ropažu «Oglīte», Ogres Danču klubs, Daugmales folkloras kopa, Saldus «Medainis».

Zāļu zintis - Zeltīte Kaviere, pirts zintis - Kaija Brisone, vainagu pīšana - Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana - folkloras kopa «Ūzuleņi», lāpu gatavošana - Roķi, uguns iegūšana ar kramu un senās rotas - Māris Braže, uguns rituāli - Eduards un Audars Klinti.

Kuplajam līgotāju pulkam aicināti piebiedroties lieli un mazi Jāņa bērni, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete - ziedojums un dziesma!

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu