Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Top filma par Brīvības pieminekļa autoru, tēlnieku Kārli Zāli

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: kadrs no filmas

Jūnijā Nacionālā Kino centra Latvijas simtgades programmā sākta dokumentālās spēlfilmas «Ievainotais jātnieks» uzņemšana. Filma stāsta par Brīvības pieminekļa autoru, tēlnieku Kārli Zāli, un pieminekļa celtniecību. Divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos tēlnieks iemūžinājis savu Latvijas valsts vīziju un nemirstību.

Atgādinām, ka valsts simtgadi 2018. gadā svinēsim kopā ar Brāļu kapu un Brīvības pieminekļa autora 130 dzimšanas dienu.

Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi redz lielās, spēcīgās līnijās, tāpat kā tēlniecību, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanās. Pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma «Ievainotais jātnieks» balstās uz dokumentāliem Kārļa Zāles dzīves faktiem un Brīvības pieminekļa celtniecības dokumentāciju, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, iepazīstinot ar tā laika ideāliem, kā arī kultūras un mākslas fenomenu. Īpaša uzmanība scenārijā veltīta tēlnieka personībai, kuru filmā atveido Valmieras teātra aktieris Imants Strads; pārējās lomās - Dārta Daneviča, Ģirts Liuziniks, Mārtiņš Brūveris, Dainis Gaidelis, Kaspars Dumburs u.c. Producents filmu studija «Kinolats» sadarbībā ar mediju darbnīcu «Kants komunikācijas».

Filmā izmantoti ne tikai kino arhīva kadri un iestudētie materiāli, bet arī šodien filmēti dokumenti, kas reflektē Brīvības tēmu. To ietvarā 13. jūnijā piecos no rītā tēlnieki pulcēsies pie Brīvības pieminekļa, lai pieminekļa pakājē izkaltu akmenī Kārļa Zāles vārdu. Galvenās filmēšanas vietas ir akmeņkaltuve Gaujas ielā, tēlnieku darbnīcas Satekles un Astras ielā, kā arī Depkina muiža, kur tiks uzņemti Zāles dārza un nama iekšskati. Filmas konsultante ir mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Scenārija autorei un režisorei Ilonai Brūverei tā ir piektā pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma, kas sintezēs patiesus dokumentālus notikumus ar iestudētiem kinoarhīva kadriem, sniedzot ieskatu dzīvo bilžu vīzijās par notikušu un nenotikušu dzīvi. Brūvere ir šā žanra aizsācēja Latvijā. Režisore saņēmusi Nacionālā kino balvu dokumentālā kino režijā «Lielais Kristaps», filmas operatores Elīnas Bandēnas kontā jau ir divas tādas balvas. Tandēma pēdējās filmas «Versija Vera» un «Tapieris» «Lielā Kristapa» konkursu skatēs ieguvušas piecas profesionālās nominācijas, 2014. gadā balvu saņēmusi arī filmas grima māksliniece Baiba Grīna.

Darba filmēšana notiek Latvijā, Vācijā un Itālijā, filmas mākslinieks ir Artis Rutks. Montāžu režisore plāno nākamgad, muzikālo partitūru uzticot komponistam Ērikam Ešenvaldam.

Filmas pirmizrāde paredzēta 2018. gadā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu