Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Zelta Mikrofonu» pasniegs Pita Andersona ģimenei

TVNET
«Zelta Mikrofonu» pasniegs Pita Andersona ģimenei
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

15. martā uz Latvijas Nacionālās operas skatuves tradicionāli tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu. Lēmums par 2015. gada balvas piešķiršanu Latvijas rokenrola leģendai Pitam Andersonam tika pieņemts 2015. gada 2. oktobrī Latvijas mūzikas producentu apvienības LaMPA kopsapulcē. Izziņot to bija plānots, kā ierasts, mēnesi pirms balvas pasniegšanas. Diemžēl mūsu rokenrola karaļa dzīves gājums pēc smagas slimības noslēdzās 2016. gada 20. janvārī, nesagaidot Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ceremoniju, tāpēc balva tiks pasniegta Pita Andersona ģimenei «Zelta Mikrofona» pasniegšanas ceremonijā, kas notiks 15.martā Latvijas Nacionālajā operā.

Staigājošā tradicionālās amerikāņu mūzikas enciklopēdija un daudzu goda nosaukumu īpašnieks Pits Andersons ir latviešu populārās mūzikas leģenda. Par viņa dzīves jēgu kļuva rokenrols, kura dzīvinošās skaņas dzima pagājušā gadsimta 50. gadu vidū. Andersons bija viens no pirmajiem, kas pa radio un skaņuplatēs noklausītās dziesmas uzdrīkstējās atskaņot Latvijā.

1944. gada 22. martā dzimušais Pits, īstajā vārdā Alfrēds Pēteris Andersons, mācījās angļu valodu un klavierspēli un 50. gados burtiski saslima ar rokenrolu, kura dzīvinošās skaņas kļuva par viņa dzīves jēgu. 1959. gadā, mācīdamies Rīgas Elektromehāniskajā tehnikumā, jaunietis piebiedrojās tehnikuma pašdarbības mūzikas grupai kā pianists. Dažus gadus vēlāk Pits iesaistījās Valērija Seifudinova jeb Seiska dibinātajā rokenrola grupā The Revengers, kur bija ideju ģenerētājs, mūzikas un angļu valodas eksperts – palīdzēja ar dziesmu tekstu atšifrēšanu no ierakstiem, pa reizei pievienojās grupai un piesēdās pie klavierēm. 1964. gadā Pits Andersons izveidoja sastāvu The Melody Makers, kurā pats dziedāja un spēlēja ritma ģitāru. Pēc MM izjukšanas Andersons pārcēlās uz Tallinu, kur ātri apguva igauņu valodu un muzicēja grupā Optimistid (1966-67). Atgriezies Rīgā, Pits ar Seiski nodibināja grupu Natural Product (1968-71), pēc tās izjukšanas sekoja radoša krīze. Andersonu kā disidentu regulāri izsauca uz nopratināšanām Valsts drošības komitejā, kontrolēja viņa saraksti un draugu loku.

1982. gadā Pits pievienojās blūza veterāna Jāņa Vanadziņa ansamblim «Arhīvs», kur drīz kļuva par līderi un aktīvi propagandēja rokenrolu Latvijā un kaimiņzemēs. Sākot ar 80. gadu nogali, kopā ar «Arhīvu» Andersons apceļoja lielākos Rietumeiropas rokenrola festivālus. Viņa repertuāru veidoja rokenrola un rokabilī klasika, tostarp nepelnīti aizmirstas vai pilnīgi nepazīstamas dziesmas, kurām Pits Andersons prata iedvest jaunu dzīvi.

Pēc «Arhīva» darbības beigām mūziķis 1996. gadā izveidoja grupu Pete Anderson & The Rhythm Kings, kam seko Pete Anderson Band (1999). 2004. gadā tapa projekts American Dreams, ar ko mūziķis regulāri koncertēja mūzikas klubos, starptautiskos kantrī festivālos. Visu mūžu lielākoties dziedājis rokenrola, rokabilī, kantrī un hillbilī standartus, Pits sāka komponēt pats, un par vienu no pirmajām dziesmām kļuva veltījums sievai Annai - «Baby I’m Crazy ‘Bout You».

2009. gadā Nešvilā, ASV notiekošajā ikgadējā starptautiskajā mūzikas konkursā Just Plain Folks Music Awards Pita Andersona albums «Brass-A-Billy» ieguva 1. vietu rokabilī albumu kategorijā. Togad Pits kopā ar Annu izveidoja jaunu grupu Pete Anderson & The Swamp Shakers, dzīvesbiedri sarīkojuši arī vairākus rokenrola festivālus Latvijā.

Rokenrola fanātiķis Pits Andersons, kurš šim žanram ziedojis visu savu mūziķa mūžu, bija vairāku goda nosaukumu laureāts, Pasaules Rokenrola asociācijas un Zviedrijas Rokenrola kluba goda biedrs, viņa vārds ierakstīts Rokabilī Slavas zālē. Jau pērn, oktobrī, Latvijas Mūzikas producentu apvienība (LaMPA) nolēma Andersonam piešķirt speciālbalvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā, tādējādi atzīmējot arī viņa 70. jubileju.

Balva par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā tiks pasniegta Mūzikas ierakstu gada balvas «Zelta Mikrofons» koncertceremonijā, 15. martā.

Krāšņajai balvu pasniegšanas ceremonijai no Latvijas Nacionālās operas varēs sekot kanālā LNT, kā arī Izklaides kanāla 2 un portālos Skaties.lv un tvplay.lv tiešraidē.

Mūzikas ierakstu gada balvu «Zelta Mikrofons» organizē Latvijas skaņu producentu, izdevēju un izplatītāju apvienība (LaMPA) sadarbībā ar Latvijas izpildītāju un producentu apvienību (LaIPA). Ģenerālsponsors – SMScredit.lv, sponsors – tirdzniecības parks Alfa, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, producents – MicrecPM.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu