J.Vaišļa: Piespiedu kārtā man arī ir nācies svinēt ārpus Latvijas, pilnīgā svešatnē, kad braucu apkārt pasaulei ar jahtu. Jāņos bijām Vanuatu, salu arhipelāgā Klusajā okeānā. Šī vieta skaitās Austrālijas Sibīrija, ja kāds austrālietis slikti uzvedas, viņu aizsūta strādāt uz Vanuatu. It kā svinējām tikai tāpēc, lai varētu par to nofilmēt televīzijas sižetu, taču tik un tā bija jautri. Visas nakts garumā staigājām pa dažādām vietām un visiem skaidrojām, kāpēc svinam un kādus svētkus atzīmējam. Es piekrītu, Latvijā šos svētkus var svinēt jebkurā vietā, jūtoties brīvi un nepiespiesti! Jāņu naktī visi ir vienlīdzīgi - nav ģenerāļu, profesoru, amatu vai titulu! Dziedot pie ugunskura visi ir vienoti kopībā!
Kādas līgodziesmas atceraties?
J.Vaišļa: Sit, Jānīti, vara bungas, augsta kalna galiņā - šo taču zina visi!
Es vispār uzskatu, ka Jāņu dziesmas ir repa vai hip-hopa pamati.
Nav jāpieturas pie konkrēta teksta, vienkārši jāapdzied Jānis, Jāņumāte un Jāņutēvs. Varu kaut vai uzreiz sacerēt - skaista mūsu Jāņumāte, līgo, līgo, vēl skaistāka tās meitiņa, līgo! Lūk, līgodziesma gatava!
Kādus Jāņu ticējumus vai tradīcijas zini?
J.Vaišļa: Jāmeklē papardes zieds!
J.Vaišļa: Izstrādājums… mežā! Bet ziniet, vispār austrāliešiem ir līdzīga tradīcija - viņi naktī iet meklēt jauvī. Tas ir dzīvnieks. Kad ir labu laiku sēdēts pie galda, ēsts un dzerts, tad obligāti jāiet meklēt jauvī. Jālec pāri grāvjiem, gravām, jāskrien pa pļavām, un katrs, kurš nokrīt, tas arī ir atradis jauvī. Mūsu tradīcijas tomēr ir heteroseksuālākas - izvēlamies sev pāri un tikai tad dodamies meklējumos.
Raksts tapis sadarbībā ar augstskolu «Turība».