Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Latviešu mūzika skanēs festivālā Honkongā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

No šodienas līdz 3.jūnijam Honkongā notiks laikmetīgās mūzikas festivāls «ISCM-Musicarama 2015», kurā skanēs arī četru latviešu komponistu - Santas Bušs, Oskara Herliņa, Indras Rišes un Gundegas Šmites - skaņdarbi, informēja Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības Latvijas sekcijas vadītāja Bušs.

Festivāls, kura pirmsākumi meklējami 1978.gadā Honkongas Komponistu ģildes aizsāktā jaunās mūzikas koncertsērijā, notiek ik gadu, un 2015.gadā šis forums pirmoreiz tiek rīkots ar Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības («International Society for Contemporary Music» - ISCM) atbalstu. Pagājušajā rudenī ISCM Honkongas sekcija izsūtīja starptautisku aicinājumu visām ISCM nacionālajām sekcijām, rosinot iesūtīt skaņdarbus minifestivālam «Musicarama», tādējādi saskaņā ar starptautiskās žūrijas lēmumu festivāla programmā iekļauti arī vairāki ISCM Latvijas sekcijas iesūtītie darbi.

Kā pastāstīja Bušs, šī ir pirmā reize kopš Latvijas uzņemšanas ISCM 2004.gadā, kad kādā no šīs starptautiskās biedrības organizētajiem festivāliem latviešu komponistu mūzika ir pārstāvēta tik kuplā skaitā. No kopumā 27 festivāla programmā iekļautajiem opusiem četru autori ir latviešu komponisti, un viņu radītā mūzika skanēs līdz ar Austrijas, Beļģijas, Honkongas, Vācijas, Korejas, Jaunzēlandes, Zviedrijas, Taivānas un Īrijas skaņražu darbiem. Paralēli koncertiem «ISCM-Musicarama 2015» laikā notiks arī laikmetīgās mūzikas jautājumiem veltīta konference.

Festivāla atklāšanas koncertā šovakar skanēs Rišes partitūra «Green Vision» («Zaļā vīzija») simfoniskajam orķestrim. Šī Imanta Ziedoņa «Zaļās pasakas» tēlu rosinātā kompozīcija pirmatskaņojumu piedzīvoja 2002.gadā Rīgā Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Olari Eltsa lasījumā. Jaunā redakcijā Honkongā to spēlēs «Global Symphony Orchestra» ar Maku Kaloku pie diriģenta pults.

Taivānas vokālā grupa «Taipei Chamber Singers», kuru vada diriģente Čena Junhunga, savā repertuārā iekļāvusi pat divu latviešu komponistu skaņdarbus. Interesanti, ka šīs abas partitūras tapušas, iedvesmojoties no Viljama Šekspīra daiļrades, un sākotnēji rakstītas Latvijas Radio korim. Rīt, 1.jūnijā, skanēs gan 2012.gadā tapušais Herliņa skaņdarbs korim «Sonnet Nr. 28», kā arī Gundegas Šmites «Light Seeking Light» 12 balsīm, kas rakstīts 2004.gadā un saņēmis «Autortiesību bezgalības balvu 2009» kā ārvalstīs visvairāk skanējušais akadēmiskās mūzikas skaņdarbs.

«Ensemble Kochi» no Japānas savā koncertprogrammā iekļāvis komponistes Bušs skaņdarbu «INTIM» pūtēju kvintetam, kas rakstīta 2008.gadā un vairāku pazīstamu pūtēju kvintetu interpretācijā jau atskaņota gan nozīmīgos festivālos gan Eiropā, gan ASV. Šis opuss skanēs festivāla noslēguma koncertā, kas notiks 3.jūnijā.

Starptautiskā laikmetīgās mūzikas biedrība ir dibināta Zalcburgā 1922.gadā ar mērķi apzināt jaunās tendences klasiskajā mūzikā. Laika gaitā šī organizācija no divu valstu - Austrijas un Vācijas - savienības ir paplašinājusies līdz vairāk nekā 50 dalībvalstīm un patlaban veido labi strukturētu mūsdienu mūzikas centru, kas apvieno šo dalībvalstu komponistus, atskaņotājmāksliniekus un koncertu organizatorus.

Biedrības uzdevums ir kļūt par efektīvu globālu komunikāciju organizāciju ar mērķi izplatīt laikmetīgo mūziku un darīt to maksimāli pieejamu publikai, veicot informācijas apmaiņu, izmantojot visus pieejamos komunikācijas līdzekļus, kā arī citas aktivitātes starp dalībvalstīm, piemēram, organizējot koncertus un festivālus.

Latvija par biedrības dalībvalsti tika apstiprināta 2004.gada 11.novembrī Šveices galvaspilsētā Bernē. 2006.gadā Vācijā, Štutgartē, Latvijas pārstāvji pirmoreiz piedalījās biedrības ikgadējā Ģenerālajā asamblejā. 2007.gadā pirmoreiz arī latviešu komponistu mūzika tika iekļauta ISCM festivālā «Pasaules mūzikas dienas», kas katru gadu notiek citā valstī.

Latvija ir viena no retajām ISCM dalībvalstīm, kas var lepoties ar to, ka ik gadu šī nozīmīgā festivāla programmās ticis iekļauts vismaz viens vai pat vairāki latviešu komponistu skaņdarbi.

Nepalaid garām!

Uz augšu