Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Nosaukti latgaliešu kultūras gada balvas «Boņuks 2014» ieguvēji

LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Latgales vēstniecības GORS publicitātes foto

Godinot 2014.gada īpašākos notikumus, aktivitātes un cilvēkus latgaliešu kultūrā, svētdien Rēzeknē, Latgales vēstniecībā «Gors», svinīgi pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balva «Boņuks 2014» 19 nominācijās, informē vēstniecības Mārketinga nodaļas vadītāja Edīte Husare.

Literatūras kategorijās balvu «Par labāko sniegumu literatūrā» saņēma Ilze Sperga (par prozu grāmatā «Dzeiveiba»), bet par 2014. gada labāko izdevumu/grāmatu atzīta Jura Cibuļa «Purlovas grāmata» - drukāts piemineklis Balvu novada Lazdulejas pagasta Purlovas ciemam.

Literatūras kategorija aizsāk arī jaunu nomināciju «Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē», kas izveidota pateicoties Ingas Ābeles romāna «Klūgu mūks» spilgtajam un pamanītajam vēstījumam. Šajā kategorijā turpmāk tiks apbalvoti darbi vai notikumi, kas vēsta par latgaliešu kultūru citās valodās (ne latgaliešu literārajā valodā).

Rosīgs 2014. gads bijis arī latgaliešu mūzikā. Kā «Gada debitanti» balvu saņēma Rēzeknes novada vokālā studija «Skonai», kas ar dziesmas «Skani debesteņ» video versiju laurus plūca arī kategorijā «Labākais mūzikas video». Otro gadu Boņuka balva tika pasniegta nominācijā «Labākais sniegums akadēmiskajā mūzikā», kurā šogad par uzvarētāju kļuva Rihards Dubra ar aizkustinošo skaņdarbu «Tu skaistō Dīva dōrza rūze». Kā atzina žūrija, 2014. gada veikums akadēmiskajā mūzikā bija vissarežģītāk vērtējamais, jo visi nominanti bija ļoti spēcīgi.

Līdz ar dziesmas «Vokors īt» panākumiem balvu par labāko 2014. gada sniegumu šlāgermūzikā saņēma grupa «Laimas muzykanti», bet grupas «Elektrofolk» sniegums tika atzīts kā labākais tautas mūzikā. Pēc vairāku gadu darba pērn savu pirmo albumu izdeva grupa «Green Novice», kuras sniegums kā labākais novērtēts kategorijā «Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā», bet par labākajiem latgaliešu pop/rock mūzikā 2014.gadā atzīta grupa «Dabasu Durovys».

Žurnāliste, ilggadējā žurnāla «Katōļu Dzeive» redaktore Maruta Latkovska un Jānis Streičs
Žurnāliste, ilggadējā žurnāla «Katōļu Dzeive» redaktore Maruta Latkovska un Jānis Streičs Foto: Latgales vēstniecības GORS publicitātes foto

Latgaliešu kultūras gada balvā tiek noskaidrota arī Latvijas radio stacijās spēlētākā latgaliešu dziesma un pēc «Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība» datiem 2014. gadā «Radio hits» ir grupas «Bez PVN» izpildītā «Loopi».

Visplašākā balvas sadaļa jau tradicionāli ir par sabiedrisko aktivitāti un sasniegumiem jeb «Sabiedrība un kultūra». «Gada amatnieka/saimnieka» godā šogad celts Jānis Kuzminskis, kurš pārsteidzis ar savu «AttAck» elektrisko ģitāru izgatavošanas meistarību. Jāņa taisītās ģitāras aktīvi spēlē arī latgaliešu mūziķi. Kā «Gada sniegums vizuālajā mākslā» atzinību guvusi mākslinieka Osvalda Zvejsalnieka 70 gadu jubilejas izstāde «Terra Vitae», bet kā gada sniegums skatuves mākslā godināts Francim Trasunam veltītais uzvedums «Francis», kuru klātesošajiem bija iespēja noskatīties ceremonijas pirmajā daļā.

Kategorijā «Gada sniegums audiovizuālajā mākslā» balvu saņēma Viestura Kairiša stāsts par Latgali - dokumentālā filma «Pelikāns tuksnesī», bet «Par latgaliešu valodas popularizēšanu» latgaliešu cieņu un mīlestību izpelnījies nu jau arī latgaliski dziedošais mūziķis Kārlis Kazāks.

Jau ziņots, ka šogad balvu «Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā» saņēmusi žurnāliste, ilggadējā žurnāla «Katōļu Dzeive» redaktore Maruta Latkovska, bet kā 2014. gada cilvēks kultūrā sumināts kopienas «Kroma kolna broliste» vadītājs Aleksandrs Lubāns. Pērnais gads latgaliešu kultūrā aizvadīts Franča Trasuna atceres zīmē, arī par gada notikumu atzīta Trasuna 150 gadu jubilejai veltītā pasākumu sērija.

Latgaliešu kultūras gada balvas «Boņuks» mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu