Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Zvaigzne ABC» izdod Stīvena Kinga klasisko romānu «Mirdzums»

TVNET
«Zvaigzne ABC» izdod Stīvena Kinga klasisko romānu «Mirdzums»
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
«Mirdzums»
«Mirdzums» Foto: publicitātes

Stīvens Kings (Stephen King) ir rakstnieks, kura vārds, šķiet, komentārus neprasa. «Apgādā Zvaigzne ABC» jau klajā nākuši viņa romāni « Zvēru kapiņi», «Mizerija», «Strēlnieks», «Kerija», četru īsromānu krājums «Četri pēc pusnakts», un tagad tiem pievienojas arī «Mirdzums» (The Shining), kas oriģinālvalodā pirmo reizi iznāca 1977.gadā, informē apgāda reklāmas un mārketinga daļa.

Ja «Kerija» padarīja toreiz vēl nepazīstamo rakstnieku Stīvenu Kingu pamanāmu un populāru, tad «Mirdzums» atnesa trīsdesmit gadus vecajam autoram pasaules spriedzes un šausmu romānu karaļa slavu, ko vēl spilgtāku padarīja dažus gadus vēlāk (1980.gadā) uz ekrāniem iznākusī Stenlija Kubrika režisētā grāmatas ekranizācija, kurā vienu no savām visu laiku iespaidīgākajām lomām nospēlēja Džeks Nikolsons.

Romānā «Mirdzums» Stīvens Kings risina stāstu par kādu šķietami parastu, ne pārāk laimīgu ģimeni - ģimenes tēvs Džeks, neatzīts rakstnieks, cīnās ar alkoholisma problēmu, viņa sieva Vendija izmisīgi cenšas saturēt kopā ģimeni, bet piecgadīgais dēlēns Denijs vēro vecākus ar bērna rūpēm un bērna mīlestību. Džekam tiek dota iespēja «savilkt kopā galus» finansiāli, pavadot ziemu slēgtā viesnīcā, lai to uzturētu darba kārtībā.

Taču, kad ģimene ievākusies un plāno pavadīt netraucētu un mierīgu ziemu, viesnīcā sāk notikt dīvainības: lifts pats no sevis braukā augšup un lejup, dzīvžoga krūmi, kas izcirpti dzīvnieku veidolos, šķiet, maina savu atrašanās vietu, bet vienā no numuriem iemītnieki piedzīvo neiedomājami murgainas vīzijas... Vai tas viss notiek patiesībā, vai tikai Džeka slimajā, saspringtajā iztēlē? Vai ļaunums, ko Denijs sajūt viesnīcas tukšajās istabās, plūst no kādā ārēja, pārdabiska avota, vai patiesībā tās ir dziļi zemapziņā slēptās bailes no paša tēva?

«Mirdzums»
«Mirdzums» Foto: publicitātes

Kings filigrāni savij pārdabisko un psiholoģisko šausmu aspektu un raksta ar satriecošu atklātību, jo tēma - alkoholisma izraisīta agresija - nav bijusi sveša arī pašam rakstniekam, līdz ar to romāns iegūst gluži vai neomulīgas atklātības pieskaņu.

www.stephenking.com

«Kings ir viens no radošākajiem stāstu meistariem modernā romāna žanrā,» raksta izdevums «The Sunday Times», bet rakstnieks Pīters Strobs (Peter Straub) atzīst, ka romāns «Mirdzums» ir «neapšaubāmi - šedevrs. Iespējams, pēdējās simtgades vislabākais romāns par pārdabisko».

1980. gadā grāmatu ekranizēja Stenlijs Kubriks.

Romānu no angļu valodas tulkojusi Santa Brauča.

www.zvaigzne.lv

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu