Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Dziesmu un deju svētku noskaņās tapis video par Gaismas pili

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Ekrānšāviņš no video

Dziesmu un deju svētku noskaņās ir tapis videomateriāls par topošo jauno Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) – Gaismas pili. Fonā skanot Jāzepa Vītola «Gaismas pilij», sabiedrībā pazīstami un iemīļoti cilvēki stāsta par savām asociācijām, sajūtām un ēkas nozīmi sev un katram Latvijas iedzīvotājam. Video iekļauti arī LNB Atbalsta biedrības tiešsaistes kameru materiāli, kas ik dienas ļauj vērot būvniecības procesu un tagad arī dažos mirkļos redzēt nozīmīgās ēkas tapšanas gaitu kopš 2008. gada jūnija.

Materiāla radīšanā piedalījies mūziķis Renārs Kaupers, akadēmiķis Jānis Stradiņš, kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, aktieris Kaspars Znotiņš, hokejists un treneris Artūrs Irbe, LNB direktors Andris Vilks, Dziesmu svētku virsdiriģents Ivars Cinkuss un Latvijas Valsts prezidente (1999-2007) Vaira Vīķe-Freiberga. Video režisore un viena no idejas autorēm ir Kristīne Želve, mākslinieks – Jānis Garančs.

Pateicoties Latvijas Nacionālajam kultūras centram, ikviens rīdzinieks un viesis Dziesmu svētku nedēļā no 1. līdz 7. jūlijam videomateriālu var noskatīties arī pilsētvidē – uz ekrāniem Doma laukumā vai Esplanādē, kur tiek demonstrētas Dziesmu un deju svētku pasākumu tiešraides. Video par Gaismas pili tiks demonstrēts ik dienas, kā arī pirms un pēc noslēgumu koncertiem šo sestdien un svētdien, 6. un 7. jūlijā.

«Ja mēs skatāmies baznīcu torņos un tur ir krusts, tu tā aizdomājies, ka esi tāds laimīgs Dieva bērns šajā pasaulē,» Renārs Kaupers izsaka salīdzinājumu ar jauno LNB ēku. «Šī ir tāda līdzīga vieta, kur, paskatoties uz augšu, tu saproti, ka tur, Gaismas pils galā, tur ir tās zināšanas un tā gudrība, kas savukārt varētu palīdzēt to latvietību mums visiem nosargāt.»

Ivars Cinkuss uzskata, ka «Gaismas pils» ir viena no divām dziesmām, kuras, viņaprāt, būs Dziesmu svētku repertuārā mūžīgi. «Man liekas, ka ir tik skaisti, ka var dzīvot laikmetā, kad šie Ausekļa vārdi pēc daudzu gadu tikai garīga iemiesojuma tagad arī beidzot sāk fiziski iezīmēties mūsu laikā un telpā,» tā I. Cinkuss.

Kristīne Želve norāda, ka videomateriāla gatavošana bija īpaša personiskās saskarsmes ar dalībniekiem dēļ. «Katra intervija, lai arī diezgan īsa, bija nozīmīgs notikums un pārdzīvojums. Tā ir ļoti svarīga pievienotā vērtība – dzirdēt Vairas Vīķes-Freibergas atmiņas stāstus vai Kaspara Znotiņa asociācijas par to, ka Gaismas pils ir jāredz bērnu acīm,» norāda K. Želve. «Arī es esmu viena no tiem tūkstošiem cilvēku, kas gaida jaunās ēkas atklāšanu. Šobrīd rakstniekiem un māksliniekiem ir ļoti ierobežots skaits vietu, kur pulcēties. Gaismas pilī idejas dzims un akumulēsies dabiskā domu apmaiņas ceļā, nejauši satiekoties bibliotēkas lasītavās vai pie grāmatu plauktiem.»Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu