Lai arī apzeltītās statuetes ir vien 34 centimetrus garas un sver nepilnus četrus kilogramus, ASV Kinoakadēmijas balvas ir gada gaidītākais notikums Holivudā. Visvairāk nomināciju šā gada «Oskara» balvām ieguvusi Stīvena Spīlberga politiskā drāma «Lincoln» («Linkolns») un Anga Lī «Life of Pi» («Pī dzīve»). Režisora Stīvena Spīlberga jaunākā filma izvirzīta balvām 12 kategorijās, bet kanādiešu rakstnieka Jana Marela grāmatas «Pī dzīve» ekranizācija 11 kategorijās. 85. ASV Kinoakadēmijas balvas tiks pasniegtas jau šovakar.
Pasniegs Holivudas gaidītākos apbalvojumus - «Oskarus» (14)
«Life of Pi» un «Lincoln» sacentīsies ar «Silver Linings Playbook», «Les Miserables» («Nožēlojamie») un «Argo» par gada labākās kinolentes godu. Drāma «Silver Linings Playbook» («Optimista stāsts») un mūzikls «Les Miserables» katrs nominēti astoņās kategorijās, bet Bena Afleka politiskais trilleris «Argo» septiņās kategorijās.
Labākā aktiera kategorijās izvirzīti arī Hjū Džekmens («Les Miserables»), Bredlijs Kūpers («Silver Linings Playbook»), Hoakins Fīnikss («The Master») un Denzels Vašingtons («Flight»).
Labākās aktrises kategorijās nominētas Džesika Česteina («Zero Dark Thirty»), Dženifera Lourensa («Silver Linings Playbook»), Emanuela Riva («Amour»), Naomi Votsa («The Impossible») un deviņus gadus vecā Kuvenzhanē Volisa («Beasts of the Southern Wild»).
Komiķis Sets Makfarleins (Seth MacFarlane), kurš šogad debitēja kinorežijā ar komēdiju «Teds» («Ted») iecelts par 85. gadskārtējās ASV Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas vadītāju.
«Oskara» balvu svarīgākās nominācijas
Labākā filma:
«Amour»;
«Argo»;
«Beasts of the Southern Wild»;
«Django Unchained»;
«Les Miserables»;
«Life of Pi»;
«Lincoln»;
«Silver Linings Playbook»;
«Zero Dark Thirty».
Labākais režisors:
Mihaels Haneke («Amour»);
Bens Zeitlins («Beasts of the Southern Wild»);
Angs Lī («Life of Pi»);
Stīvens Spīlbergs («Lincoln»);
Deivids O.Rasels («Silver Linings Playbook»).
Labākais aktieris:
Bredlijs Kūpers («Silver Linings Playbook»);
Daniels Dejs-Luiss («Lincoln»);
Denzels Vašingtons («Flight»);.
Hjū Džekmens («Les Miserables»);
Hoakins Fīnikss («The Master»).
Labākā aktrise:
Džesika Časteina («Zero Dark Thirty»);
Dženifera Lorensa («Silver Linings Playbook»);
Emanuēla Riva («Amour»);
Naomi Vatsa («The Impossible»);
Kvevanzene Valisa («Beasts of the Southern Wild»).
Labākais otrā plāna aktieris:
Alans Arkins («Argo»);
Roberts de Niro («Silver Linings Playbook»)'
Filips Sīmors Hofmans («The Master»);
Tomijs Lī Džounss («Lincoln»);
Kristofs Valcs («Django Unchained»).
Labākā otrā plāna aktrise:
Eimija Adamsa («The Master»);
Salija Fīlda («Lincoln»);
Anna Hataveja («Les Miserables»);
Helēna Hanta («The Sessions»);
Džekija Vīvere («Silver Linings Playbook»).
Labākā ārzemju filma:
«Amour» (Austrija);
«Kon-Tiki» (Norvēģija);
«No» (Čīle);
«A Royal Affair» (Dānija);
«War Witch» (Kanāda).
Labākā animācijas pilnmetrāžas filma:
«Brave»;
«Frankenweenie»;
«ParaNorman»;
«The Pirates! Band of Misfits»
«Wreck-It Ralph»
***
«Oskarus» neieguvušajiem nominantiem piešķirs paciņas
«Oskara» balvas neieguvušie nominanti nedosies mājās tukšām rokām - pasākuma rīkotāji viņiem sarūpējuši 45 000 dolāru (23 670 latu) vērtas dāvanu paciņas. Losandželosas mārketinga firma «Distinctive Assets» svētdienas ceremonijā pasniegs savas ikgadējās «Visi ir uzvarētāji» paciņas prestižo balvu nominantiem, kas zelta statueti tomēr nebūs ieguvuši, otrdien norādīja kompānija.
Saiņos atrodamas visdažādākās dāvanas - ceļojumi uz Austrāliju, Havaju salām un Meksiku, individuālas sporta nodarbības trenera uzraudzībā, prezervatīvi, tekilas pudeles, apgleznotas kedas, «skaistuma injekciju» seansi un mazāku trauku komplekti stingru diētu ievērotājiem, paziņoja «Distinctive Assets».
Firma pasniedz mierinājuma balvas «Oskaru» ceremonijas zaudētājiem 11 gadu garumā. Parasti paciņas tiek nosūtītas tieši uz zvaigžņu mājām vai arī nogādātas ar to aģentu starpniecību.
Šā gada dāvanu paciņā ietilpst arī ūdens attīrīšanas sistēma, akupunktūras un aromterapijas procedūras, nedēļu gara sporta un svara zaudēšanas kūre, kā arī īpaši privileģēts statuss Hītrovas lidostā Londonā gada garumā.
Balvas paredzētas arī ASV Kinoakadēmijas balvas neieguvušo zvaigžņu atvasēm, kurām tiks dāvinātas profesionālas cirka nodarbības.
Par «Oskariem»
Leģendārās balvas tika ieviestas 1929.gadā, divus gadus pēc tam, kad filmu studijas «Metro-Goldwyn-Mayer» (MGM) vadītājs Luiss Majers izveidoja ASV Kinoakadēmiju.
Balvu idejas autors ir MGM mākslinieciskais direktors Sedriks Gibonss, savukārt Losandželosas mākslinieks Džordžs Stenlijs radīja pirmo statueti - uz kinolentes ruļļa stāvošu bruņinieku ar zobenu rokās.
Lai arī 24.februārī «Oskari» tiks pasniegti tikai 24 kategorijās, pirms ceremonijas vienmēr tiek sagatavotas papildu statuetes gadījumam, ja būs jāapbalvo vairāki cilvēki.
Uz katras «Oskara» balvas miniatūrā pjedestāla iegravēts tās unikālais sērijas numurs, kā arī brīdinājums īpašniekam, ka to nedrīkst pārdot, dāvināt vai nodot kādam citam, ja vien tā vispirms par simbolisku cenu nav piedāvāta Kinoakadēmijai.
ASV Kinoakadēmijai ir tiesības zeltītās statuetes atpirkt par desmit dolāriem (5,3 latiem). 2008.gadā tā uzvarēja tiesas prāvā ar aktrises Mērijas Pikfordas mantiniekiem, kuri vēlējās pārdot viņas balvu.
1993.gadā par 68 500 dolāriem (36 300 latiem) tika izsolīts amerikāņu aktrises Džoanas Krofordes 1945.gadā par tēlojumu filmā «Mildred Pierce» iegūtais «Oskars». Savukārt decembrī Orsona Velsa apbalvojums par leģendāro filmu «Citizen Kane» («Pilsonis Keins») tika pārdots par 861 000 dolāru (456 300 latu).
Sākotnēji statuetes tika veidotas no apzeltītas bronzas, bet pēc tam tika izmantots britānijs - alvai līdzīgs sakausējums, ko pārklāja ar varu, jaunsudrabu un visbeidzot 24 karātu zeltu.
Savukārt Otrā pasaules kara laikā, kad trūka metāla, «Oskarus» trīs gadus veidoja no apkrāsota ģipša. Tolaik Kinoakadēmija aicināja «Oskara» laureātus pēc kara apmainīt nevērtīgās balvas pret apzeltītām statuetēm.
Kopš 1982.gada «Oskara» balvas ražo Čikāgas firma «R.S.Owens», un katra statuete izmaksā aptuveni 18 000 dolāru (9500 latus).
Leģenda par nosaukuma rašanos vēsta, ka Kinoakadēmijas bibliotekāre Mārgarita Herika, kura vēlāk kļuva par tās vadītāju, esot pajokojusi, ka zelta bruņinieks atgādinot viņas tēvoci Oskaru.
Kinoakadēmija nelietoja apzīmējumu līdz 1939.gadam, tomēr piecus gadus iepriekš balvu par «Oskaru» sāka dēvēt Holivudas notikumu apskatnieks Sidnijs Skolskis.