Ziemeļnieku detektīvi: «Sātana zvaigzne» (1)

TVNET
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Ziemeļvalstu autoru kriminālromānu popularitāte pasaulē, šķiet, ir sasniegusi apogeju – sākot ar Stīga Lārsona (Stieg Larsson) «Millenium» triloģiju, turpinot ar Jusi Adlera-Olsena (Jussi Adler-Olsen) «Sieviete būrī» un citiem romāniem, kuri arī pašlaik tiek tulkoti latviešu valodā, un, protams, Jū Nesbē (Jo Nesbø) slaveno romānu sēriju par Hariju Holu. Apgāds «Zvaigzne ABC» latviešu valodā laidis klajā Jū Nesbē detektīvromānu «Sātana zvaigzne», kurā Harijam Holam atkal jāspēkojas ar Tomu Voleru, kolēģi, kuru Harijs jau izsenis tur aizdomās par dubultu spēli, informē izdevniecībā.

Ja Harijs Hols, ar intuīciju, asu prātu un nesamierināmi ērcīgu sirdsapziņu apveltītais Oslo Kriminālpolicijas detektīvs, būtu tikai pozitīvais varonis, iespējams, Jū Nesbē jau sen būtu atmetis rakstīšanai ar roku vai arī viņa lasītājiem būtu apnicis lasīt šos romānus. Taču Jū Nesbē radītajam Harijam Holam laimīgā kārtā piemīt viena liela un daudzas mazākas vājības, to skaitā arī diezgan paštaisna daba. Hols ir tāds pats labais/sliktais varonis kā doktors Hauss slavenajā slimnīcu seriālā. Hols mēdz iedzert un nonākt «cilvēka cieņu pazemojošā stāvoklī», mēdz kļūt rupjš un nesavaldīgs arī skaidrā prātā, mēdz būt maigi mīlošs, un galvenais – Harijs Hols ir un paliek visspējīgākais izmeklētājs Oslo Kriminālpolicijā.

«Sātana zvaigzne»
«Sātana zvaigzne» Foto: publicitātes

Ziemā iznākušais Jū Nesbē romāns «Atriebes dieviete» bija pirmais no norvēģu valodas latviski tulkotais J. Nesbē darbs, tādējādi iepriecinot detektīvromānu cienītājus ar šābrīža lieliskākā norvēģu kriminālžanra rakstnieka romānu ciklu. Tikko tam latviski pievienojies arī romāns «Sātana zvaigzne», kurā Harijam Holam atkal jāspēkojas ar Tomu Voleru, kolēģi, kuru Harijs jau izsenis tur aizdomās par dubultu spēli. Viņiem abiem kopā jāizmeklē vairākas savstarpēji saistītas slepkavības, kuras veic līdz šim nezināms maniaks – viņa «paraksts» ir dimanta piecstaru zvaigzne, kas tiek atstāta pie katra no upuriem. Kas nogalina sievietes, atstājot tik vērtīgu lietisko pierādījumu? Vai tiešām slepkava vēlas tikai izklaidēties? Harija intuīcija šoreiz klusē, slepkava turpina nogalināt, bet Toms Volers izsaka Harijam neparastu priekšlikumu...

No norvēģu valodas tulkojusi Inga Bērziņa. Darbs publicēts ar NORLA atbalstu.

Nepalaid garām!

Uz augšu