Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Makartnijs un Krusa iesaistās «Greenpeace» kampaņā

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: AFP/LETA

Bijušais «The Beatles» dalībnieks Pols Makartnijs, aktrise Penelope Krusa un režisors Roberts Redfords iesaistījušies kampaņā par «globāla rezervāta» izveidošanu apkārt Ziemeļpolam, ceturtdien informēja vides aizstāvju organizācija «Greenpeace».

Tajā tiks izkārts «karogs nākotnei», ko globāla konkursa gaitā zīmēs bērni.

Organizācija vēlas stāties pretī valstu mēģinājumiem iegūt Ziemeļpolu savā īpašumā, kā arī aizsargāt Ziemeļu Ledus okeāna sirdi no tās resursu izsaimniekošanas.

«Greenpeace» vadītājs Kumi Naidu sacīja, ka kampaņas mērķis ir panākt ANO rezolūciju, kas pieprasītu izveidot globālu rezervātu apkārt Ziemeļpolam un zem tā.

«Arktika cietīs uzbrukumu, tāpēc cilvēkiem no visas pasaules jāpieprasa tās aizsardzība,» viņš teica kampaņas atklāšanā ANO konferencē «Rio+20». «Naftas urbumu veidošanas jūras piekrastes zonā un videi kaitīgas zvejniecības aizliegums būtu milzīga uzvara pār spēkiem, kas nostājušies pret šo lielisko reģionu un tā četriem miljoniem iedzīvotāju.»

«Rezervāts neapdzīvotajā platībā apkārt Ziemeļpolam uzreiz atturētu piesārņotājus no zemeslodes pola kolonizēšanas, turklāt šī iniciatīva neierobežo vietējās kopienas,» turpināja Naidu.

Kampaņas atklāšanā bija ieradies arī uzņēmējs Ričards Brensons un seriāla «Xena: Warrior Princess» («Ksena: karotāju princese») aktrise Lūsija Lolesa, kura piedalījās kompānijas «Shell» naftas ieguves platformas «ieņemšanā».

«Greenpeace» dokumentu parakstījuši pirmie 100 dabas aizstāvji, kuru vidū ir filmas «Slumdog Millionaire» («Graustu miljonārs») aktieris Devs Patels, aktieri Hjū Grānts un Emilija Blanta, kā arī mūziķi Braiens Adamss, Pīters Geibriels, Toms Jorks, «Red Hot Chili Peppers» un «One Direction».

Arktiskā ledus kušana globālās sasilšanas rezultātā ļāvusi piekļūt jūras dibenam. Uzskatīts, ka tajā atrodas daudz ogļūdeņražu un derīgo izrakteņu.

Ar Arktiku robežojas Krievija, Kanāda un ASV, un caur Grenlandi arī Norvēģija un Dānija.

2007.gadā krievu pētnieks Arturs Čilingarovs novietoja Krievijas karogu jūras dibenā zem Ziemeļpola, pieprasot to savai valstij. Taču prasībai nav likumīga spēka, uzskata speciālisti.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu