Skandāls “Olainfarm”: Irina Maligina nostājusies pret māsām?

TVNET/LETA
Skandāls “Olainfarm”: Irina Maligina nostājusies pret māsām?
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto/LETA

​Pērn aizsaulē aizgājušā zāļu ražotāja "Olainfarm" īpašnieka, miljonāra Valērija Maligina vidējā meita Nika Saveļjeva un viņa jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas māte Signe Baldere-Sildedze 13. septembrī lūdza sākt kriminālprocesu par reiderismu “Olainfarm”. Valērija vecākā meita Irina Maligina ir uzņēmuma padomē, un tagad māsas “karo” katra savā ierakumu pusē, ziņo žurnāls “Privātā Dzīve”.

Maligina bijusī sieva Signe ar Niku izdevumam pastāstīja - viņām ir aizdomas, ka notiek uzņēmuma kontroles pārņemšana un tās mērķis ir aktīvu izvešana un uzņēmuma atsavināšana kādai trešajai ieinteresētajai pusei par cenu, kas ir ievērojami zemāka par tirgus cenu.

“Mēs bijām spiestas vērsties tiesībsargājošās iestādēs, lai nodrošinātu savas ar likumu aizsargātās tiesības gan kā mantinieces, gan kā “Olainfarm” akcionāres,” tā Nika.

«Nožēlojami, ka Irina nespēj novērtēt savas rīcības neatgriezeniskās sekas. Viņa nostājusies ne tikai pret savu māsu un pusmāsu, nerespektējot viņas kā akcionāres, kurām pieder būtisks uzņēmuma un tā meitas uzņēmumu akciju skaits, bet ar savu rīcību radījusi arī milzu risku turpmākai uzņēmuma darbībai un eksistencei. [..] Šobrīd neuzticos Irinai un kā savas nepilngadīgās meitas aizbildne kategoriski aizliedzu Irinai jebkādā veidā runāt manas meitas vārdā. Viņa ļaunprātīgi izmantojusi viņai doto uzticību,» žurnālam paziņoja Signe.

Kā jau ziņots, pēc zāļu ražotāja "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildnes Signes Balderes-Sildedzes aiziešanas no padomes akcionāru sapulce jaunas padomes ievēlēšanai netiks sasaukta, aģentūrai LETA sacīja "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs Pāvels Rebenoks.

Viņš sacīja, ka "Olainfarm" rīkojās tā, kā ir noteikts Komerclikumā. "Ārkārtas akcionāru sapulci var sasaukt valde pēc savas iniciatīvas. Mēs ar valdi to pārrunājām, un tādas iniciatīvas nebūs, jo padome ir lemttiesīga un kvorums ir. Kvorumam pietiek ar trīs cilvēkiem, un pašlaik padomē ir četri. Līdz ar to padome var pilnvērtīgi strādāt," atzīmēja Rebenoks.

"Olainfarm" padomes priekšsēdētājs papildināja, ka sapulci var sasaukt arī padome. "Pēc padomes domām, tas nav nepieciešams, jo padome ir lemttiesīga. Ja Signe Baldere-Sildedze ir izteikusi savu piekrišanu darboties padomē un nedēļas laikā nav atnākusi ne uz vienu padomes sēdi un tad pārdomājusi, tad tā ir viņas izvēle. Vēl viens variants, kā var sasaukt akcionāru sapulci, ir, ja to pieprasa 5% akciju turētāji. Tas ir arī vienīgais iespējamais pieprasījums, jo, kā jau minēju, tad padome un valde to nedarīs. Tā ir teorētiska iespēja," skaidroja Rebenoks.

Viņš atzīmēja, ka pašlaik padome redz, ka tirgus Balderes-Sildedzes aiziešanas laikā no padomes ir reaģējis pozitīvi, jo "brīdī, kad viņa par to paziņoja, akciju cena ir pieaugusi". "Viņas aiziešana padomes darbu nav ietekmējusi, jo, kā jau teicu, viņa padomē nemaz nav sākusi darboties," atzina "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs.

Jautāts, vai, balstoties uz Komerclikumu, kurā noteikts, ka publiskās akciju sabiedrības padomē ir jābūt vismaz pieciem locekļiem, nevarēs apstrīdēt jebkuru padomes lēmumu, Rebenoks atbildēja noraidoši, jo "Olainfarm" pārvaldes struktūra atbilst Komerclikumam. "Saskaņā ar statūtiem "Olainfarm" padomē tiešām ir jābūt pieciem locekļiem. Viņi arī akcionāru sapulcē bija ievēlēti. Taču šis likuma pants ir jāsaprot kontekstā ar citiem pantiem, kuri nosaka lēmumu pieņemšanai nepieciešamo kvorumu. Šobrīd tas ir atbilstošs likumam," skaidroja "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs.

Viņš atzīmēja, ka akcionāru struktūra uzņēmumā var būt arī sadrumstalota. "No mazākuma akcionāriem padomē vienmēr var būt pat vairāki locekļi. Ja katrs liks galdā atlūgumu un tādēļ nekavējoties būs jāsasauc akcionāru sapulces, tad katru mēnesi mums būs jāsēž akcionāru sapulcēs. Tas nav normāli. Tādēļ arī citos uzņēmumos ir šāda pieredze," uzsvēra Rebenoks.

"Tālu nav jāiet - arī zāļu ražotājs "Grindeks" ir publiska akciju sabiedrība, un jau četrus gadus tur padomē darbojas četri locekļi. Galvenais ir, lai būtu kvorums un padome būtu lemttiesīga. Akcionāriem ir tiesības izvirzīt savus kandidātus padomē un, ja tādi netiek izvirzīti, tad cik ir, tik ir. Mēs gājām to ceļu, ka SIA "Olainfarm", kuram pieder 42% "Olainfarm" akciju, izvirzīja piecus kandidātus, tajā skaitā Signi. Nu, ja viņa nevēlas darboties, tad viņa nevēlas darboties. Tas neiespaido uzņēmuma darbu, jo uzņēmums strādā un viss ir kārtībā," teica "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs.

Kā ziņots, Baldere-Sildedze no otrdienas, 11.septembra, atstājusi padomes locekļa amatu. Mediju paziņojumā Baldere-Sildedze norādīja, ka amatu atstājusi, jo "uzskata par neiespējamu turpināt darbu "Olainfarm" padomē kopā ar personām, kas šobrīd ir tās sastāvā".

Tāpat ziņots, ka Baldere-Sildedze un "Olainfarm" bijušā īpašnieka Valērija Maligina meita Nika Saveļjeva vērsušās tiesībsargājošajās institūcijās ar lūgumu sākt kriminālprocesu saistībā ar reiderismu uzņēmumā, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un krāpšanu.

Iesniegumos izteikts aicinājums aizsargāt "Olainfarm", uzņēmuma akcionāru un mantinieču intereses, jo pēdējo dienu notikumi liecina par ļaunprātīgu un negodprātīgu kontroles pārņemšanu pār šo uzņēmumu.

Pieteikumu iesniedzējas pauž viedokli, ka reiderisma rezultātā "Olainfarm" var tikt izsaimniekots, visiem akcionāriem nodarot apzināti būtisku zaudējumus un apdraudot uzņēmuma nākotni, par ko, atbilstoši Komerclikuma noteikumiem, personīgi atbildīgi ir uzņēmuma padomes un valdes locekļi.

Jau vēstīts, ka 4.septembrī "Olainfarm" akcionāru sapulcē tika veiktas izmaiņas kompānijas padomē - atbilstoši akcionāru lēmumam darbu padomē vairs neturpināja Ivars Kalviņš, Milana Beļeviča un Ivars Godmanis, bet viņu vietā tika iecelts Pāvels Rebenoks (padomes priekšsēdētāja amatā), Mārtiņš Krieķis un Daina Sirlaka. Darbu kompānijas padomē turpināja Irina Maligina un Baldere-Sildedze.

Kalviņš vēlāk aģentūrai LETA atzina, ka Konkurences padome varētu izrādīt interesi par Krieķa esamību "Olainfarm" padomē, jo viņš atrodas tiešā interešu konfliktā. "Droši vien, ka Konkurences padome varētu par to izrādīt interesi, jo Krieķa kungs ir zāļu ražotāja AS "Grindeks" līdzīpašnieka un padomes priekšsēdētāja Kirova Lipmana kungam piederoša uzņēmuma valdē. Tā informācija varētu plūst visādos veidos," atzina Kalviņš.

Tajā pašā laikā Lipmans aģentūrai LETA atkārtoti noliedza ieinteresētību līdzdalībā vai investīcijās "Olainfarm", jo uzņēmums nav viņa interešu lokā. "Pusgada laikā, kopš man iepriekšējo reizi saistībā ar nepamatotiem publiskiem pieņēmumiem nācās sniegt šādu paziņojumu, nekas nav mainījies. Mani nākotnes plāni ir saistīti ar "Grindeks", kas pašlaik strauji attīstās," paziņojumā uzsvēra Lipmans.

Tāpat Rebenoks un Krieķis noliedza iespējamu interešu konfliktu "Olainfarm" - abi juristi uzsvēra, ka mēģinājumus saistīt dažādas personas tikai tāpēc, ka tās izvēlējušās viena advokātu biroja pakalpojumus, var salīdzināt ar vēlmi saistīt jebkura cita vispāratzītu kvalitatīvu pakalpojumu sniedzēja klientus. "Nekonkrētu pieņēmumu formā izteiktajām norādēm par iespējamu interešu konflikta situāciju nav nekāda pamata. Advokātu birojs "Rebenoks un Vilders" un tā partneri stingri ievēro gan Latvijas Zvērinātu advokātu Ētikas kodeksu, gan Starptautiskās advokātu asociācijas Starptautisko advokātu ētikas kodeksu,'' norādīts juristu paziņojumā.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums 2018.gada pirmajā pusgadā bija 61,844 miljoni eiro, kas ir par 1,4% mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet koncerna peļņa palielinājās par 1,5%, sasniedzot 5,786 miljonus eiro.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Tēmas
Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu