Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs projekta “Bibliotēka” publicētajā video intervijā saka, ka literatūrai un grāmatai ir milzīgs iedarbības spēks, un detalizēti skaidro visu grāmatu grāmatas – Bībeles – būtību citu grāmatu vidū. Plašāk par to šajā rakstā, kas tapis speciāli TVNET no projekta “Bibliotēka” vēl nepublicētajiem intervijas fragmentiem.
- Projektā “Bibliotēka” mēs katras personības interviju sākam ar vienu jautājumu – kas ir literatūra? Kā uz to atbildētu jūs?
- Literatūra ir cilvēka vai tautas, vai – plašā nozīmē – visas cilvēces dvēseles izpausme. Tā ir svarīga kultūras sastāvdaļa, jo bez grāmatas kultūra nav faktiski iedomājama – vismaz Rietumu kultūra un Rietumu civilizācija patiešām nav iedomājama bez rakstītā vārda. Negribētos teikt, ka esam vienas grāmatas civilizācija, tomēr viena grāmata ir mūsu kultūras pamatā.
- Un kā jūs izprotat vārdu “bibliotēka”?
- Var teikt, ka bibliotēka ir cilvēkam svarīgu grāmatu krājums. Pēc tā, kādas grāmatas atrodas cilvēka bibliotēkā, var noraksturot pašu cilvēku. Interesanti, ka vārds bibliotēka man asociējas ar vienu citu vārdu – Bībele, jo Bībele ir grāmatu krājums. Bībele sastāv no daudzām grāmatām, un bibliotēka arī sastāv no daudzām grāmatām.
- Kāpēc šī grāmata ir tik īpaša citu grāmatu vidū?
- Bībelei ir divi autori – Dievs un cilvēks. Interesanti, ka šajā gadījumā abi divi ir svarīgi – tur ir radoša sadarbība. Rakstot šo grāmatu, cilvēkā, kas rakstīja, dvesa Dieva gars. Mūsdienās mēs runājam par iedvesmu un inspirāciju – no cilvēka iekšienes, no būtības nākošu pamudinājumu izteikt kādu domu, vēstījumu. Rakstītājs, protams, šo vēstījumu ietērpj savās iekšējās kategorijās – savas kultūras, tradīcijas un mentalitātes jēdzienos –, līdz ar to arī viņš pats kļūst par pilnvērtīgu līdzautoru.