Mārtuža: Izstāžu zāles "Arsenāls" ārējais izskats rada "bomžu pilsētas" iespaidu

LETA
Mārtuža: Izstāžu zāles "Arsenāls" ārējais izskats rada "bomžu pilsētas" iespaidu
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Eva Mārtuža
Eva Mārtuža Foto: LETA

Izstāžu zāles "Arsenāls" pašreizējais ārējais izskats ar tā ārpusē eksponētajām galvu skulptūrām rada "bomžu pilsētas" iespaidu, komentējot tam piegulošā Neatkarības laukuma labiekārtošanas nepieciešamību Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā šādu viedokli pauda Rīgas domes deputāte, domes Pieminekļu padomes locekle Eva Mārtuža (JKP).

Viņa pauda, ka vārds "neatkarība" sev līdzi nes "lielu slodzi" - jēdzienisku, māksliniecisku, politisku, ideoloģisku un vēsturisku. Mārtuža arī skaidroja, ka iepriekš noraidīta ideja Jēkaba laukumā (tagad - Neatkarības laukums) izvietot "Simtgades aleju", jo šī teritorija ir nesakopta.

"Arī fons - izstāžu zāle ("Arsenāls") ar saliktajām galvām veido mazliet, atvainojos, "bomžu pilsētas" iespaidu. Laukumam nav koncepta, nav arī mākslinieciskā piesitiena un garīgā lidojuma,"

pauda Rīgas domes deputāte.

Viņa arī uzskata, ka Latvijā, atšķirībā no citām attīstītajām Eiropas valstīm, nekur nav eksponēti lieli un skaisti skulpturāli veidojumi, kas parādītu Latviju caur gadu simtiem un tūkstošiem.

Tikmēr 4. maija Deklarācijas kluba pārstāve Velta Čebotarenoka Saeimas deputātiem norādīja, ka biedrības pirmais solis Latvijas vēstures godināšanai bija Jēkaba laukuma nosaukuma maiņa, kas nu ir panākta. Līdz ar to, šobrīd biedrības dalībnieki vēlas, lai Neatkarības laukums tiktu labiekārtots.

"1918. gada valstiskuma proklamēšanas akts Latvijā nekur nav godā celts, izņemot Krāslavā, kur ir laukums. Ir pagājuši 100 gadi - kā mēs audzināsim savus bērnus, ja mēs necienīsim godam savu vēsturi? Te nav runa tikai par 90. gadu, par neatkarību un par barikādēm, mums ir jāapvieno šie abi akti. Varbūt tas ir ūdens, kas nests uz debesīm no strūklakas, un lejā ir divi notikumu apraksti. Varbūt tur ir milzīga rožu dobe, arī līdz debesīm, kā pateicība tam, ka Latvija ir neatkarīga, demokrātiska, nacionāla valsts," biedrības viedokli par Neatkarības laukumā nepieciešamajām izmaiņām pauda Čebotarenoka.

Viņa arī pateicās māksliniekam Aigaram Bikšem par Rīgas domē iepriekš iesniegto ideju un izrādīto cieņu vecākā gadagājuma paaudzei, taču piebilda, ka biedrība vēlas, lai Neatkarības laukums vēstītu par Latvijas nākamajiem 100 gadiem.

Mākslinieks Bikše sacīja, ka nav mainījis savu nostāju. Viņaprāt, zelta pensionāres skulptūra ar nosaukumu "Pamatelements" var simbolizēt spēku un neatkarību.

Tajā pašā laikā mākslinieks pauda izpratni par to, ka cilvēki mākslu var uztvert dažādi. Pēc mākslinieka domām Neatkarības laukumā nav nepieciešams veikt milzu izmaiņas, jo viņš respektē šīs vietas vēsturi un izjūtu. "Protams, ka laukums ir jāuzlabo, bet nevajag izdzīt jaunas takas vai iekārtot kaut ko no stikla," sacīja Bikše.

Kā ziņots, decembra sākumā mākslinieks Bikše paziņoja, ka Neatkarības laukumā vēlas eksponēt jaunu skulptūru ar nosaukumu "Pamatelements", taču pret to iebilst 4. maija Deklarācijas kluba biedri. Pēc Bikšes paziņojuma arī tēlnieks Ojārs Feldbergs paziņoja, ka šajā laukumā piedāvā izvietot savu skulptūru ar nosaukumu "Ugunskurs", kuru izveidojis jau 2006. gadā.

Rīgas domes Pieminekļu padome otrdien nolēma aicināt pašvaldību izstrādāt Neatkarības laukuma attīstības koncepciju, tādējādi vēl nelemjot par to, kādām skulptūrām tur būtu jāatrodas. Jau sēdes sākumā padome vienojās, ka lems nevis par konkrētās skulptūras nākotni, bet gan par laukuma iekārtošanu kopumā.

Vairāki padomes biedri pauda viedokli, ka sākumā nepieciešams saprast, kāda vispār nākotnē plānota vides attīstība šajā teritorijā, pirms lemt par to, kādas skulptūras vai pieminekļi tur iederas.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu