Festivāla “Eiropas Ziemassvētki” noslēgumā Baha “Ziemassvētku oratorija”

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Elīna Šimkus
Elīna Šimkus Foto: Linda Lauva

Festivālu “Eiropas Ziemassvētki” 28. decembrī Torņkalna baznīcā noslēgs baroka meistara Johana Sebastiāna Baha “Ziemassvētku oratorija” - daiļš un apjomīgs vēstījums par Jēzus dzimšanas laiku un ar to saistītajiem notikumiem. Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā oratorijas atskaņojumā piedalīsies "Sinfonietta Rīga", Latvijas Radio koris, solisti – Elīna Šimkus (soprāns), Sergejs Jēgers (kontrtenors), Nikolass Malrojs (tenors) un Kalvis Kalniņš (baritons).

Johana Sebastiāna Baha “Ziemassvētki oratoriju” veido sešas daļas - sešas kantātes un šoreiz diriģents Kaspars Putniņš, muzicējot kopā ar lieliskiem solistiem, Latvijas Radio kori un orķestri Sinfonietta Rīga, aicina ieklausīties oratorijas pirmajā, ceturtajā un sestajā daļā.

“Ziemassvētku oratoriju” raksturo izvērsta forma un salīdzinoši liels atskaņotājmākslinieku skaits: četri solisti, koris un baroka laikmeta orķestris. Šis cikls sastāv no sešām apjomīgām daļām – sešām kantātēm. No tām pirmās trīs balstītas uz Lūkas (2: 1, 3–20), bet pēdējās – uz Mateja evaņģēliju (2: 1–12).

“Ziemassvētku oratorijas” pirmatskaņojums notika divos Leipcigas nozīmīgākajos dievnamos – Sv. Toma un Sv. Nikolaja baznīcās paša komponista vadībā un, saskaņā ar komponista ieceri, ilga vairākas dienas. Tas saistāms ar to, ka katra no oratorijas sešām daļām stāstīja par kādu konkrētu notikumu. Tās pirmā daļa izskanēja pirmajos Ziemassvētkos (1734. gada 25. decembrī), otrā un trešā – nākošajās dienās, ceturtā ieskandināja jaunā gada atnākšanu, piektā – gada otro dienu un sestā kantāte noslēdza šo ciklu, izskanot tieši Zvaigznes dienā (1735. gada 6. janvārī). Domājams, ka šāda atskaņošanas prakse saglabājās līdz pat 19. gadsimtam, kad tika ieviesta tradīcija “Ziemassvētku oratoriju” uzvest vienā vakarā, un nereti atskaņot nevis visas sešas daļas, bet gan īpaši izvēlētu fragmentu “izlasi”.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā – www.bilesuparadīze.lv

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu