vientulību pilsētās veicina tieši sabiedrisko zonu sarukšana un elitāru dzīvojamo vai komerciālo platību pieaugums, kas savukārt nozīmē, ka publiskās telpas pieejamība un potenciālā komunikācijas zona samazinās. Arī moderno dzīvojamo māju dizains veicina tā saucamo urbāno izolāciju.
Ēkas kļūst arvien augstākas, un tajās sakoncentrē arvien vairāk dzīvokļu, kas savukārt var būt pat ļoti atsvešinošs faktors – ne velti mēdz teikt, ka tādās pilsētās kā Ņujorka vai Honkonga kaimiņi viens otru nepazīst, skaidro Elards. “Mēs, visticamāk, daudzdzīvokļu namos kaimiņus satiksim uz īsu mirkli liftos, klusēsim un pēc iespējas ātrāk no tā lēksim ārā. Visticamāk, mēs šo pašu kaimiņu nesatiksim citos rītos vai vakaros, jo tā vietā būs nākamie kaimiņi,” atklāj profesors.
Vēl viens aspekts, kas atsvešina cilvēkus un veicina vientulību, ir augstās dzīvošanas izmaksas pilsētās – tas liek pilsētniekiem ilgāku laiku pavadīt darbā, strādāt virsstundas vai pat ņemt papildu darbus, kas savukārt samazina laiku, ko pavadīt ar draugiem vai tuviniekiem.
Nelielas izmaiņas daudzdzīvokļu ēku plānošanā, piemēram, kopīgas izklaides zonas dzīvojamajos namos, treniņu telpa, kopīgs dārzs vai talkas, var “lauzt ledu” starp kaimiņiem un sekmēt komunikāciju. Profesors skaidro, ka cilvēki ātri adaptējas dzīvošanai nelielās grupās, tāpēc, kopīgi veicot konkrētas aktivitātes, ātri veidojas pozitīva komunikācija.
Kā risinājumu urbānajai vientulībai profesors Kolins Elards min uzlabotas publiskās zonas, zemākas īres maksas un balansu starp darba un privāto dzīvi.
Lielisks piemērs ir tādas pilsētas kā Helsinki, Oslo un Kopenhāgena, kuras pēc 2018. gada Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) veiktajā pasaules indeksa pētījumā ieņem topa augšgalu. Šajās pilsētās ir attīstīta velokultūra, kolektīvie dārzi un citas kopīgas nodarbes, kas savukārt uzlabo fizisko veselību un vienlaikus padara cilvēkus emocionāli apmierinātākus.