Raimonds Pauls par "čekas maisu" atvēršanu: "Gan jau nosauks arī manu vārdu"

TVNET
Raimonds Pauls par "čekas maisu" atvēršanu: "Gan jau nosauks arī manu vārdu"
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 16
Konkursa "Riga Jazz Stage 2018" žūrijas pārstāvis Raimonds Pauls piedalās preses konferencē, kurā informē par džeza mākslinieku konkursu "Riga Jazz Stage 2018".
Konkursa "Riga Jazz Stage 2018" žūrijas pārstāvis Raimonds Pauls piedalās preses konferencē, kurā informē par džeza mākslinieku konkursu "Riga Jazz Stage 2018". Foto: Evija Trifanova/LETA

Pērnā gada izskaņā interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem jeb tā dēvētajiem čekas maisiem. Intervijā izdevumam "Ieva" komponists Raimonds Pauls paudis savu viedokli par "čekas maisos" atrasto personu datiem un neslēpa, ka tur, iespējams, ir arī viņa vārds. 

"Gaidīju, ka nosauks arī manu vārdu, bet vēl nenosauca. Gan jau nosauks!" - intervijā atzīst Pauls.

Viņš turpina: "Godīgi sakot, es par to visu pat dzirdēt negribu. Notiek tas, no kā es baidījos. Maisos izrādās cienīti cilvēki, kuriem katrs var pieiet klāt un parādīt ar pirkstu. Ko tas vispār nozīmē – sadarboties?! Gudri cilvēki ar pirkstu nerādīs, bet citi gan to izmantos savā labā. Un šis jau ir tikai sākums, sauks vēl.

Varbūt mani sauks vēlāk, jo man ir augstāka pakāpe?

Varbūt es biju KGB majors, Streičs – leitnants… Līdz kādam idiotismam mēs aizejam. Dievs pasarg."

"Ziniet, es šai jomā esmu diletants, tomēr zinu, kā savulaik rīkojās Vācija ar tiem, kas reiz bijuši saistīti ar viņu čeku – Stasi. Visi, par kuriem bija pierādījumi, tika notiesāti. Bet attiecībā uz pārējiem tika novilkta sarkanā svītra – šie cilvēki ir nevainīgi. Vienīgi viņi nedrīkstēja darboties valsts aparātā. Vai tad mēs nevaram to pašu izdarīt?" - tā maestro. 

Atgādinām, ka publiskoto dokumentu vidū ir aģentūras alfabētiskā un statistiskā kartotēka, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, VDK darbinieku telefongrāmatas, kuras satur informāciju par VDK štata darbiniekiem, un arhīvā pieejamie Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas apraksti.

Paredzēts, ka no 2019. gada 1. maija publiski būs pieejami arī citi VDK dokumenti. Publicēšana notiks pēc to digitalizēšanas. Šī datubāze jau tiek solīta ar uzlabojumiem datu apstrādes un meklēšanas iespējās.

Jautājums par tā dēvēto čekas maisu publiskošanu bija aktuāls vairākas desmitgades. Iecerei ir bijuši gan atbalstītāji, gan pretinieki. Līdz šim bijušās VDK dokumentu publiskošana allaž tika atlikta, uzsverot, ka VDK kartotēka ir nepilnīga, pēc tās nav iespējams noteikt ziņotāju darbību būtību un raksturu, tādējādi lēmumu pieņēmēju vidū vairāk uzvarēja viedoklis, ka "čekas maisu" publicēšana nodarīs vairāk ļaunuma kartotēkās atrodamajiem cilvēkiem, nekā dos ieguvumus sabiedrībai.

Tēmas
Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu