minētā kodolkatastrofa nebūtu bijusi tik postoša un nebūtu prasījusi tik lielus cilvēku upurus, ja tā būtu notikusi kādā Rietumvalstī – ASV, Francijā, Vācijā vai citur.
Kā seriāls ziņo par PSRS sapuvumu?
Lai atbildētu uz šo jautājumu, nedaudz detalizētāk jāielūkojas sērijās, kuras nav tiešā veidā fokusētas uz galveno varoņu pārdzīvojumiem, bet gan skaidro Černobiļas katastrofas izcelšanās iemeslus. Tāpat ir vērtīgi ielūkoties arī ainās, kuras parāda lēmumu pieņemšanas un informācijas sniegšanas mehānismus pie reaktora vadības pults.
Pirmkārt jau jāielūkojas brīdī, kad tas viss sākās, – lēmumā veikt reaktora testa simulāciju, kuras mērķis bija izveidot drošības procedūru, lai panāktu tā dzesēšanu aptuveni vienu minūti. Šāda procedūra bija nepieciešama, lai nodrošinātos pret situāciju gadījumā, ja AES pazūd strāva.
Jau tajā brīdī seriāls parādīja, cik cilvēka daba var būt postoša, ja to apvieno ar totalitāru valstu sistēmu.
Lai gan tādu cilvēku kā galvenā reaktora inženiera vietnieks Anatolijs Djatlovs, Černobiļas AES direktors Viktors Brjuhanovs un galvenais inženieris Nikolajs Fomins netrūkst arī Rietumvalstīs, tomēr tieši PSRS iedibinātā kārtībā atļāva šo cilvēku personiskajām ambīcijām un vēlmei pēc paaugstinājuma uzvarēt visas sabiedrības intereses.
Lai saprastu, ko es ar to domāju, atliek paskatīties uz virkni drošības un sagatavošanās kļūdu, kuras tika pieļautas izmēģinājuma laikā. Seriāls lieliski parādīja gan faktu, ka reaktora izmēģinājums tika veikts bez pienācīgas savstarpējas komunikācijas starp visiem darbiniekiem, gan faktu, ka tajā tika iesaistīti nepieredzējuši cilvēki, gan faktu, ka tika ignorēti reaktora sniegtie indikatori par tā pieaugošo nestabilitāti, gan arī faktu, ka Anatolija Djatlova pieņemtos lēmumus praktiski nebija iespējams apstrīdēt un arī tiem nepakļauties zemāk stāvošajiem.