“Riga is the new Berlin” (Rīga ir jaunā Berlīne) – tāds uzraksts vēl nesen bija lasāms uz kādas mājas sienas Ernesta Birznieka Upīša un Lāčplēša iela krustojumā. Ja rakstītājs to bija domājis attiecībā uz brīvības garu, kā indikatoru pieņemot grafiti un ielu mākslas izpausmes, tad Rīgai noteikti vēl būtu kur augt. Toties salīdzinājumā ar tām Eiropas pilsētām, kurās valda strikta nulles tolerance un grafiti darbu bezizņēmumu aizkrāsošana vai gluži vienkārši daudz bargāki sodi, Rīga ir visai piekāpīga. Cituprāt, pat vienaldzīga.
Rīgas duālā aina
Lai arī viss Rīgas centrs ir noklāts ar tagiem (vienkāršākais no grafiti paveidiem - sev raksturīgā rokrakstā uzšņāpts autorību apliecinošs paraksts), tikai atsevišķos gadījumos tos regulāri aizkrāso, jo pretējā gadījumā pašvaldība šo namu īpašniekus soda par nesakārtotu fasādi. Rezultātā dažas pamestas koka ēkas tiek burtiski mērcētas brūnā grīdas krāsā, tomēr šāds paskats sabiedrībā tiek atzīts par pieņemamāku nekā aprakstītas sienas. Krāsu aerosola un markeru mērķēšana uz šādiem braunijiem, citiem graustiem vai to pieguļošām teritorijām ir visai loģiska.
Šādas ēkas gluži vienkārši uzprasās pēc kāda uzraksta, jo pauž sociālo mazvērtību.
Izaicinošas kā tīri audekli, tās mudina prātu projicēt uz tiem kādu ieceri. Arī skaidu plāksnes, ar kādām aizsegti neapdzīvoto centra namu logi, skārda žogi, plēves ap ieilgušu remontdarbu vietām un naktī nolaistās veikalu skatlogu aizsargžalūzijas ir apveltītas ar magnētisku spēku un drīz vien ir noklātas ar nelegāliem autogrāfiem. Toties turpat līdzās esošo ēku sienas vēl labu brīdi paliek neskartas. Izņemot atsevišķas cūcības uz atjaunotu namu fasādēm, var sacīt, ka grafiti spēlē līdzi pilsētas apkaimēs valdošajiem kontrastiem. Vienlaikus jāatzīst, ka Rīgā nav vienlaidus degradētu apkaimju, kādām piedēvē saistību ar grafiti vēsturisko izcelsmi, piemēram, ASV. Septiņdesmito gadu izdegušajā un ekonomiski vārgajā Bronksā agrīnie burtu rakstītāji bombardēja apkārtni, tādējādi reaģējot uz sociālo nevienlīdzību. Savukārt mūsdienu Rīgā uzskatāmāk iezīmējas naktslokālu tranzītceļi.