Nenoliedzami pasaule ir uz pārmaiņu sliekšņa: šobrīd varam novērot krasākas klimata pārmaiņas, tikai gadsimta laikā ir ievērojami pieaudzis vides piesārņojums, augušas pilsētas un ir sākusies pārapdzīvotība. Zemeslode ir tikai viena un tā ir vienīgā planēta, kuru varam apdzīvot, taču to spīdzinām ar videi kaitīgiem risinājumiem. Lai kaut nedaudz apturētu straujo ekosistēmas regresu, palīgā var nākt ekoloģiska un ilgtspējīga arhitektūra. Kā ar šāda veida celtnēm varam uzlabot darba spējas, komfortu un, galu galā, mazināt kaitējumu videi, ekskluzīvā intervijā ar TVNET skaidro starptautiskā arhitektūras uzņēmuma "Gensler" ilgtspējas vēstniece Kirstena Ritčī.
Ko ietver jēdziens “ilgtspējība”?
Šis ir ārkārtīgi plašs jēdziens. Mēs ilgtspējību varam vērst divos virzienos - ēkas, kas paredzētas cilvēkiem un ēku ietekme uz tādiem resursiem kā elektroenerģija, ūdens un ogleklis.
Arhitektūrā mēs vairāk koncentrējamies uz jautājumu – kā varam padarīt celtnes dabai draudzīgākas? Taču tas neizslēdz pirmo un, būtībā arī, galveno arhitektūras faktoru – cilvēkiem piemērotas būves.
Brīdī, kad plānojam jaunas ēkas vai pārveidojam esošās, mēs vienlaikus pārdomājam vairākus aspektus - cik ēka būs videi draudzīga, kā tā ietekmēs cilvēkus. Ja runājam par biroja ēkām, kā dizains uzlabos darbaspējas, bet dzīvojamajās mājās – kā ēku dizainu padarīt veselīgu, mājīgu un drošu iedzīvotājiem. Ja paskatāmies uz “zaļo ēku” no cilvēku skatupunkta, pirmais un svarīgākais elements ir pieeja dienasgaismai – mēs esam dzīvas radības un saules gaisma mums ir vitāli nepieciešama. Apgaismotā vidē cilvēks spēj produktīvāk strādāt - to apstiprina neskaitāmi pētījumi, tādēļ mums, kā arhitektiem, dizaineriem un plānotājiem, svarīgākā detaļa ēku plānošanā ir dabiskā apgaismojuma pieejamība. Tas gan nenozīmē, ka visas ēkas tagad ir jāceļ no stikla, taču mums ir svarīgi, lai logi būtu novietoti tā, lai tajos arī kādā dienas posmā iespīd gaisma. Nākamais aspekts ir ainava – cik zaļa ir vide, kāds skats paveras no logiem, proti, skatam ir jābūt patīkamam un baudāmam. Tāpat ēkas plānojumā ir jāņem vērā, cik dziļa ir ēka – ja māja ir plata, mums ir jārēķinās, ka nevaram fiziski nodrošināt vienmērīgu dabisko apgaismojumu un to ir kaut kādā veidā jāimitē dizainā.