Juris Žagars: Operas "Pīķa dāma" atjaunojumā ir pamainītas vien atsevišķas ainas

LETA
Juris Žagars: Operas "Pīķa dāma" atjaunojumā ir pamainītas vien atsevišķas ainas
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Soliste Inna Kločko un operas atjaunojuma režisors Juris Žagars piedalās preses konferencē, kurā informē par Andreja Žagara iestudēto operu "Pīķa dāma".
Soliste Inna Kločko un operas atjaunojuma režisors Juris Žagars piedalās preses konferencē, kurā informē par Andreja Žagara iestudēto operu "Pīķa dāma". Foto: Evija Trifanova/LETA

Mūžībā aizgājušā kādreizējā Latvijas Nacionālās operas direktora, režisora Andreja Žagara iestudētās operas "Pīķa dāma" atjaunojuma inscenējumā izmaiņas nenotiek un ir pamainītas vien atsevišķas ainas, šodien preses konferencē stāstīja atjaunojuma režisors, Dailes teātra direktors Juris Žagars.

Viņaprāt, Andreja Žagara iestudētā opera "Pīķa dāma" bija laba izrāde, pat viena no viņa labākajām. "Līdz ar to, lai izrādi padarītu dzīvu, to nedrīkst nokopēt, jo to nokopējot tā nomirst," uzsvēra atjaunojuma režisors.

Viņš skaidroja, ka inscenējums ir Andreja Žagara, tāpat kā tēlu attiecības. Tomēr katrs solists ienes savu individuālu niansi, tāpēc zināmā mērā solisti šo "noteikto rāmi" var interpretēt, skaidroja Juris Žagars.

Preses konferencē viņš minēja, ka kopš operas sākotnējā uzveduma ir pagājuši 15 gadi un ainām, kam šo gadu laikā mainījies konteksts, iestudējuma veidotāji lēma par nelielām pārmaiņām, uzsverot, ka principā tas ir Andreja Žagara iestudējums.

Juris Žagars
Juris Žagars Foto: Evija Trifanova/LETA

"Andrejs šo izrādi bija iestudējis aktieriski ārkārtīgi precīzi. Ja mēs varētu panākt to aktierisko precizitāti iestudējuma atjaunojumā - tas būtu fenomenāls sasniegums," pauda Juris Žagars.

Par atsevišķām vietām operā, viņš sacīja, ka nebūtu tā darījis, tomēr vienīgās ainas, kuras iestudējuma atjaunotāji atļāvās koriģēt, ir tās, kurās savulaik pats Andrejs Žagars "nav ticis galā". Dailes teātra direktors stāstīja, ka tas dod kaut kādas tiesības pamēģināt nedaudz citu horeogrāfiju ar noteikumu, ka izrādes mākslinieciskā vadība tam piekrīt. Tikai tādā gadījumā tika akceptētas minimālas korekcijas no sākotnējās operas.

Vienlaikus Dailes teātra direktors uzsvēra, ka Latvijas Nacionālās opera nebūtu ļāvusi šo iestudējumu atjaunot, ja tas būtu bijis tikai "cieņas apliecinājums" mūžībā aizgājušajam Andrejam Žagaram.

Kā ziņots, trešdien notika mūžībā aizgājušā LNOB direktora, režisora Andreja Žagara iestudētās operas "Pīķa dāma" atjaunojumam veltīta preses konference, kurā piedalījās operas muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, atjaunojuma režisors Juris Žagars, solisti Sergejs Poļakovs, Zanda Švēde, Ilona Bagele, Anna Bondarenko, Inna Kločko un Vladislavs Suļimskis.

Pieminot Andreju Žagaru, 20. februārī plkst.19 atjaunojuma pirmizrādi piedzīvos krievu komponista Pētera Čaikovska operas "Pīķa dāma" iestudējums. Andreja Žagara režijā šis uzvedums pirmizrādi piedzīvoja 2005.gadā.

Kopā ar Andreju Žagaru iestudējuma radošajā komandā strādāja diriģents Andris Nelsons, scenogrāfs Aleksandrs Orlovs, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, horeogrāfe Elita Bukovska un gaismu mākslinieks Gļebs Fiļštinskis. Atjaunojuma muzikālais vadītājs ir Mārtiņš Ozoliņš, atjaunojuma režisors ir Juris Žagars, bet režisora asistente ir Dace Volfarte.

Atjaunojumā Hermaņa lomā iejutīsies krievu tenors Sergejs Poļakovs vai gruzīnu tenors Georgs Onjani. Lizas lomu atveidos ukraiņu soprāns Anna Bondarenko, Maskavas Muzikālā akadēmiskā teātra soliste Inna Kločko vai lietuviešu soprāns Vida Mikenvičūte. Savukārt Grāfienes lomu tēlos Ilona Bagele vai Andžella Goba. Tomski interpretēs baltkrievu baritons Vladislavs Suļimskis, Polinas lomā būs redzama Frankfurtes operas soliste Zanda Švēde, bet Jeļecka lomā - Jānis Apeinis vai Rinalds Kandalincevs.

Andreja Žagara "Pīķa dāmas" iestudējums izrādīts viesizrādēs Bordo teātrī 2005. gadā un Luksemburgā 2009. gadā.

"Pīķa dāmas" atjaunojuma izrādes šosezon notiks arī 22. februārī un 26. martā, kā arī Rīgas Operas festivāla ietvaros 6. jūnijā un 12. jūnijā.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu