Latviešu tuvība ar dabu ir neapstrīdama – pat ja ikdienā dzīvojam pilsētvidē, uz mežu vai pļavu dažreiz velk kā ar spēku. Atceros gadījumu, kad pirmo reizi vedu ārzemju draugus mežā sēņot – neskaitot to, ka kaut kā vākšana mežā tiem bija pilnīgi sveša, viņus uzjautrināja fakts kā tas izskatās no malas – vairāki cilvēki skraida pa mežu ar nažiem un groziņiem – ko gan par tādiem no malas var padomāt?
Arī brīdī, kad tā pati draugu grupa jautāja man par augiem un kokiem, lielu daļu mācēju gan nosaukt, gan pastāstīt par to pielietojumu, un arī šādas zināšanas, vismaz par vienu augu vai koku, vai tā simboliku latviešiem, manuprāt, ir iedzimtas.
Trešajā raidījumā “Latvieša labjūtas kods” mēģinājām ielūkoties Latvijas dabas daudzveidībā un saprast augu un koku enerģētiku un pielietošanas iespējas, tādēļ tikāmies ar lielāko ēterisko eļļu ražotāju Baltijā Solvitu Kūnu un pirtnieku, pirts slotiņu meistaru Romualdu Lamsteru.
Solvita ražo ēteriskās eļļas un ziedūdeņus, un šis process viņai pašai šķiet ārkārtīgi interesants:
Tas ir tā kā alķīmiķis, kurš meklē zeltu, tikai es zelta vietā meklēju smaržu. Tu staigā pa dabu, tu mēģini sajust, meklē, un tad atnāk tā sajūta – no šitā auga var pamēģināt.
Kā stāsta pati Solvita, viņa augiem pievērsusies pavisam nejauši, apmeklējot uzņēmējdarbības kursus, kur jau bija paspējusi uzrakstīt biznesa plānu pilnīgi citādam projektam, bet, pēc iepazīšanās ar ēterisko eļļu ražotāju Daci Krauzi, pārdomājusi. Dace, ražojot ēteriskās eļļas, nezināja ko darīt ar hidrolātu jeb ziedūdeni, kas veidojas kā ēteriskās eļļas iegūšanas pārpalikums, un tas mudinājis Solvitu pamēģināt savus spēkus šajā laukā.