"Rīgas ritmu 2020" atmiņu klade – Edgars Cīrulis

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Latviešu pianists un komponists Edgars Cīrulis
Latviešu pianists un komponists Edgars Cīrulis Foto: publicitātes

Par godu divdesmit gadu jubilejai starptautiskais improvizācijas, džeza un pasaules mūzikas festivāls "Rīgas ritmi" palūdza tā māksliniekiem aizpildīt atmiņu kladi jeb atbildēt uz konkrētiem jautājumiem par un ap festivālu un mūziku vispār. Šoreiz festivāla atmiņu kladi aizpilda pianists Edgars Cīrulis.

Ar kādu programmu tiks iepriecināti festivāla apmeklētāji, un kāpēc tieši ar tādu?

Atskaņosim jaunu materiālu no vēl pavisam svaigi topoša projekta. Tās būs dziesmas, kurās mijas elementi no džeza, akadēmiskās mūzikas un populārās mūzikas. Šī jaunkomponētā mūzika aicina klausītāju reflektēt par savu iekšējo pasauli un tiekties pēc universālām vērtībām – līdzjūtības, miera, cieņas, nosvērtības.

Kas obligāti jāzina koncerta apmeklētājiem?

Programma rakstīta, ietekmējoties un iedvesmojoties no izolācijas un nošķirtības, ko piedzīvoja pasaule pēdējo mēnešu laikā. Tā apcer vientulību un mācīšanos būt mierā ar sevi, būt klātesošam.

Kas tiek gaidīts no uzstāšanās festivālā “Rīgas ritmi” un ar ko tā nozīmīga?

Mēs visi ļoti alkstam uzstāties un dalīties ar savu mūziku. Šis būs pirmais īstais koncerts pēc ilga perioda klusēšanas un neziņas, kad atkal būs iespējams dzirdēt aplausus un īstas cilvēku reakcijas uz spēlēto. Nozīmīgi, ka “Rīgas ritmi” turpina darboties par spīti apstākļu sarežģījumiem un dod iespēju mūziķiem spert pirmos soļus atpakaļ uz skatuves. 

Kas ir jaunākās ietekmes mūzikā šā gada laikā?

Pēdējā laikā arvien akūtāk pievēršu uzmanību vārdiem mūzikā. Līdz ar to klausos vairāk dziesmu autorus – Gabriel Kahane, Joni Mitchell, Peter Gabriel u.c.

Trīs skaņdarbi, kas noteikti būtu jānoklausās katram, un kāpēc?

David Lang “Death Speaks”. Izcili poētisks un graciozs skaņdarbs, kas atgādina par vienkāršuma skaistumu un mūzikas spēju aizkustināt.

Ambrose Akinmusire Roy”. Ambrose ir viens no mūsdienu džeza inovatoriem un uzdrīkstas būt tiešs, nefiltrēts un raupjš. Viņa mūzika lakoniski norāda uz sabiedrībai ļoti sāpīgiem un trausliem tematiem.

Gabriel Kahane “November”. Gabriels ir atradis izcilu viduspunktu starp singer-songwriter un new music. Viņa mūzikā ir perfekts balanss starp jēgpilnu un aizkustinošu liriku un rūpīgi izstrādātām muzikālām tekstūrām.

Kāpēc vispār ir svarīgi klausīties mūziku, ar ko tā ir īpaša?

Mūzika spēj runāt par abstraktām un neaizsniedzamām tēmām ļoti tieši un nepastarpināti. Tā var paplašināt mūsu redzesloku un padarīt mūs iejūtīgākus. 

Kādi tuvākās nākotnes plāni?

Ļoti grūti definēt, jo apstākļi mainās no dienas uz dienu. Komponēt, mācīties, spēlēt. Radīt jaunus darbus, kurus prezentēt, kad apstākļi to ļauj. Radīt mūziku, kas cilvēkiem palīdz tikt galā ar grūtībām. Mūziku, kas ārstē. 

Novēlējums festivālam 20 gadu jubilejā!

Lai izdodas radīt platformu, kur latviešu klausītājam augt un uzzināt vairāk par pasauli, kurā dzīvojam. Lai izdodas vienot cilvēkus! 

Edgars Cīrulis festivālā “Rīgas ritmi” uzstāsies 3. jūlijā pulksten 21.00 džeza klubā “Trompete”.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu