Kopš 19. gadsimta Rīgā, tagadējā Brasas apkaimē, slejas viena no savulaik lielākajām, diženākajām un modernākajām kara medicīnas iestādēm visā Krievijas impērijā, Kara hospitālis, kas gan varas maiņu dēļ vairākkārt mainījis savu nosaukumu. Pavisam nesen Kara hospitālis par sevi lika runāt atkal, jo no 2023. gada par savām jaunajām mājām to sauks viena no Latvijas drošības iestādēm, Satversmes aizsardzības birojs.
Lai uzzinātu vairāk par šo ēku kompleksu, kas lielumā pārspēj pat Rundāles pili, talkā aicināju Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturnieci Anastasiju Smirnovu un Tiesu namu aģentūras pārstāvi Gintu Liepaskalnu.
Ir tveicīga jūlija pirmdiena, un kopā ar fotogrāfu Jāni Škaparu un video operatoru Oskaru Lūsi dodamies ceļā. Kara hospitālis atrodas Brasas apkaimē, Upes, Invalīdu un Hospitāļu ielas krustojumā, un visu šo ielu nosaukumi saistīti ar šīs iestādes vēsturi un ģeogrāfisko atrašanās vietu.
Pa tagadējās Upes ielas līniju reiz plūdis Smilšu dzirnavu kanāls, bet Valdemāra un Hospitāļu ielas galā bija tilti; ar laiku kanāls tika aizbērts, un šodien par šo ūdenstilpni atgādina vien nosaukums.
Pa tagadējo Hospitāļu ielu reiz vijās ceļš cauri laukiem no trīs kilometru attālās Rīgas, bet, galvaspilsētai izplešoties, teritorija tika iekļauta pilsētā. Hospitāļa “slavenākais kaimiņš” ir nu jau slēgtais Brasas cietums, kuru ieskauj augsta siena ar dzeloņdrātīm.
Kara hospitāli apjož betona siena, bet pašā teritorijā norit sakopšanas darbi. Hospitāļa ēka veidota krievu “П” burta formā, kas, kā izrādās, ir nevis, lai godinātu kādu imperatoru, teiksim, Pēteri I, bet gan tīri praktisku apsvērumu dēļ: gadījumā, ja strauji pieaugtu hospitalizēto skaits un iekštelpās tiem vairs nepietiktu vietas, pagalmā uzslietu teltis, kur izvietot ievainotos un sasirgušos, bet pašas teltis no trim pusēm ieskautu hospitāļa ēkas biezās sienas.