Nobela prēmija literatūrā piešķirta ASV dzejniecei Luīzei Glikai

TVNET/LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Luīze Glika 1977. gadā
Luīze Glika 1977. gadā Foto: Wikipedia.org

Šī gada Nobela balva literatūrā piešķirta amerikāņu dzejniecei Luīzei Glikai (Louise Gluck), kas pazīstama ar pievēršanos bērnības un ģimenes dzīves tēmām, ceturtdien paziņojusi Zviedrijas Akadēmija.

77 gadus vecā Glika izpelnījusies atzinību par "savu nekļūdīgi poētisko valodu, kas ar skaudru skaistumu individuālo eksistenci padara universālu," teikts Akadēmijas paziņojumā.

Iepriekš 1993. gadā Glika par dzejoļu krājumu "The Wild Iris" saņēmusi Pulicera balvu, bet 2014. gadā - ASV Nacionālās grāmatniecības prēmiju.

Būdama Jeila Universitātes profesore, Glika "tiecas pēc universālā un savos darbos viņa iedvesmojas no mītiem un klasiskiem motīviem, kas sastopami vairumā viņas darbu," norādījusi Akadēmija, piebilstot, ka viņas 2006.gada krājums "Averno" ir "meistarīga (..) Persefones mīta interpretācija".

Pērn Akadēmija Nobela prēmiju literatūrā piešķīra austriešu rakstniekam Pēteram Handkem, tādējādi izpelnoties kritiku par kādreizējā Serbijas prezidenta Slobadana Miloševiča atbalstītāja pagodināšanu.

Akadēmija norādīja, ka tā lēmumu pieņēmusi, vadoties vienīgi no no Handkes literārā snieguma un ignorējot politisko apsvērumus.

Līdz ar balvu Glikai pienākas 10 miljonus Zviedrijas kronu (950 000 eiro) liela naudas prēmija.

Tradicionāli balvu pasniedz Zviedrijas karalis oficiālā ceremonijā Stokholmā 10.decembrī, kad aprit kārtējā gadskārta kopš tās iedibinātāja Alfrēda Nobela nāves 1896.gadā.

Taču Covid-19 pandēmijas dēļ balvas pasniegšanas ceremonija klātienē šogad ir atcelta un balva katram no laureātiem tiks pasniegta viņa paša valstī.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu