Latvija noteikti var lepoties ar savu folkloras tradīciju saglabāšanu un interesi par to arī jauniešu vidū, kas nav tik ļoti raksturīgi nekur citviet pasaulē. Arī mūzikas jomā folkmūzika pēdējo 30 gadu laikā ir strauji attīstījusies, taču joprojām ne tik bieži to redzam klausītāko dziesmu topos.
Par to, kādā statusā šobrīd ir folkmūzika, kādēļ tai ir tik maz vizuālā materiāla jeb mūzikas klipu un kāds ir tās nākotnes attīstības potenciāls, runājām ar postfolkloras grupas "Rikši" līderi Ēriku Zepu.
Postfolkloras grupu "Rikši" var droši saukt par populārāko latgaliešu folkloras grupu – "Rikšiem" līdz šim jau iznākuši trīs albumi, grupa ir pazīstama ne vien Latgalē, bet visā Latvijā un ārpus tās ar savu veiksmīgo dalību gan pasākumos, gan festivālos. Šobrīd grupa tikko izdevusi 3.albumu "trīp!" – tas akcentē cilvēka dzīves posmu sasaisti ar gadskārtu ritu un turpina izcelt Austrumlatvijas galvaspilsētas Rēzeknes pusē fiksētās tautas melodijas.
Video: Intervija ar Ēriku Zepu.
Filmējot klipus postfolkloras grupai "Rikši", jau mazliet pieskārāmies šai tēmai – kādēļ folkloras mūzikai un mūzikai kopumā šobrīd ir tik svarīgs vizuālais materiāls?
Ir mainījušies mūsu mūzikas izmantošanas paradumi. Ja agrāk, teiksim, pirms 15 gadiem, kad biju skolēns, es gāju ar MP3 atskaņotāju austiņās, protams, tolaik svarīgākā bija mūzika. Šobrīd ir nācis klāt tik daudz vizuālā – visas video straumēšanas platformas un tamlīdzīgi, un beigu beigās video šobrīd ir svarīgāks par vārdu un par skaņu, tā ir vienkārši mainīta uztvere. Tas ir arī iemesls, kāpēc daudzas radiostacijas ir sākušas filmēt – jo cilvēkam šobrīd ir svarīgi redzēt un klausīties viņi sāk tikai tad, kad redz, vismaz lielā daļā gadījumu.