Ar valsts atbalstu taps piecpadsmit jaunas filmas

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
"Latviešu vilks"
"Latviešu vilks" Foto: publicitātes

Nacionālajā Kino centrā (NKC) noslēdzies jaunu filmu ideju attīstīšanas konkurss ar pieejamo finansējumu 200 000 eur.

Atbalstītas piecpadsmit filmu (tai skaitā vairāku daudzsēriju filmu) ieceres – producenti un radošās komandas izstrādās un gatavos ražošanai astoņu spēlfilmu, četru dokumentālo filmu un trīs animācijas filmu projektus.

NKC 2021. gada 1. februārī izsludināja 2021. gada konkursu filmu attīstīšanas projektiem, lai atbalstītu jaunu pilnmetrāžas spēlfilmu un visu garumu animācijas un dokumentālo filmu un seriālu projektu attīstīšanu, tai skaitā scenāriju rakstīšanu, tēmu izpēti, tēlu un vizuālo risinājumu izstrādi. Projektu iesniegšana noslēdzās 16. aprīlī, konkursam tika iesniegti kopā 44 projekti – 33 spēlfilmu ieceres, 7 dokumentālo filmu un 4 animācijas filmu pieteikumi. Kopējais projektos pieprasītā finansējuma apjoms bija 713 583 eur, pieejamais finansējums – 200 000 eur.

Konkursa pieteikumus vērtēja NKC ekspertu komisijas; spēlfilmu komisijā strādā režisori Andis Mizišs un Edmunds Jansons, NKC pārstāve Inga Blese; dokumentālo filmu komisijā – producente Līga Gaisa, režisore Maira Dobele, NKC pārstāve Lelda Ozola; animācijas filmu komisijā – režisors un dramaturgs Ivo Briedis, kinokritiķe Ieva Viese-Vigula, NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Īpaši sīva konkurence jau tradicionāli veidojas starp spēlfilmu ideju pieteikumiem, kur šogad tika atbalstīti septiņu pilnmetrāžas spēlfilmu un vienas daudzsēriju filmas projekti, savas jaunās ieceres varēs izstrādāt režisori Matīss Kaža, Liene Linde un Alise Zariņa, Andra Doršs un Marta Selecka, Laila Pakalniņa, Jāks Kilmi, Juris Poškus, Viesturs Kairišs, Lauris Ābele un Raitis Ābele. Dokumentālo filmu konkurencē atbalstu saņem projekti, ko iecerējuši režisori Kristīne Želve, Kārlis Lesiņš, Jurijs Tokmašs un Matīss Kaža, bet animācijā filmu projektus izstrādās Ilze Burkovska-Jakobsena, Krista Burāne, Uģis Olte un Nils Skapāns.

NKC 2021. gada filmu attīstīšanas projektu konkursā atbalstītās ieceres

Spēlfilmas

"Arizonas Džo" (19 000 eur)

(120 min, scenārija autori Matīss Kaža, Andris Keišs, Jānis Skutelis un Egons Dombrovskis, režisors Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Jurģis Krāsons, producenti Una Celma un Matīss Kaža, studija Fenixfilm)

Autentiskos atmiņu stāstos balstīta piedzīvojumu komēdija par Rīgas kinostudijas ziedu laikiem 70. gados un spēlfilmas uzņemšanu – bojevika Arizonas Džo filmēšanas laukumā un ap to koncentrējas arhetipiski kinematogrāfiskā procesa tēli un atgadījumi. Ieceri realizē komanda, kas satikās filmizrādes Kino un mēs veidošanā.

"Asistente" (15 135 eur)

(daudzsēriju spēlfilma 7 x 45 min, scenārija autores Anete Konste, Alise Zariņa, Liene Linde, režisores Liene Linde un Alise Zariņa, producents Guntis Trekteris, studija Ego Media)

Ideāliste Laila nolemj pamest iesākto karjeru nekustamo īpašumu biznesā un kļūst par asistenti sociālās aprūpes organizācijā, kur saskata iespēju reāli palīdzēt grūtībās nonākušiem cilvēkiem. Tomēr darbs izrādās daudz izaicinošāks, nekā Laila domājusi, – mainīt pasauli nav vienkārši, un dažādi kolorīti tipāži un sarežģītas situācijas kļūst par viņas ikdienu.

"Bum!" (16 000 eur)

(90 min, scenārija autore Lote Eglīte, režisores Andra Doršs un Marta Selecka, operators Valdis Celmiņš, producenti Uģis Riekstiņš un Elīna Jozauska, studija Picture House)

Skolas jauniešu stāsts – 7.B klases piedzīvojumi ar skeita un fantāzijas elementiem. Toms un Hugo ir labākie draugi un aizrautīgi skeiteri, bet divas nedēļas pirms skolas talantu konkursa Hugo krīt no skrituļdēļa un salauž degunu, iegūstot ģipša apsēju un… superspējas.

"Es domāju par kaķi" (19 000 eur)

(90 min, režisore, scenārija autore un producente Laila Pakalniņa, operators Gints Bērziņš, mākslinieks Juris Pakalniņš, Kompānija Hargla)

Filmas idejas pamatā ir reāls izejmateriāls – nejauši atrastas fotofilmiņas no 20. gadsimta 70. gadiem, kāda amatiera mēģinājumi fiksēt dzīvi sev apkārt. Nosaucot šo nezināmo autoru par Emmas tantes dēlu Antonu, sen pagājusī dzīve sāk pamazām materializēties un atdzīvojas inscenētās epizodēs, izmantojot fotonegatīvu rosinātās iespējas un veidojot Latvijas privāto un emocionālo vēsturi.

"Kad Tīne un Bīne satika Juhanu" (16 000 eur)

(75 min, scenārija autore Līga Gaisa, režisors Jāks Kilmi, producentes Antra Gaile un Līga Gaisa, studija Air Productions)

Filmas literārais pirmavots ir debitanta Dāvida Vikmaņa noslēpumainā un mazliet baisā grāmata Roņpils. Purva stāsts, kur darbība notiek divās paralēlajās realitātēs – virszemē un purva pasaulē. Dvīņu meitenes Tīne un Bīne dzīvo kopā ar tēti un neko nezina par savu mammu, bet tad skolā iepazīstas ar Juhanu, kurš citiem cilvēkiem ir neredzams un aizved māsas pie Purva ļaudīm.

"Kalendārs mani sauc" (13 000 eur)

(90 min, režisors un scenārija autors Juris Poškus, mākslinieks Toms Grīnbergs, producente Madara Melberga, studija FA Filma)

Filma balstīta Andra Kalnozola grāmatā, kas iekarojusi gan lasītāju, gan profesionāļu simpātijas, un stāsta par Oskaru, kurš dzīvo kādā Latvijas mazpilsētā pie mammas, iemīlējies idealizētā sapņu meitenē un ir apveltīts ar fenomenālām spējām – izcilu atmiņu un iztēli. Ceļā uz patstāvību Oskaru pavada raiba kompānija un dažādi piedzīvojumi.

"Uļa" (19 000 eur)

(100 min, scenārija autori Kārlis Arnolds Avots un Viesturs Kairišs, režisors Viesturs Kairišs, producents Guntis Trekteris, Ego Media)

Dokumentāls un paradoksāls stāsts par Uļjanu Semjonovu – pasaulē slavenāko basketbolisti, kuras dzīve sākās grūti un smagi, kā neparasti milzīgam bērnam dziļos Latvijas laukos, vecticībnieku ģimenes viensētā. 13 gadu vecumā viņa pirmoreiz nonāk Rīgā kā apjukusi un kautrīga pusaudze, tikai pamazām iemācās izmantot sava auguma priekšrocības, atklāj sevī sportisko talantu un spēcīgu gribasspēku.

Raimonds Vējonis un Latvijas basketbola leģenda, divkārtējā olimpiskā čempione basketbolā Uļjana Semjonova
Raimonds Vējonis un Latvijas basketbola leģenda, divkārtējā olimpiskā čempione basketbolā Uļjana Semjonova Foto: Edijs Pālens / LETA

"Vāgners un Sātans" (8000 eur)

(100 min, scenārija autors Raitis Ābele, režisori Lauris Ābele un Raitis Ābele, māksliniece Zanda Zeidaka, producenti Roberts Vinovskis un Raitis Ābele, Tritone Studio)

Ja Rihards Vāgners dzīvotu mūsdienās, viņš, visticamāk, būtu metālists – tāds, kurš no mūzikas grib izdabūt vairāk, skaļāk, tumšāk un jaudīgāk… Filma par 24 gadus jaunu, ambiciozu un enerģisku diriģentu, kurš ierodas Krievijas impērijas pilsētā Rīgā, dzīvo un uzdzīvo, iekuļas nepatikšanās un parādos, kamēr beidzot ir spiests bēgt. Filma par jaunību un robežu graušanu, par novatorisku un revolucionāru prātu – drosmīgi, anarhistiski un daudzdimensionāli.

Dokumentālās filmas

"Dižmamma" (6520 eur)

(65 min, scenārija autores Kristīne Želve. Ieva Bite, Marta Bite, režisore Kristīne Želve, producente Marta Bite, studija Bite Films)

Māsas Marta un Ieva daudz dzirdējušas par savu Dižmammu – vecvecmāmiņu Mildu Palēviču (1889-1972), bet nekad nav viņu satikušas. Tagad ir atrastas Mildas dienasgrāmatas, deviņas burtnīcas, kas iesāktas 1911. gadā un rakstītas lielākoties franču valodā, liecinot par 20. gadsimta vēsturi un Mildas brīvību iet pa izvēlēto dzīves ceļu kā pirmajai Latvijas sievietei, kura ieguvusi doktora grādu filozofijā.

"Manic!" (6780 eur)

(80 min, scenārija autors un režisors Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, producenti Una Celma un Matīss Kaža, studija Fenixfilm)

Filma stāstīs par 50 gadus veco Šivanu, kuras māte ir Nikija Kokrena – Matīsa Kažas dokumentālās debijas Vienu biļeti, lūdzu! (2017) galvenā varone. Šivana dzīvo Losandželosā un ir ārkārtīgi ekscentriska, egocentriska, psiholoģiski sarežģīta un kolorīta izdzīvotāja. Iztērējusi mantojumā saņemto pusmiljonu, viņa grib tikt galā ar pagātnes rēgiem, sakārtojot attiecības ar tēvu, māti un brāļiem – ģimeni, kas bērnībā viņai radījusi spēcīgas psiholoģiskas traumas.

"Nistru. Neapturamais dzīves plūdums" (5125 eur)

(80 min, scenārija autors Ivo Briedis, režisors Jurijs Tokmašs, operatori Jurijs Tokmašs un Niklass Kulstroms, skaņu operators Pēteris Pāss, producente Ieva Ūbele, studija Baltic Balkan Productions)

Nistru ir Moldovas robežupe, uz kuru atsaucas moldāvu himna, Nistru ir robeža starp slāvu un latīņu pasauli. Filmas režisoram tā ir bērnības upe, kuras tradicionālā dzīve tagad nolemta iznīcībai, bet tās likteņa atspulgā jaušama arī nācijas un valsts izzušana. Folklorā Nistru ir vecā, viedā, noslēpumus glabājošā upe – aizmirsta pašā Eiropas centrā, varbūt vēl no jauna atklājama.

"Latviešu vilks" (6440 eur)

(daudzsēriju dokumentālā filma 5 X 25 min, režisors un scenārija autors Kārlis Lesiņš, operators Mārtiņš Jurevics, producenti Dominiks Jarmakovičs un Kārlis Lesiņš, studija Woodpecker Pictures)

Pasaule viņu iepazina kā “El Lobo Letonia” jeb “Latviešu vilku”, taču viņa īstais vārds bija Volfs Ruvinskis (1921-1999) – Liepājā dzimis latviešu ebrejs, divu gadu vecumā aizvests no dzimtenes. Meksikā viņš kļuva par cīņas sporta un kino zvaigzni, par Meksikas leģendu. Lai gan ar Latviju Volfu saistīja tikai tāda formalitāte kā pase un mātes atmiņas, viņš visu mūžu lepojās ar savu izcelsmi un nekad neatteicās no šīs valsts pilsonības. Iedvesmojošs, neparasts un brīžiem neticams dzīvesstāsts, kas pierāda, ka viss ir iespējams.

Animācija

"Brīnumskapis" (21 225 eur)

(īsfilmu cikls 3 x 5 min, scenārija autore un režisore Krista Burāne, mākslinieki Kristīne Jurjāne, Anete Melece, Anna Zača, Edmunds Jansons, komponists Aigars Voitišķis, producents Uldis Cekulis, VFS Films)

Muzikāli izglītojošas animācijas īsfilmas pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem, trīs no piecām filmiņām ciklā Brīnumskapis, kas balstīts populārajā Aigara Voitišķa dziesmu ciklā ar Pētera Brūvera, Māras Zālītes un Ievas Samauskas tekstiem. Brīnumskapis glabā sevī dažādus tēlus, kas palīdz bērniem iepazīt pasauli un apgūt noderīgas zināšanas.

"Trakmakāns" (17 950 eur)

(70 min, scenārija autore un režisore Ilze Burkovska-Jakobsena, māksliniece Anita Rupeika, producents Guntis Trekteris, studija Ego Media)

Vigai ir deviņi gadi un diez ko nevedas lasīšana, jo burti acu priekšā lēkā kā kukaiņi, bet viņas slepenais draugs ir liels un citiem neredzams tarakāns Taro, kurš stāsta joku stāstus. Klasesbiedrene Sana atrod iemeslus, lai visa klase sāktu izsmiet un atstumt Vigu, bet pašai mamma ir slavena blogere, kas sarunājas ar tauriņiem, un pie viņas ierodas televīzijas režisore, kam copē zirneklis…

"Trakmakāns"
"Trakmakāns" Foto: publicitātes

"Divi pirksti" (10 825 eur)

(leļļu animācija ar vecuma ierobežojumu 16+, 70 min, scenārija autori Rvīns Varde un Lāsma Olte, režisori Uģis Olte un Nils Skapāns, mākslinieks Ginters Krumholcs, producents Uldis Cekulis, VFS Films)

90. gadi Latvijas mazpilsētā. Pa kūstošā „dzelzs priekškara” caurumiem postpadomju laika jauniešiem virsū gāžas Sekss un trāpa tieši divu klasesbiedru – Ervīna un Kristīnes – nokaitētajā iztēlē. Tas ir vecums, kad par nepiedienīgām anekdotēm ķiķina, bet jēgu nesaprot; jaunieši dzīvo saspringtā gaisotnē, ko piepilda dzimumdziņa un dzimumneziņa, un katram tas ir pavisam citādāk.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu