Lūgties pamesta vilciena vagonā

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5

Tālo maršrutu vilcienu trokšņi un pareizticīgo baznīcu smalkām un greznām detaļām rotātais interjers ir vieni no Krievijas dzīves romantizētās puses simboliem. Ņižņijnovgorodas pilsētā abi šie elementi ir apvienoti vienā. Vietējie iedzīvotāji pamestu vilciena vagonu ir pārveidojuši par pielūgsmes vietu, pēdējos 15 gadus patstāvīgi uzturot savu DIY kapelu.

Krievijā pareizticīgo baznīca ir piedzīvojusi atdzimšanu pēc gadiem ilgi valsts sankcionēta ateisma PSRS. Baznīcas ēkām ir bijusi liela izaugsme, un nesen celtos apaļīgos kupolus var redzēt visā Maskavas ātri ģentrificētajā priekšpilsētā - mirdzošās smailes kārdina jaunos pielūdzējus. Tomēr reliģiskā attīstība ir izraisījusi arī domstarpības, tostarp nesenajā Jekaterinburgas gadījumā, kad vietējie iedzīvotāji nosodīja jaunas pareizticīgo katedrāles celtniecību kā attaisnojumu izstrādātājiem būvēt arī lielu iepirkšanās kompleksu. Ņižņijnovgorodā ticīgie iedzīvotāji iesniedza lūgumu amatpersonām uzcelt baznīcu, taču celtniecība nekad nesākās, garīdzniekiem cenšoties atrast ēkai “pareizo vietu”.

Ideja par baznīcas celtniecību šeit, šajā konkrētajā un novārtā atstātajā Ņižņijnovgorodas apkaimē, radās 90. gadu sākumā. Leģenda vēsta, ka šajā vietā brīnumainā kārtā parādījās balti tērpta sieviete un aicināja uzcelt baznīcu. Vietējie cilvēki, kurus šis notikums bija ļoti aizkustinājis, pēc tam apvienoja spēkus, lai bijušās militārās bāzes vietā nostiprinātu daļēji sagrautu ēku, kas pārvērsta par pielūgsmes vietu. Lai arī pareizticīgo baznīca deva projektam savu svētību, tā nevarēja piesaistīt finansējumu, liekot draudzes locekļiem turpināt vākt līdzekļus vēl divus gadus līdz beidzot baznīca tika atvērta 1996. gadā. Bet 2005. gadā celtniecības uzņēmums zemi atguva jaunam augstceltņu attīstības projektam. Draudzes piederīgie tika mudināti pārvietot baznīcu uz pamestu vilciena vagonu, ko valstij ziedoja piederošie Krievijas dzelzceļi.

Foto: Instagram/The Calvert Journal

Draudzē nav izraudzīta priestera, tāpēc vecāka gadagājuma brīvprātīgās sievietes uztur templi un tā garu. Iekšpusē dekori ir pieticīgi un pašu darināti: nav neviena zelta ikonu rāmja, kas parasti redzami lielajās pareizticīgo baznīcās. Daudzās vietās konstrukcijas iepriekšējās dzīves paliekas joprojām ir redzamas zīmēs vai nospiedumos, kur kādreiz atradās pasažieru sēdekļi. Draudzes lielākais lepnums ir koris, kuru var dzirdēt dievkalpojumos. Kaut arī vagona ietilpība ir vien 20 cilvēki, tā piesaista daudzus ticīgos no apkārtnes, tostarp vietējās policijas akadēmijas kadetus, kuri dod priekšroku baznīcas pazemīgākajam un pieticīgajam dizainam, salīdzinot ar kapelu pilsētiņā.

Foto: Instagram/The Calvert Journal

Pagaidām baznīcas pastāvēšana joprojām tiek finansēta no ziedojumiem, un draudzes locekļi apvieno līdzekļus, lai nodrošinātu, ka baznīca paliek atvērta un apsildāma katru dienu no pulksten 9:00 līdz 18:00, pat ziemā.

Foto: Instagram/The Calvert Journal

Papildus komfortam, ko tā sniedz savai draudzei, baznīcu var uzskatīt par patiesa reliģiskā aktīvisma Krievijā piemēru - pretstatā reliģiskajai uzspiešanai. Kaut arī baznīca varbūt nav mirdzoša kā Maskavas izslavētās jaunās katedrāles, šādi vietējie centieni pierāda, ka ticība paceļas pāri materiālajam.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu