Noskaidrotas Latvijas vērtīgākās ēkas 2021

TVNET
Noskaidrotas Latvijas vērtīgākās ēkas 2021
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

Konkursa Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā 2021 rezultāti tika noskaidroti 2021.gada 2.septembrī svinīgā ceremonijā Ogres jaunajā bibliotēkā. Vieta netika izraudzīta nejauši, jaunā bibliotēka ir kā gaismas pils Ogrē, tapusi pēc PBR arhitektu Rūda Rubeņa un Valda Onkeļa projekta. Inovāciju un koka lietojuma ziņā ēkai ir pavisam nedaudz līdzinieku Latvijā.

Latvija pagaidām ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur tiek organizēts ilgtspējīgai būvniecībai, arhitektūrai un dizainam veltītais konkurss, turklāt tas norisinās jau devīto gadu pēc kārtas. Arī šogad tika pieteikti nozīmīgi objekti, projekti un dizaina idejas, kuras vērtē starptautiska žūrija. Nākamgad konkurss tiks paplašināts un tajā tiks aicināti piedalīties Lietuvas un Igaunijas vērtīgākie objekti, tā popularizējot ilgtspējas ideju iemiesošanu objektos un dizainā Baltijas kontekstā.

Konkursa mērķis ir popularizēt esošus un nākotnes objektus un idejas, kuru sākotnējā vērtība ilgtermiņā nemazinās, kuru funkcionalitāte un struktūra ir vērsta uz nevainojamu kalpošanu sabiedrības labā desmitiem gadu vai arī ir veikta pārdomāta esošu objektu atjaunošana. Tāpat vērtīgas ir privātmājas, kuru projektu konceptā iestrādāti ne vien ilgtspējīgi materiāli, bet arī rūpīgi izkalkulēti kvalitatīvi risinājumi ēkas uzturēšanai, pietuvinot tos pēc iespējas zemām izmaksām ekspluatācijas laikā. Ilgtspējības principu ievērošana rada nozīmīgu ekonomisko izdevīgumu, ko atzinušas valsts institūcijas un vērienīgu objektu pasūtītāji visā pasaulē.

Godalgotie objekti un studentu idejas

Nominācija Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2021 

Nominācijā tiek pieņemti pieteikumi par būvēm, kas jau kādu laiku nokalpojušas un praksē apliecinājušas ilgtspējas pazīmes.

1.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Tirdzniecības centra ORIGO un biznesa centra ORIGO ONE jaunbūve Satekles ielā 2B, Rīgā. Pasūtītājs - LINSTOW BALTIC grupas uzņēmums ATTĪSTĪBAS AĢENTŪRA, projekts PS ARCADE, būvnieks SKONTO BŪVE, labiekārtojums Alps. Jau projektēšanas stadijā būvprojekts ieguva pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikātus ar novērtējumu “Teicami”, bet šī gada pavasarī gan t/c Origo jaunbūve, gan biznesa centrs “Origo One” saņēma noslēdzošos sertifikātus par izbūvēto objektu. Abos gadījumos novērtējums sasniedza līmeni “Teicami”, biroju kompleksa gadījumā pietuvojoties līmenim “Izcili”. Tas ir augstākais līdz šim piešķirtais ilgtspējīguma vērtējums starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs un starp visiem biznesa centriem Latvijā.

SIA Linstow Baltic projektu direktors Andis Kublačovs: “Ilgtspēja ir Linstow Baltic jaunās biznesa stratēģijas pamats. T/c Origo jaunbūve, biznesa centrs Origo One un šī atzinība ir lielisks apliecinājums tam, ka kopā ar komandu spējam būt paraugs visai nozarei, turklāt Origo un Origo One ir saņēmuši pasaulē vadošās ēku ilgtspējas novērtēšanas metodes BREEAM sertifikātu augstāko vērtējumu starp visiem tirdzniecības centriem Baltijas valstīs un starp visiem biznesa centriem Latvijā.”

2.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Ādažu pamatskolas pirmā un otrā kārta. Pasūtītājs Ādažu pašvaldība, projekts NAMS, būvnieks MONUM, būvuzraudzība Būvuzraugi LV. Pamatskola ir viena no modernākajām skolu ēkām Latvijā, kurā ievērtētas universālas un ilgtspējīgas pozīcijas, ekonomiska ekspluatācija, racionāla loģistika, moderna ēdināšanas sistēma. Skolas arhitektūras pamatā ir moduļi, kurus, atkarībā no skolēnu skaita palielināšanās, iespējams paplašināt, piebūvējot vairākās kārtās papildus platības. Ekspluatācijā nodota 2019.gadā.

3.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Starptautiskā koledža ar dienesta viesnīcu, Jaunā iela 10,Piņķi, Babītes pagasts, Babītes novads. Pasūtītājs LMH, projekts 8AM, būvnieks MERKS. Ekspluatācijā nodota 2020.gadā. Akcents uz koku kā ilgtspējīgu un atjaunojamu resursu. Nesošā konstrukcija - būves lielākajā daļā tika izmantots CLT krusteniski līmēti koka paneļi gan sienām, gan pārsegumiem un GLULAM līmētās koka kolonnas un sijas.

Atzinības

Foto: Publicitātes foto

Prokuratūras ēka, Aspazijas bulvāris 7, Rīga. Pasūtītājs VNĪ, projekts Aldis Polis, būvnieks ABORA. Rūpīgi atjaunotā un pārbūvētā ēka ir atguvusi savu raksturu, kas reizi tapis saskaņā ar izcilā arhitekta Šmēlinga projektu. Jāpiezīmē, ka objektā sekmīgi apliecinājies, ka profesionāla BIM izmantošana ir lietderīga arī pārbūves restaurācijā. 

"Lai arī vēsturiski ilgtspējības risinājumos privātais sektors izrādījies ātrāks, elastīgāks un tāpēc nereti soli priekšā, publiskā sektora ēku attīstībā aizvien noteiktāk sevi piesaka ilgtspējīga pieeja un jauni risinājumi. Saņemtā atzinība par VNĪ ieguldījumu ēku ilgtspējīgā attīstībā līdzās šā gada Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta „Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņemtajai augstajai platīna godalgai iedvesmo uzņēmuma komandu ceļā uz izcilību," sacīja Inta Plūmiņa, VNĪ Korporatīvās komunikācija un ilgtspējas daļas vadītāja.

Foto: Publicitātes foto

Atjaunotā Kocēnu muiža, kur šobrīd atrodas pamatskola. Pasūtītājs Kocēnu pašvaldība, projekts ARCHE. Atjaunošana notikusi pirms gandrīz 10 gadiem, bet vizuālā estētika un funkcionalitāte saglabājusi sākotnējo spožumu. Fasādes atjaunošanā izmantots CAPAROL produkts Sylitol Finish, kas apliecinājis, ka noturību nav ietekmējis ne laiks, laika apstākļi.

Nominācija Ilgtspējīgākais projekts Latvijā 2021

Nominācijā tiek pieņemti pieteikumi par būvēm, kurām ir gatavs tehniskais projekts vai arī tās nesen nodotas ekspluatācijā un projektā ietvertas ilgtspējas pazīmes. Pēc gada šīs pašas būves var startēt nominācijā Ilgtspējīgākā ēka, tādējādi piedaloties konkursā divas reizes un ļaujot izsekot, kā projekts atbilst praksei.

1.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Zemgales reģiona klientu centrs Latvijas Valsts mežiem. Pasūtītājs LVM, projekts 5.iela, būvniecība Selva būve. Būvniecībā izmantotas inovatīvas metodes, process organizēts saskaņā ar BIM un kā būvmateriāls izmantots koks. Augstas kvalitātes objekts, ar pārdomātiem arhitektūras risinājumiem, kas ēkas ekspluatācijā nodrošinās efektīvu un ekonomisku resursu patēriņu.

2.vieta

Foto: Publicitātes foto

Salaspils 7. pirmsskolas izglītības iestādes jaunbūve Rubeņu ielā 2A, Salaspilī. Pasūtītājs Salaspils dome, projekts MADE arhitekti, būvnieks MERKS. Būvprojektā paredzēts izveidot pirmsskolas izglītības iestādi, kas nodrošina mūsdienu dzīvesveidam atbilstošu funkcionalitāti un rada iedvesmojošu vidi nākamajām paaudzēm.

3.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Dailes teātra labiekārtojums. Pasūtītājs VNĪ. Projekts MADE arhitekti. Pie Dailes teātra ieejas tiks izveidota urbāna pulcēšanās vieta, atpūtas laukums, Šarlotes ielas pusē tiks apzaļumotas un ierīkotas platformas (koku apdobes un vienlaikus vieta sēdēšanai), galerijā zem vestibila tiks aktivizēta gājēju kustība, tāpat laukumā tiks veidots dalīts vienlīmeņa segums ar telpu gājējiem, riteņbraucējiem un autotransportam.

Atzinība 

Foto: Publicitātes foto

Saules paneļu stacijai Amatciems par atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas ražošanā. Pasūtītājs Jaunmāras, projekta izstrāde un projekta vadība JA Power, būvnieks Cactus (JA Power grupas uzņēmums).

Nominācija Ilgtspējīgākais labiekārtojums 2021

1.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Ogres pilsētas centrālais skvērs, Ogre, Brīvības ielas – Bērzu alejas krustojums. Pasūtītājs Ogres pašvaldība, projekts Ainavu projektēšanas darbnīca ALPS, būvnieki TILTS, MT Sēta un Ceļinieks 01. Skvēra pārbūves darbu rezultātā izveidota labiekārtota teritorija Ogres pilsētas vēsturiskās apbūves rajonā – izbūvēta multifunkcionāla skatuve, digitālo strūklaku ansamblis, izveidots mūsdienīgs labiekārtojums ar “zaļo” lietus ūdens novadīšanas risinājumiem, veikta skvēra apgaismojuma sistēmas pārbūve, bruģa seguma pārbūve, izbūvēti soli, velostatīvi, atkritumu urnas, šūpoles, informācijas stends ar skārienjutīgu ekrānu, izbūvēta sabiedriskā tualete. Papildus projektā paredzētajiem darbiem skvērā ir uzstādīts mūsdienīgs dzeramā ūdens brīvkrāns. 

2.vieta 

Foto: Publicitātes foto

Ādažu pamatskolas labiekārtojums. Pasūtītājs Ādažu pašvaldība, projekts NAMS, būvnieks MONUM, būvuzraudzība Būvuzraugi LV. Sākumskolas ēkas apjomi un pieguļošā teritorija veidota tā, ka ir iegūts vesels izglītības kvartāls, kurā mazais skolēns var justies droši, gaidīts un baudīt vēl bērnības priekus. Skolai piegulošās teritorijas labiekārtojums veidots tā, lai bērnam būtu viegli orientēties, būtu iespēja gan aktīvi atpūsties (liels skolas priekšlaukums), gan iespēja pasēdēt uz soliņiem, kas vienlaicīgi kalpo arī par paaugstināto stādījumu dobju pamalēm. Gan sporta stundās, gan brīvajā laikā ir iespējams izmantot āra sporta laukumu. Saimniecības piegādes, t.sk. ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšana, nodrošināta no “aizmugures” puses.

Nominācija Ilgtspējīgākā studentu ideja 2021

1.vieta

Foto: Publicitātes foto

Guntars Gailītis, Supotāju nams, Rīgas celtniecības koledža.

2.vieta

Foto: Publicitātes foto

Dana Ģrebņova, interjera dizaina projekts Sapņu viesnīcai Daugavpils cietoksnī, Daugavpils Saules skola.

3.vieta

Foto: Publicitātes foto

Anastasija Isajeva, interjera dizaina projekts Kazarma īslaicīgam pasākumam, Daugavpils Saules skola.

Konkursa žūrija: Ilgtspējīgas būvniecības eksperts Hadley Barret ar starptautiskas darbības pieredzi, Rimants Giedraitis, Giedraitis & architektai vadītājs, daudzu starptautiski godalgotu projektu autors, Igors Golubevs, Schneider Electric vadītājs, publiciste Agrita Lūse, arhitekts Uldis Balodis, arhitekte Līga Rutka, sertificēta BREEAM vērtētāja, Sandris Celmiņš, BVKB Būvdarbu kontroles nodaļas vadītājs, Edgars Krasņikovs, būvuzraugs, BREEAM sertificēts vērtētājs, Gintars Dardets, BREEAM sertificēto ēku būvnieks.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu