Skaistkalnē Māra piedzīvo pārsteigumu, jo izrādās, ka Skaistkalnes pūtēju orķestra dalībnieki nav mūzikas skolu audzēkņi. Viņi instrumentu spēli apguvuši pašmācības ceļā, ar orķestra vadītāja Jāņa Kalniņa palīdzību un padomu. Orķestris nesmādē nevienu uzstāšanās iespēju – neskatoties uz kaimiņu iebildumiem, mūziķi spēlējuši arī mājsēdes laikā.
Māras ceļojums noslēdzas Iecavā, pie pazīstamās folkloras kopas "Tarkšķi" un tās vadītājas Kristīnes Kareles. Tarkšķus no muzicēšanas nav atturējis arī aizvadītais gads, jo viņi vienmēr dzied, dejo, piedalās it visur, un viņus paaudzēs vieno mīlestība pret mūzikas instrumentiem. Šajos laikos folkloristi ir īpaši aizrāvušies ar mandolīnas spēli, tai pieskaņojot krāšņus kostīmus, kādus iecavnieki nēsājuši pirms 100 gadiem.
Tā kā dziedātāji un dejotāji no visas Latvijas šoreiz nevar sanākt Rīgā, Māra Sleja piecās dokumentālo stāstu cikla sērijās "Citādi Dziesmu svētki" dodas uz pieciem Latvijas vēsturiskajiem novadiem.
Nākamnedēļ pirmizrādi piedzīvos raidījuma sērija par Dziesmu un deju svētku norisi Vidzemē.
Dokumentālo stāstu cikla "Citādi Dziesmu svētki" idejas autors un producents ir Dzintars Dreibergs, režisors – Intars Rešetins. Raidījuma producente ir Ilze Faļkovska, izpildproducente Krista Sondore, operatori – Uldis Jancis, Jānis Šēnbergs, Raitis Valainis un Artis Pārups, skaņas ieraksta operatori Arvīds Ceļmalis, Nauris Būda, drona operatori Gvido Puķe un Āris Muitnieks, filmu studija "Kultfilma".
Video: "Citādi Dziesmu svētki" Zemgalē.
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".