Notiks virtuāla konference "Regīna Ezera un Austrumeiropas literatūra"

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Regīna Ezera (pirmā no kreisās)
Regīna Ezera (pirmā no kreisās) Foto: publicitātes

Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) 3. decembrī un 4. decembrī rīkos virtuālu konferenci "Regīna Ezera un Austrumeiropas literatūra", informē konferences rīkotāju pārstāve Dace Bargā.

Viņa pavēstīja, ka konferencē gaidāmi ārvalstu viesu priekšlasījumi, paneļdiskusijas ar ievērojamu rakstnieku un teātra mākslinieku piedalīšanos, kā arī vietējo un kaimiņvalstu zinātnieku uzstāšanās ar referātiem. Konference norisināsies tiešsaistē, un to varēs vērot gan sociālajā tīklā "Facebook", gan vairākās vietnēs internetā.

Pēc Bargās paustā, konferences pirmā diena galvenokārt būs veltīta rakstniecēm, Regīnas Ezeras laikabiedrēm Baltijā un Austrumeiropā, bet otrajā dienā pētnieki vērsīs uzmanību uz Ezeras literāro mantojumu un tā interpretācijām teātra un kinomākslā.

Literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš pavēstīja, ka konference bija plānota jau pirms gada, atzīmējot Ezeras deviņdesmitgadi, taču pandēmija mainīja sākotnējo ieceri. Viņš atzīmēja, ka arī šogad pulcēt vienā telpā pētniekus no vairākām pasaules valstīm nav viegls uzdevums.

"Tomēr šis gads mums iemācījis, ka arī virtuālas norises var tikt organizētas kā vērienīgi un kvalitatīvi pasākumi, kas sniedz iespēju pievērst uzmanību šim notikumam plašākam kultūras interesentu lokam,"

pauda Ozoliņš, kurš ir viens no konferences idejas autoriem un organizatoriem kopā ar kolēģiem Andu Baklāni, Kārli Vērdiņu, Arti Ostupu un Ivaru Šteinbergu.

Bargā norādīja, ka Ezera ir viena no izcilākajām latviešu prozaiķēm, kas vienlīdz spilgti rakstījusi romānus, īsprozu, publicistiskus darbus un dienasgrāmatas. Viņas 1977.gada romāns "Zemdegas" iekļauts Latvijas kultūras kanonā kā "reizē spilgts sava laikmeta dokumentējums, reizē pārlaicīgu tēmu un raksturu ietērpums krāšņā un vietumis īpatni sirreālā naratīvā."

Konferences rīkotāju ieskatā, Ezeras darbi ir plaši tulkoti un publicēti ārvalstīs, tāpēc viņas literāro mantojumu nepieciešams skatīt ne vien lokālo, bet arī starptautisko literāro procesu kontekstā. Konferences pirmā diena norisināsies angļu valodā, jo uzstāties aicināti arī ārvalstu pētnieki, tādējādi izceļot kopsakarības, kas veidojas starp Baltijas un Austrumeiropas valstu literatūrām. Starp tiem Rietumu pasaulē atpazīstamību guvusī literatūras teorētiķe un pētniece Lora Doila, Austrumeiropas literatūras pētniece Sanja Bahuna. Savukārt Ezeras nozīmi latviešu literatūras kontekstā iezīmēs literatūrzinātniece Sandra Meškova no Daugavpils Universitātes.

Konferences otrās dienas aktivitātes notiks latviešu valodā, turklāt šajā dienā tiks vērsta uzmanība uz Ezeras literāro mantojumu un tā interpretācijām teātra un kinomākslā, tāpēc literatūrzinātnieku lokam pievienosies arī teātra zinātnieki un arī mākslinieki - Edīte Tišheizere, Dmitrijs Petrenko, režisori un aktieri Ināra Slucka, Jānis Znotiņš, kā arī dramaturģe un prozaiķe Rasa Bugavičute-Pēce.

Zinātniskajos lasījumos piedalīsies arī latviešu valodas un literatūras skolotājas, kas padziļināti pievērsušās Ezeras daiļrades pētniecībai, - Lita Silova no Rīgas Franču liceja un Daiga Zirnīte no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, tāpēc īpaši aicināti ir Latvijā strādājošie humanitāro un sociālo zinātņu priekšmetu pedagogi, lai pilnveidotu skatījumu uz Ezeru kā vienu no skolu obligātās literatūras autorēm, atzīmēja Bargā.

Konference 3. decembrī un 4. decembrī tiks translēta tiešsaistē.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu