Berlīnes filharmoniķi Liepājā sniegs koncertu, kas bija plānots Odesā

TVNET
Berlīnes filharmoniķi Liepājā sniegs koncertu, kas bija plānots Odesā
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Berlīnes filharmoniķi
Berlīnes filharmoniķi Foto: publicitātes

Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" 1. maijā plkst.11.55 Berlīnes Filharmonijas orķestris kopā ar diriģentu Kirilu Petrenko piedāvās vērienīgo "Eiropas koncertu", kas vēstīs par Eiropas kultūras vienojošo garu, mieru un solidaritāti, informē koncertzāles pārstāve Anita Lazdeniece. Koncertā orķestris uzstāsies kopā ar Elīnu Garanču.

Berlīnes Filharmonijas orķestris no 1991. gada dibināšanas gadadienu 1. maijā atzīmē ar "Eiropas koncertu" jeb "Eiropakonzert" vēsturiski nozīmīgos kultūras pieminekļos. Šogad orķestra 140. gadadienas koncertam sākotnēji bija paredzēts Odesas Nacionālajā akadēmiskajā operā, taču Krievijas militārais iebrukums Ukrainā licis mainīt norises vietu. Berlīnes filharmoniķi par iespējām sarīkot koncertu uzrunāja Liepājas koncertzāli.

Orķestra vijolnieks un mediju valdes loceklis Stenlijs Dods uzsver, ka ar "Eiropas koncertu" orķestris vēlas sūtīt solidaritātes signālu Odesai un Ukrainai.

"Berlīnes filharmoniķiem un Petrenko jēdziens "Eiropa" apzīmē kopīgas vērtības un kopīgu kultūru, kas mūs vieno pāri visām nacionālajām robežām un vissaprotamāk izpaužas mūzikā. Īpaši šogad šīs Eiropas vērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk. Kopā ar latviešu mecosoprānu Garanču tapusi jauna programma, kuras centrā ir komponisti, kuru muzikālais vēstījums ir par brīvību un pašnoteikšanos," norāda Dods.

Elīna Garanča
Elīna Garanča Foto: Jānis Škapars/TVNET

Koncertu atklās Pētera Vaska opuss "Musica Dolorosa". To turpinās itāļu komponista Lučāno Berio folkmūzikas dziesmu cikls "Folk Songs". Tāpat koncertā izskanēs ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova skaņdarbs "Elegie". Programmas otrajā daļā izskanēs Leoša Janāčeka ietvertās kara ainas no Nikolaja Gogoļa noveles "Taras Bulba". Programmas noslēgumā tiks atskaņots Žana Sibēliusa skaņdarbs "Finlandia".

Koncerts būs skatāms arī televīzijā vairāk nekā 30 pasaules valstīs.

Lai koncerta ietvaros varētu sniegt arī reālu atbalstu Ukrainai, iegādājoties koncerta biļetes vietnē "bilesuparadize.lv", klausītajiem būs iespēja veikt ziedojumus Ukrainas cilvēkiem, proti, ieejas biļetei pievienojot ziedojumu 5, 10, 20 vai 100 eiro apmērā. Ziedot iespējams, arī neiegādājoties biļeti. Arī koncerta apmeklējuma laikā būs iespējams atstāt ziedojumus Ukrainas atbalstam koncertzāles publiskajā telpā izvietotajās ziedojumu kastītēs. Veiktie ziedojumi nonāks labdarības organizācijā "Ziedot.lv", kur tālāk tie tiks novirzīti atbalsta sniegšanai.

Lazdeniece norādīja, ka "Eiropas koncerts" tika aizsākts pēc Austrumvācijas un Rietumvācijas atkalapvienošanās. Tie tiek organizēti kā Eiropas vienojošā gara svētki, atzīmējot šī kontinenta kopīgo mantojumu un kultūru. Katrs "Eiropas koncerts" notiek citā Eiropas pilsētā vēsturiski nozīmīgās un neparastās norises vietās un koncertzālēs, kuras pārstāv izcilus kultūras sasniegumus. Iepriekšējos gados "Eiropas koncertu" uzņēmušas tādas prominentas vietas kā Orsē muzejs Parīzē, Versaļas pils, "Teatro Real" Madridē, Vasa muzejs Stokholmā.

Berlīnes Filharmonijas orķestris 

Berlīnes Filharmonijas orķestris ir viens no pasaules vadošajiem orķestriem. Kopš tā dibināšanas 1882. gadā orķestra darbības sfēra ir paplašinājusies un sniedzas ārpus Vācijas un Eiropas robežām. Pirmajās desmitgadēs galvenie diriģenti bija Hanss fon Bīlovs, Artūrs Nikišs un Vilhelms Furtvenglers, kam 1955. gadā sekoja Herberts fon Karajans. Viņš kopā ar "Berlīnes filharmoniķiem" attīstīja unikālu skaņas estētiku un spēles kultūru, kas padarīja orķestri slavenu visā pasaulē.

1967. gadā Karajans nodibināja "Berliner Philharmoniker" Lieldienu festivālu, kas Bādenbādenē notiek kopš 2013. gada. No 1989. līdz 2002. gadam galvenais diriģents Klaudio Abado attīstīja jaunus virzienus koncertprogrammās, liekot uzsvaru uz mūsdienu skaņdarbiem. No 2002. līdz 2018. gadam sers Saimons Retls turpināja paplašināt repertuāru un izveidot novatoriskus koncertu formātus. 2009. gadā orķestris atklāja savu koncertu platformu "Digital Concert Hall", kurā "Berlīnes filharmoniķu" koncerti tiek pārraidīti tiešraidē un piedāvāti kā ieraksti video arhīvā. No 2019. gada par orķestra galveno diriģentu iecelts Petrenko.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu