Līdz nākamās nedēļas beigām Rietumu Bankas centrālā biroja ēkā (Vesetas ielā) klātienē aplūkojams kārtējais mākslas darbu un antikvariāta priekšmetu izsoles piedāvājums, ko organizē galerija "Mākslas vēstniecība" ("Art Embassy"). Pati izsole notiks klātienē, tiešsaistē un telefoniski 28. maijā.
Jaunākā mākslas darbu izsole Ukrainas zīmē
Izsolē tradicionāli tiks piedāvāti unikāli mākslas darbi, tēlniecības objekti, porcelāna izstrādājumi un juvelierizstrādājumi.
Interesanta ir izsoles sadaļa, kuru pārstāv starptautiski pazīstami ukraiņu mākslinieki sadarbībā ar "Galerie Les Noms", kas bija spiesta pārcelties uz Baltijas valstīm.
Tiks izsolīti 9 mākslas darbi un 50% ienākumu tiks ziedoti medicīniskām vajadzībām Ukrainas bērniem.
Šoreiz piedāvājumā nonācis arī unikāls profesora, gleznotāja Jūlija Federa (1838-1909) darbs par Ukrainas tēmu - "Ukrainas ainava" (1883, audekls/eļļa).
Mākslas zinātniece Edvarda Šmite uzskata, ka ainava reprezentē Jūlija Federa Belgorodas periodu, kad viņš vasarās devās studiju ceļojumos, ko apliecinot arī parakstā ietvertais datējums – laikā no 1876. gada Feders strādāja par zīmēšanas skolotāju Belgoradā.
Glezna ir ar ļoti interesantu vēsturi – sākotnēji piederējusi Siguldas strēlnieku pulka pulkvedim Kārlim Priedītim, kurš to 20. gadsimta 60. gadu vidū dāvinājis savam draugam Mākslas akadēmijas profesoram Tenim Grass (senioram), pēcāk aptuveni 1980. gadu vidū glezna atkārtoti mainījusi īpašnieku, par kuru plašāka informācija nav zināma. Gleznu Klāvs Grass 2013. gadā saņēmis savā īpašumā Sarkandaugavā, kur burtiski nejauši to izglāba no bojāejas pirms mājas nojaukšanas. Bijis acīm redzams, ka glezna laika gaitā cietusi, bet, neskatoties uz to, Grass to nešaubīgi atpazinis, pēcāk vairākus gadus gleznai veikta izpēte, restaurācija un atribūcija.
Izsoles piedāvājuma glezniecības sadaļā pieejami tādi latviešu mākslas klasiķi kā V. Purvītis, J. Rozentāls, L. Liberts un citi. Izsolē pārstāvēta arī 20. gadsimta otrās puses latviešu glezniecība, tiks izsolīti tādu zināmu autoru darbi kā J. Pauļuka "Pašportrets ar Felicitu", Ed. Kalniņa glezna "Venēcija", jābilst, ka šī darba lielizmēra variants atrodas Tretjakova galerijā Maskavā, L. Kokles darbs "Zieds", R. Piņņa Parīzes perioda darbs, kas tapis 1930. gados. Kā zināms R. Pinnim bija darbnīca Parīzē. 20. gadsimta 30. gadu beigās Pinnis atgriezies Latvijā, taču, sākoties Otrajam pasaules karam, tā arī nav spējis atgriezties Francijā, diemžēl darbnīcas un darbu liktenis nav zināms, līdz ar to arī šī perioda darbi tiek uzskatīti par retumu.
Šīs izsoles piedāvājumā nonācis arī ikonisks Oto Skulmes 1925. gadā modernisma stilā radīts darbs "Klusā daba", kas publicēts vairākās mākslas grāmatās, bijis izstādīts vairākās izstādēs VMM.
No mūsdienu mākslas izsolē pārstāvēti tādi autori kā Dace Lielā, Džemma Skulme, Juris Dimiters u.c. Izsoles piedāvājumā arī Salvadora Dalī orģināllitogrāfija "Eiropas nolaupīšana".
Lietišķās mākslas sadaļā var atzīmēt ozolkoka krēslu, kas izgatavots ap 1880.-1890. gadiem pēc I. P. Ropeta skices, krēsla analogs atrodas Ermitāžā.
Kā vienmēr plašā klāstā izsolē porcelāna izstrādājumi no "Kuzņecova", "Gardner", "RPF" un citām slavenām porcelāna ražotnēm. Izsoles piedāvājumā ir arī kvalitatīvi juvelierizstrādājumi un sudrablietas, piedāvājumā vairāki oriģināli K. Faberžē izstrādājumi ar briljantiem. Kā arī dažādi bronzas un citi augstvērtīgi dekoratīvi priekšmeti.
Izstāde apskatāma Rietumu bankas telpās Vesetas ielā 7 no 16. līdz 28. maijam, solīšana notiks klātienē un internetā no plkst. 12:00 izsoļu nama mājaslapā, kā arī pa telefonu.