Tikai nedēļu brīvpieejā būs skatāma dokumentālā filma par Ūdrīti un Ilonu Balodi

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
"Hekabes jautājums"
"Hekabes jautājums" Foto: kadrs no filmas

Maija vidū pirmizrādi piedzīvoja režisoru Pētera Krilova un Ivetas Budrevičas dokumentālā filma "Hekabes jautājums", kuras varoņi katrs savā balsī un caur savas pieredzes prizmu izstāsta savu pieredzi par līdzjūtības konceptu ikdienā. Viens no filmas centrālajiem stāstiem vēsta par mūziķiem Rolandu Ūdri un Ilonu Balodi, kuriem nākas dzīvi būvēt no jauna pēc Ūdrīša nokļūšanas smagā avārijā. Jūnijā filma ir iekļauta LMT Viedtelevīzijas repertuārā, un nedēļu – no 6. līdz 12. jūnijam – būs skatāma ne tikai abonentiem, bet arī brīvpieejā.

Bez mūziķiem Ūdra un Balodes filmā “Hekabes stāsts” savu stāstu par līdzjūtības pieredzi un nozīmi izstāsta arī sociālā darbiniece Hanuka Lorengela, slimnīcas kapelāne Dana Kalniņa-Zaķe, aktieri Daiga Kažociņa un Kaspars Zvīgulis.

Režisors Pēteris Krilovs stāsta: "Iesākot dokumentālās filmas “Hekabes jautājums” projektu, nenojautām, kurā virzienā tas augs, sazarosies un iegūs savu formu.

Mūziķi Ilona un Rolands bija galvenais stumbrs, Ilonas neiedomājamais optimisms trieca šo personīgo stāstu uz priekšu arī negaidītos pagriezienos.

Vāciete Hanuka pielika savu filmas stāsta daļu ar stipru un apjēgtu sociālas misijas apziņu, kuru vislabāk var saskatīt viņas zīmējumos, tekstos un ar prostitūciju saistītu sieviešu likteņos. Daiga Kažociņa kādreiz teātrī spēlēja Dostojevska tēlu - pazemoto prostitūtu Soņu, Kaspars Zvīgulis izrādē bija Raskoļņikovs, un viņi abi filmā pārņem aktieru stāstu par līdzjūtību iedomātam tēlam. Tas pats skan arī Hamleta jautājumā: "(..) Kas viņam Hekabe un kas viņš tai?" Un tad filmas ideju ar profesionālu apjēgu un garīgās aprūpes pieredzi kopā savāc Dana Kalniņa-Zaķe. Viņa arī saka - līdzjūtības kustība cilvēku dvēselēs ir ļoti sens, grūts un no katru reizi no jauna darāms darbs."

Filmu “Hekabes jautājums” veidojusi studija “VFS FILMS”, tās producents Uldis Cekulis atklāj – ar dokumentālās filmas starpniecību tiks vākti līdzekļi Ūdra sapņu namam – Zaļajai oāzei.

"Skatoties, kā Ilona ar nagiem un zobiem cīnās visas ģimenes vārdā, lai ratiņkrēslā esošajam vīram Rolandam un mazajam dēlam Bārtam, par spīti visam, būtu iespējas uz mierpilnu un nodrošinātu dzīvi, vien retais spēs paiet garām," teic Cekulis.

Līdzekļu vākšanu “Ūdrīša Zaļajai oāzei” uzņēmies fonds “Līdzskaņa”, kas dibināts, atbalstītu mūziķus, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs nevar aktīvi darboties mūzikas nozarē. Ziedot “Zaļajai oāzei” var fonda mājaslapā.

Video: Filmas "Hekabes jautājums" kaceklis

Pieredzējušais režisors un pedagogs Pēteris Krilovs filmu veidojis kopā ar savu studenti Ivetu Budreviču, kura 2016. gadā beidza studijas LKA Filmu režijas bakalauru programmmā. Filmas vadošais operators ir Aigars Sērmukšs, radošajā komandā ir arī montāžas režisors Armands Začs, komponists Platons Buravickis, skaņu režisors Artis Dukaļskis un skaņu operators Arvīds Ceļmalis, datorgrafikas autors Oskars Lelis, filmas vizuālo tēlu papildina Hanukas Lorengelas zīmējumi un teksti. Filmas izveidošanu finansējis Nacionālais Kino centrs, atbalsta LTV un LMT.

Atgādinām, ka 2016. gada 17. janvārī – dienu pirms Rolanda un Ilonas dēlam Bārtam apritēja pirmais mēnesis – Rolandu Ūdri notrieca automašīna Artilērijas ielas posmā starp Aleksandra Čaka un Krāsotāju ielu. Policijas ziņojumā bija teikts, ka viņu notriekusi "Subaru" markas automašīna. Mūziķi nogādāja slimnīcā ar ļoti smagām traumām – viņam bija lauztas abas kājas, nieres un liesas plīsums, lauztas ribas, saspiestas plaušas un smagas galvas traumas. No gūtajiem smadzeņu bojājumiem iestājās koma. Ārsti nedeva lielas cerības, brīdināja, ka viņš var neizdzīvot. Taču Ūdris nāca pie samaņas.

Kādu laiku ģimene par mājām sauca Ventspili, kur ik dienas Rolands apmeklēja nodarbības pie fizioterapeita, logopēda un citiem speciālistiem, kuri darīja visu iespējamo, lai tautā iemīļotais mūziķis atlabtu.

Tomēr 2020. gada beigās Baložu-Ūdru ģimene no Ventspils, kur bija dzīvojuši pēdējos pāris gadus, pārcēlās uz Rīgu un nu atkal sevi sauc par rīdziniekiem.

Foto: Ūdrītis ar ģimeni piedalās filmas "...es izaugu Kukaiņos" prezentācijā

Raksts tapis sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju.

Facebook Draugiem X Whatsapp

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu