Kairiša spēlfilma "Janvāris" Tribekas festivālā atzīta par labāko ārvalstu filmu kategorijā

Kairiša spēlfilma "Janvāris" Tribekas festivālā atzīta par labāko ārvalstu filmu kategorijā
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: EUGENE GOLOGURSKY (EUGENE GOLOGURSKY)

Režisora Viestura Kairiša jaunā spēlfilma "Janvāris" Tribekas starptautiskajā filmu festivālā atzīta par labāko ārvalstu filmu kategorijā, liecina informācija festivāla mājaslapā.

Festivālā mājaslapā norādīts, ka uzvarētājs saņem 20 000 dolāru (ap 18 957 eiro) naudas balvu.

Filmas veidotāju pārstāvis Pēteris Rezņikovs iepriekš skaidroja, ka filma "Janvāris" ir stāsts par astoņpadsmitgadīgiem jauniešiem, kuri tiek ierauti 1991.gada janvāra politiskajos notikumos Rīgā. Filmas varoņi ir bezgala tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi liek viņiem nonākt politikas un vēstures krustpunktā.

Foto: EUGENE GOLOGURSKY (EUGENE GOLOGURSKY)

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma norāda, ka filmas uzvara Tribekas festivāla starptautiskajā konkursā ir īpašs notikums Latvijas kino pieredzē arī vēsturē. Šī ir pirmā šāda mēroga balva Latvijas spēlfilmai, kas apliecina gan režisora Kairiša, gan radošās grupas, gan producējošās studijas "Mistrus Media" profesionālo briedumu un starptautisko konkurētspēju.

Pēc viņas paustā, nozīmīgi, ka "Janvāris" ir tapusi sadarbībā ar Lietuvu un Poliju kā trīs valstu kopražojuma filma. Latvijas un Lietuvas sadarbība filmu jomā pēdējos gados ir bijusi intensīva un pamanāma, Tribekas festivāla balva ir tam būtisks apliecinājums.

Rietuma atzīmē, ka filmā iesaistīti arī Igaunijā pazīstamie scenāristi Andris Feldmanis un Līvija Ulmane, kas apliecina, ka "Janvāris" ir būtisks Baltijas sadarbības piemērs, un, kas nav maznozīmīgi - mākslinieciski spēcīgs stāsts par jauna cilvēka personības nobriešanu sarežģītās vēsturiskās situācijās. Filmas "Janvāris" balva Tribekas festivālā būtiski veicinās šīs filmas izplatīšanu gan ASV, gan arī pasaulē, uzskata Rietuma.

Tribekas filmu festivāls Ņujorkā ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem kino festivāliem, kuru dibināja aktieris Roberts De Niro, Džeina Rozentāla un Kregs Hatkofs. Festivāla mērķis savulaik bija atdzīvināt kultūras dzīvi Ņujorkas prestižajā Tribekas rajonā Manhetenā pēc 2001.gada septembra terorakta un "sniegt pavisam jaunu festivālu pieredzi filmu veidotājiem no visas pasaules, kā arī skatītājiem".

Kopš izveidošanas Tribekas festivāls kļuvis par vienu no prominentākajiem festivāliem pasaulē, kurā līdz šim nav tikusi izrādīta neviena Latvijas spēlfilma.

Filmas "Janvāris" komandu veido režisors Kairišs, filmas operators Voiceks Starons, filmas māksliniece Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Rūta Lečaite, grima māksliniece Ilze Trumpe, komponiste Juste Janulīte, un filmas producenti ir Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Filma veidota kā Latvijas, Polijas un Lietuvas kopprodukcija. Tā saņēmusi Eiropas Padomes fonda "Eurimages" atbalstu un 2021.gada decembrī tika prezentēta "Les Arcs" filmu festivāla industrijas programmā Francijā.

Kinolentē kopā ar neprofesionāliem aktieriem lomas atveido jaunie aktieri Kārlis Arnolds Avots, Alise Danovska un Sandis Runge, kā arī kino jomā jau pieredzējušie aktieri Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, Igaunijas aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs.

Filmu "Janvāris" kinoteātros Latvijā plānots izrādīt 2022.gada nogalē.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu