Vajadzīgs reālistisks skatījums un pārdomāta bērnu ievietošana
Diemžēl tuvojas brīdis, kad bērnunamos paliek bērni tikai ar ļoti specifiskām problēmām, kuru iekļaušanai ģimenē vairs neder parastās metodes un ir vajadzīgi specifiski risinājumi.
Specializētās audžuģimenēs lielākoties nonāk bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, bet ir vēl divas bērnu grupas, ar kuriem ir daudz sarežģītāk.
Pirmkārt, tās ir lielas brāļu un māsu grupas, jo viena ģimene nevar paņemt, piemēram, sešus bērnus.
Kā ideālu risinājumu es redzu šo bērnu uzņemšanu SOS bērnu ciematu formāta aprūpes iestādēs, kur par viņiem rūpējas pastāvīgs aprūpētājs, kam tiek nodrošināta plaša atbalsta sistēma.
Otrkārt, tie ir pusaudži, kas jau ilgstoši atrodas sistēmā un, lai cik bēdīgi tas arī būtu, ir tik vīlušies pieaugušajos, ka vairs nespēj uzticēties. Ar šādiem bērniem audžuģimenes nereti netiek galā.
Diemžēl lielākoties bērni tiek ievietoti audžuģimenē bez pamatīgas ģimenes spēju un resursu izvērtēšanas, vienkārši izvēloties pirmo ģimeni sarakstā.
Tieši tā bērni arī kļūst par rūgtuma pilniem pusaudžiem: statistika ir laba, bērns vairs nav iestādē, bet atrodas audžuģimenē, taču faktiski viņš trīs gadu laikā ir pabijis jau četrās ģimenēs.
Gribētos no bāriņtiesas sagaidīt reālistiskāku skatījumu uz lietām, nevis nepamatoti naivu pārliecību, ka gan jau ģimene tiks galā.
Reālistisks skatījums ir vajadzīgs arī audžuģimenēm un adoptētājiem.
Pirmais un pats galvenais, kas jāpārdomā, ir motivācija. Otrs faktors – gaidas.
Tās mēs apmācībās mēģinām pēc iespējas ātrāk sagraut.
Gaidas ir ceļš uz vilšanos.
Potenciālie adoptētāji vai audžuģimenes nedrīkst gaidīt, ka bērns viņiem dos to vai šito, palīdzēs dziedināt traumatisku pieredzi vai aizpildīt kādu citu tukšumu.
Mums jāpalīdz apzināties, ka vecākiem ir nepieciešama emocionālā veselība un emocionālā inteliģence.
Neviens psihologs, neviena atbalsta metode nepalīdzēs, ja pieaugušais pats neapzināsies un nebūs gatavs pārstrādāt un izsāpēt savas traumas.
Tas ir izšķiroši svarīgi, lai adopcija būtu veiksmīga, jo 99% gadījumu bērns, kas ienāk ģimenē, uzraus pieaugušā pagātnes nedziedinātās rētas. Trauma piesaista traumu, un jaunajiem vecākiem tas ir jāapzinās.