21. gadsimta zemnieki: sešu Latvijas ģimeņu stāsti

Sejas.lv
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Vien pirms pusotra mēneša Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā IDFA Amsterdamā pirmizrādi piedzīvojusī Ivara Selecka jaunākā dokumentālā filma “Zemnieki” valsts svētku laikā, no 18. novembra būs skatāma LMT Viedtelevīzijā. Šis ir jau ceturtais ražīgā latviešu dokumentālista, kinematogrāfa klasiķa Selecka darbs, kas veltīts Latvijas lauku tēmai.

“Dokumentālā filma “Zemnieki” caur sešām ļoti atšķirīgām ģimenēm parāda lauku dažādību 21. gadsimtā, lauku dzīves pretrunas un izaicinājumus, ekoloģiskās problēmas, kā arī ilūzijas par zemnieka dzīvi.

Mūsu filmas varoņi dzīvi viensētās, prom no pilsētas kņadas izvēlējušies ļoti atšķirīgu iemeslu dēļ. Daži vairs nevēlējās pavadīt savu dzīvi birojā, sastrēgumos un virtuālā pasaulē, viņi vēlējās kaut ko īstu un patiesu.

Daži lēmumu pārcelties uz laukiem pieņēmuši paši, citiem savukārt bija jādodas līdzi savai ģimenei. Bet viņus visus vieno vēlme pēc stabilitātes, ko sniedz pašu zeme un māja. Kopā ar saviem varoņiem pavadīsim viena gada lauksaimnieka dzīves ciklu, kas sāksies ar pavasara sēju un beigsies ar rudens ražas novākšanu un zemes sagatavošanu nākamajam gadam. Caur šiem atšķirīgajiem stāstiem parādīsim 21. gadsimta Latvijas laukus,” par filmu vēsta tās veidotāji “Mistrus Media”.

Foto: publicitātes

Iepriekš Seleckis Latvijas zemnieku dzīvi atklājis filmās “Apcirkņi” (1973), “Nāc lejā, bālais mēnes!” (1994) un “Zem ozola kuplajiem zariem” (2007), tā veidojot spēcīgu Latvijas zemniecības portretu teju piecdesmit gadu garumā.

Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Ivars Seleckis ar kinematogrāfu savu dzīvi saistījis jau kopš 20. gadsimta sešdesmitajiem gadiem un tiek uzskatīts par vecāko Latvijas aktīvi strādājošo kino klasiķi. Strādājis pie vairāk nekā trīsdesmit dokumentālajām filmām gan kā režisors, gan kā operators. Starp viņa izcilākajiem darbiem var minēt filmu “Šķērsiela” (1988), kas ieguva Eiropas Kino balvu un ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā, savukārt dokumentālā filma “Turpinājums” (2018) atnesa trīs Lielā Kristapa balvas un arī Latvijas vārdā tika nominēta ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars”.

“Zemnieki ir Ivara Selecka līdz šim pašrefleksīvākais darbs, kurā ieskanas gan režisora biogrāfijas motīvi, gan profesionālā darbība – uzskati par dokumentālo kino, pieeja filmu veidošanai un atsauces uz konkrētām filmām,” žurnālā “KinoRaksti” raksta kinokritiķe Zane Balčus.

“Šodien ir tāds laiks, kad laukos paliek tikai tie, kas to patiešām grib, saka viens no filmas “Zemnieki” varoņiem. Ir acīmredzami, ka patiesu interesi par laukiem nezaudē arī Ivars Seleckis, vienlīdz lielu cieņu izjūtot gan pret tiem, kas savu graudu ražu aizved vienā piekabē vai tik vecmodīgi pieķērušies savai vienīgajai gotiņai, gan tiem, kas pārvalda simtiem hektāru vai, gluži pretēji, "negrib pieaugt" un uzreiz iejūgties ģimenes biznesā. Starp citu, es domāju, ka tieši tāpēc dzīve dāvina režisoram Ivaram Seleckim un operatoram Valdim Celmiņam tik brīnišķīgus kadrus un situācijas kā tas "kombainu valsis", par kuru nu jau runā visi, kas filmu redzējuši. Tāpēc, ka sajūt īstus dokumentālistus un radošu garu, kas neizsīkst,” – filmu laikrakstā “Diena” vērtē kinožurnāliste Kristīne Matīsa.

Filmas reklāmas rullītis:

Raksts tapis sadarbībā ar LMT Viedtelevīziju.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu