Garākie seriāli pasaulē, kas gadu desmitiem spēj noturēt skatītāju uzmanību

Sejas.lv
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Attēls no seriāla "Grejas anatomija"
Attēls no seriāla "Grejas anatomija" Foto: Publicitātes foto

Televīzijas seriālu popularitāte, iespējams, slēpjas tajā, ka tie palīdz skatītājiem atpūsties no realitātes, tāpat arī saved kopā dažādu sociālo un vecuma grupu cilvēkus. Turklāt seriālos skatītāji arī iepazīst dažādu profesiju aizkulises.

Žurnāla “Experimental Social Psychology” publicētajā Maiami un Bufalo universitāšu pētījumā secināts, ka cilvēki jūtas mazāk vientuļi brīžos, kad skatās savu iecienītāko seriālu.

Atzīstot televīzijas attīstību un pieaugošo ietekmi, Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja 1996. gadā pasludināja 21. novembri par Pasaules televīzijas dienu. Svinot Pasaules televīzijas dienu, kanāls “Fox Life” piedāvā iepazīties ar interesantiem faktiem par pasaulē garākajām televīzijas pārraidēm.

Ne tikai “Santa Barbara”

Daudziem liekas, ka pasaulē garākais seriāls ir “Santa Barbara”, kura nosaukums kļuvis teju par sinonīmu “ziepju operu” žanram.

Starp citu, tieši “Santa Barbara” seriālā vienu no savas karjeras pirmajām lomām spēlēja toreiz vēl pavisam jaunais Leonardo di Kaprio.

Viņš atveidoja vienu no galvenajiem personāžiem pusaudža vecumā. Kopumā ASV Kinoakadēmijas balvas “Oskars” laureāts bija redzams piecās šā seriāla epizodēs.

Foto: Publicitātes foto

Sāga par Kepvelu un Lokridžu ģimenēm ēterā tika rādīta deviņus gadus. Kopumā bija nofilmētas 2137 sērijas, kas šķiet daudz, kamēr nesalīdzina ar citiem šī žanra pārstāvjiem.

Ginesa rekordu grāmatā iekļautajam seriālam “Vaduguns” (“Guiding Light”) ir teju astoņas reizes vairāk sēriju nekā “Santa Barbarai” - 18 262. To kopējais ilgums bija 164 dienas un četrarpus stundas jeb 236 430 minūtes.

Šis seriāls, kas atzīts par pasaulē garāko, ir sācies kā radio pārraide 1930. gados, bet 1950. gados tika “pārcelts” uz televīzijas ekrāniem.

57 gadus tas turpināja priecēt televīzijas skatītājus. Kopumā “Vadugunij” ir 72 sezonas. Pilna seriāla noskatīšanās aizņemtu vairāk nekā divus gadus, ja to skatītos astoņas stundas diennaktī.

Pēdējā sērija tika pārraidīta 2009. gada 18. septembrī. Pēc tās noslēguma kanāla pārstāvji uzsvēra, ka seriāls ieņēma nozīmīgu nišu televīzijas vēsturē un nekad netiks aizmirsts.

Seriālu izveidoja Irna Filipsa, kuru uzskata par ziepju operas žanra pamatlicēju. Jāpiebilst, ka viņa ir autore arī citiem pasaulē garākajiem seriāliem – “Kā griežas pasaule” (“As the World Turns”), kas bija ēterā 54 gadus, un “Cita pasaule” (“Another World”), kura notikumiem varēja sekot 35 gadus – no 1965. līdz 1999. gadam.

Tieši Irnas raidījumos, kas bija paredzēti mājsaimniecēm, parādījās ziepju reklāmas, kas deva tālāku nosaukumu visam žanram – ziepju operas.

Mediķu seriāli, kuros glābj dzīvības

“Galvenā slimnīca” (“General Hospital”) izpelnījās “Pasaulē varenākās ziepju operas” titulu žurnālā “TV Guide”, kā arī ierindojās žurnāla “Time” pasaules top 100 televīzijas seriālu sarakstā. 1981. gada sērija ar Lūka un Lauras kāzām pulcēja pie ekrāniem 30 miljonus skatītāju.

Salīdzinājumam, populārā mūsdienu seriāla “Troņu spēle” pēdējās, astotās sezonas, sērijas spēja savākt ne vairāk kā 20 miljonus skatītāju. Drāmai "Galvenā slimnīca" pieder rekordliels skaits televīzijas balvu “Emmy” kategorijā “Labākais dramatiskais seriāls” – desmit reizes.

Attēls no seriāla "Troņu spēle"
Attēls no seriāla "Troņu spēle" Foto: Publicitātes foto

Viens no visilgāk filmētajiem medicīnas seriāliem ASV televīzijas vēsturē viennozīmīgi ir “Grejas anatomija”. Kopš 2005. gada tas pulcē pie televīziju ekrāniem miljoniem skatītāju visā pasaulē, tai skaitā arī Latvijā, kanālā “FOX Life”.

“Grejas anatomija” glāba dzīvības ne tikai uz ekrāna. Piemēram, 2011. gadā kādai 10 gadus vecai meitenei, kura regulāri skatījās šo seriālu, izdevās izglābt savas mātes dzīvību.

Kad sievietei pēkšņi apstājās sirds, meita nekrita panikā, bet līdz ātrās palīdzības ierašanās brīdim veica sirds masāžu, kā to rādīja “Grejas anatomijā”. Vēl viena sieviete, pateicoties seriālam, laikus atklāja, ka viņai ir krūts vēzis.

Seriāla autore ir slavenā televīzijas producente Šonda Raimsa. Viņa pati arī kļuva par lielāko daļu sēriju producenti un scenāristi. Faniem kādā brīdī šķita, ka 17. sezona varētu būt seriālam pēdējā, tomēr “Grejas anatomija” tika pagarināta par vēl divām sezonām.

Šoruden televīzijas ekrānos skatāma jau 19. seriāla sezona, kuru var redzēt darbdienu vakaros kanālā “Fox Life”. Jāpiebilst, ka Elena Pompeo būs redzama tikai deviņās šīs sezonas epizodēs. Taču tas vēl nav viss.

“Grejas anatomijas” rudens finālā Meredita paziņoja, ka pieņēmusi darba piedāvājumu un strādās Bostonā, kur nodarbosies ar Alcheimera slimības izpēti.

Seriāla faniem gan neliels mierinājums ir tas, ka Pompeo balss joprojām būs dzirdama katras epizodes beigās. Tāpat arī viņa saglabās savu amatu kā seriāla izpildproducente.

Attēls no seriāla "Galvenā slimnīca"
Attēls no seriāla "Galvenā slimnīca" Foto: Publicitātes foto

Zombiji, kas piesaistīja ekrāniem skatītāju miljonus

Jau pati pirmā ''Staigājošo miroņu" sērija saņēma daudzu kritiķu uzslavas un kļuva par 2010. gada skatītāko jauna seriāla pirmo sēriju ASV televīzijā - to noskatījās 5,3 miljoni skatītāju.

Otrās sezonas pirmizrāde pulcēja jau 7,3 miljonus skatītāju, bet rekordlielu skaitu - 17,3 miljonus - sasniedza piektās sezonas pirmizrāde.

Attēls no seriāla "Staigājošie miroņi"
Attēls no seriāla "Staigājošie miroņi" Foto: Publicitātes foto

Seriāla idejas autors ir Frenks Darabonts, kuru producentu kompānija AMC atlaida otrās sezonas filmēšanas laikā. Viņš vērsās tiesā un saņēma kompensāciju 200 miljonu dolāru apmērā.

Pēc 12 gadiem, 11. sezonām un 177 sērijām seriāls “Staigājošie miroņi” ir noslēdzies, taču fani un tie, kas vēlas atkārtoti noskatīties šo pēdējo gadu kulta šovu, to var darīt darbdienu vakaros kanālā “Fox Life”.

No “Staigājošiem miroņiem” ir izveidoti vairāki atvasinājumi, kuri ir kā atsevišķi stāsti par dažiem no gadu gaitā iemīļotiem varoņiem, piemēram, Derilu Diksonu.

Garākie Lielbritānijas seriāli ēterā “noturas” pusgadsimtu

Lielbritānijā arī ir savi seriālu ilgdzīvotāji, piemēram, “Koronācijas iela” (“Coronation street”), kas ēterā bija pusgadsimtu – no 1963. līdz 2013. gadam.

Šajā laikā skatītāji pieredzējuši ap simts kāzām un simts piecdesmit varoņu nāvēm. Varoņiem arī ir piedzimuši vairāk nekā 50 bērni.

Interesanti, ka “Koronācijas ielas” dekorācijas ir zināmas arī tiem, kas nav redzējuši nevienu šī seriāla epizodi.

Proti, tās tika izmantotas leģendārās grupas “Queen” klipa “I Want to Break Free” video. Solists Fredijs Merkūrijs un viņa grupas biedri klipā redzami “Koronācijas ielas” sieviešu personāžu tēlos.

Vēl viens britu seriāls, kura pirmizrāde notika 1963. gadā, ir “Doktors Kas” (“Doctor Who”). Atšķirībā no “Koronācijas ielas”, to joprojām filmē.

“Doktors Kas” Ginesa rekordu grāmatā ierakstīts trīs reizes – kā pasaulē garākais zinātniskās fantastikas seriāls, pasaulē veiksmīgākais zinātniskās fantastikas seriāls.

Savukārt tā speciālizlaidums “Doktora diena” tika iekļauts Ginesa rekordu grāmatā kā vērienīgākā zinātniskās fantastikas filma, kuru vienlaikus rādīja gan televīzijas kanālā “BBC”, gan 1500 kinoteātros visā pasaulē.

Attēls no seriāla "Doktors Kas"
Attēls no seriāla "Doktors Kas" Foto: Publicitātes foto

Kaut gan seriāls tiek pārraidīts kopš 1963. gada, tam ir “tikai” 694 epizodes un to laikā galveno lomu spēlējuši trīspadsmit dažādi aktieri, starp viņiem arī viena sieviete – Džodija Vitakere, kas Doktora lomā iejutās 2017. gadā. Tiesa, drīz viņa stafeti nodeva tālāk – šobrīd tiek filmētas jaunās epizodes ar Nkuti Gatvu (Ncuti Gatwa). Viņš kļūs par četrpadsmito šī kulta tēla atveidotāju.

Latvijas ziepju operu pionieris

Latvijas skatītāju iemīļota ziepju opera “UgunsGrēks” tika rādīta no 2009. līdz 2017. gadam. Tā radusies kā turpinājums seriālām “Neprāta cena”, kas televīzijas ekrānos bija redzama no 2006. līdz 2009. gadam.

“UgunsGrēks” izrādījās daudz veiksmīgāks nekā tā priekšgājējs. Pavisam kopā iznākušas 17. sezonas un nofilmētas 2104 sērijas. Tā nu “UgunsGrēks” kļuva par skatītāko Latvijas seriālu – vienai sērijai sasniedzot no 154 500 līdz pat 245 000 skatītāju.

2022. gada 10. oktobrī sāka rādīt seriālu “UgunsGrēks. Atgriešanās”, kas ļauj skatītājiem atkal satikties ar viņu iecienītiem personāžiem.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu