Jūrmalā atklās Baltkrievijas 2020. gada revolūcijai veltītu izstādi

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska tur rokās sarkanbaltu papīra ziedu, ko viņai uzdāvinājis demonstrants Baltkrievijas kultūras biedrības organizētā protesta laikā, kurā tika pieprasīta politieslodzīto brīvība. 2021. gada 6. marts, Lisabona.
Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska tur rokās sarkanbaltu papīra ziedu, ko viņai uzdāvinājis demonstrants Baltkrievijas kultūras biedrības organizētā protesta laikā, kurā tika pieprasīta politieslodzīto brīvība. 2021. gada 6. marts, Lisabona. Foto: SCANPIX

No 25. marta līdz 28. maijam Mākslas stacija “Dubulti” sadarbībā ar baltkrievu biedrību Latvijā “Supolka” piedāvā mākslas projektu “Kreatīvā revolūcija. Baltkrievija 2020”. Ekspozīcija stāstīs par notikumiem, kurus izraisīja prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 2020. gada 9. augustā, kad zaudētājs Lukašenko, izmantojot autoritatīvo varu, falsificēja vēlēšanu rezultātus, nosauca sevi par uzvarētāju un deva pavēli spēka struktūrām lietot vardarbību, lai apspiestu plašos, demokrātiskos un miermīlīgos Baltkrievijas iedzīvotāju protestus.

Uz vairākām dienām Baltkrievija pārvērtās kaujas laukā. Milicija lietoja skaņas un gaismas granātas, gumijas lodes un  piekāva cilvēkus - arī līdz nāvei. Neapbruņotie iedzīvotāji, izvairoties no tiešām sadursmēm ar miliciju un omoniešiem, sāka pulcēties savu mikrorajonu pagalmos. Tā radās viens no Baltkrievijas jaunās demokrātiskās kultūras galvenajiem fenomeniem - protesta pagalmi. Lielās un mazās pilsētās, pilsētu mikrorajonos sāka pulcēties apkārtējo namu iedzīvotāji, kas pirms tam cits citu pat nepazina. Protestu izpausme bija mierīga - cilvēki dalījās ar informāciju par tuvinieku un draugu arestiem, par to, kā sniegt palīdzību, vārīja tēju, dziedāja un spontāni rīkoja dažādas lekcijas un sarunas.

Foto: Publicitātes foto

Projekts “Kreatīvā revolūcija. Baltkrievija 2020” veltīts tam, lai parādītu Baltkrievijas jauno demokrātisko kultūru, tās ētiskos principus, radošās stratēģijas un vizuālos elementus, kas izmanto laikmetīgus paņēmienus.

Revolūcija atklāja, ka Baltkrievijas demokrātiskā kultūra ir eiropeiska, miermīlīga, radoša, ar skaidriem humāniem mērķiem, turklāt pārliecinoši demonstrē atteikšanos no iesīkstējuša patriarhālisma valgiem. Sieviešu solidaritātes un politiskās aktivitātes loma šajā revolūcijā ir izteikti būtiska.

Foto: Shutterstock

Ekspozīciju, kas būs skatāma Mākslas stacijā "Dubulti", strukturē astoņi hronoloģiski stāsti fotogrāfijās, komentāros un lietišķajos atribūtos, kas norisinājās 2020. gada vasarā un rudenī, - bruņotais varas terors pret miermīlīgajiem protestiem, miermīlīgās demonstrācijas - tā dēvētie Sieviešu marši un Svētdienas marši, stāsti par represētajiem un Baltkrievijas demokrātiskās kultūras fenomeni - Protesta pagalmi un pēc viena principa veidotie baltsarkanbaltie Protesta karogi, kas apliecināja visdažādāko iedzīvotāju kopienu, iestāžu un atsevišķu personu līdzdalību revolūcijā.

Foto: Shutterstock

Izstādē būs aplūkojamas Jauhena Jerčaka, Jauhena Acecka, kā arī citu autoru fotogrāfijas (viņu vārdi netiek atklāti drošības apsvērumu dēļ). Otrajā stāvā būs skatāmi ievērojamā Baltkrievijas dizainera Vladimira Ceslera plakāti un starptautiski pazīstamās keramiķes Hannas Mjadzvedzevas darbi, kurus projektam palīdzēja nodrošināt Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrs. Projekta kuratori - Inga Šteimane un Dzianis Davidaus.

Projekta atklāšana Mākslas stacijā “Dubulti” - piektdien, 24. martā plkst. 18.30, savukārt plkst. 20.00 plānota baltkrievu dziedātājas, aktīvas Protesta pagalmu koncertu dalībnieces Svetas Beņas uzstāšanās.

8. aprīlī plkst. 15.00 - tikšanās un saruna ar keramiķi Hannu Mjadzvedzevu. Izstāde atvērta katru dienu no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00, un ieeja tajā brīva. Projektu atbalsta Jūrmalas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu