“Zodiaks” atgriežas ar vērienīgu vasaras koncertturneju

Jānis Lūsēns: "Dziesmas izskanēs savādāk, taču nemainīsies to vēstījums"
TVNET
Foto: Jānis Deinats

Šovasar atgriešanos uz skatuves piedzīvos leģendārās grupas "Zodiaks" mūziķi, komponistam Jānim Lūsēnam atkal apvienojot savulaik populāro duetu – Zigfrīdu Muktupāvelu un Maiju Lūsēnu. Pirmā satikšanās ar klausītājiem notiks 3. jūnijā Jelgavā, brīvdabas koncertzālē “Mītava”, pēc tam koncerti paredzēti vēl divpadsmit pilsētās.

Programmā izskanēs gan "Zodiac" instrumentālā mūzika ar kosmisku intonāciju (”Pacific”, “Rock on ice”, “Provincial Disco”, “Zodiac”), gan leģendārie hiti („Taisnība”, “Vējš”, “Tēvu zeme”, “Manas mīļākās puķes”, “Pūt, vējiņi”, „Mirušais gadsimts”, “Dziedi jel”, “Bohēmieša dziesma”, “Viegls rokenrols pa radio”). Ar šiem koncertiem grupas mūziķi nolēmuši pateikt lielu paldies saviem ilggadējiem faniem un līdzjutējiem.

Vasaras koncerttūrē uz skatuves Jānim Lūsēnam, Zigfrīdam Muktupāvelam, Maijai Lūsēnai un ģitāristam Aivaram Gudrajam pievienosies arī Kristens Kupčs (ģitāra), Jānis Lūsēns juniors (bass), Harijs Gūtmanis (sitaminstrumenti), Uģis Upenieks (perkusijas), Sarma Liede, Austra Kozuliņa un Toms Kalderauskis (papildvokāli).

Padomju elektroniskās mūzikas aizsācēji – Latvijas grupa “Zodiac” savus mūzikas eksperimentus ar kosmiska rakstura skaņām sāka jau 70. gados, uzstājoties ar tam laikam neierasto elektroniski sintētisko mūziku, iedvesmojoties no tādiem mūziķiem kā Žans Mišels Žārs, “Space” un “Kraftwerk”. Grupas muzikālie eksperimenti ieguva klausītāju atbalstu un mīlestību ne tikai Padomju Savienībā, bet arī Japānā, Austrijā, Somijā un citās pasaules valstīs. Apvienības ieraksts “Disco Alliance” 1980. gadā kļuva par pirmo mūzikas albumu visā PSRS, kas ar savu mūsdienīgumu un trāpīgajām melodijām bija līdzvērtīgs Rietumu popmūzikas hitiem. Skaņuplate piedzīvoja rekordlielu tirāžu – tika pārdoti vairāk nekā 20 miljoni ieraksta kopiju.

Komponists Jānis Lūsēns: “Tolaik dzīvojām attīstīta sociālisma apstākļos, kad spēlēt rokmūziku nebija vienkārši. Esot pretrunā ar padomju estrādes mūzikas kanoniem, šim žanram jau no pirmsākumiem Padomju Savienībā bija disidentiska nokrāsa.

Pēc "Pērkona" skandāla ar izdemolēto vilcienu skrūves tika piegrieztas un bija jāmeklē veids, kā izlikties labam un lojālam padomju iekārtai. Viltīgi izlēmu savam kolektīvam dot latvisku vārdu Zodiaks (ar -ks galā), jo, pateicoties "Zodiac" pirmās plates panākumiem, jaunais grupas nosaukums neradīja aizdomas par pretvalstisku nostāju. Taču garu tas nemainīja.

Par grupas galvenajiem solistiem kļuva duets Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels. Ar savām iedvesmojošām, patriotiski krāsotajām, profesionālismā spīdošajām dziesmām “Taisnība”, “Tēvu zeme”, “Mirušais gadsimts” "Zodiaks" 80. gados kļuva par vienu no Dziesmotās revolūcijas karognesējiem. 1987. gadā un pēc diviem gadiem slavenajā festivālā “Liepājas Dzintars” “Zodiaks” izcīnīja Grand Prix – kā skaistu atzinību par darīto un paveikto. Šovasar šīs dziesmas noteikti izskanēs savādāk, taču nemainīgs paliek to vēstījums. Maijas un Zigfrīda balsis radīs patīkamu satraukumu – tādu kā toreiz, izdzirdot pirmās mūzikas taktis no raidījuma “Labvakar”.”

Zigfrīds Muktupāvels: “”Zodiaks” bija tālaika Lūsēna radošā laboratorija, un tieši viņš bija visa kodols, bet viena no labākajām Lūsēna īpašībām attiecībā pret grupas mūziķiem vienmēr ir bijusi tā, ka viņš deva radošas brīvības iespējas.

Neatņemama popa, roka un citu mūzikas žanru sastāvdaļa ir improvizācija, un tās nozīme “Zodiakā” nekad netika aizmirsta. Grupas repertuāru var nosacīti sadalīt divās daļās. Dziesmas, kuras “Zodiakam” gādāja popularitāti, un tās, kuras deva baudu pašiem gan to tapšanas procesā, gan arī koncertos, jo bija tehniski sarežģītas un vienmēr nesa kādu atklājumu, – "Mākoņi", "Staburags un Saulesmeitiņa" un citas.

Man pašam viena no nozīmīgākajām manā karjerā ir dziesma “Tautas laiks”. To arī dziedāju festivālā "Jūrmala". Šī dziesma vienmēr sarūpē mazas skudriņas pār muguru, un, lai kur arī būtu to dziedājis, tieši par šo dziesmu esmu saņēmis visvairāk komplimentu. Arī no auditorijām, kuras nesaprot ne vārda latviešu valodā. Man pašam šie Imanta Ziedoņa vārdi šķiet ārkārtīgi nozīmīgi.”

Foto: Publicitātes foto

Prieku par atkalsatikšanos neslēpj arī Maija Lūsēna, kuras talants, spilgtums un artistiskums visspilgtāk mirdzēja tieši “Zodiaka” ziedu laikos. “Esmu pateicīga par iespēju atgriezties savā sākotnē pēc gari noieta ceļa, kurā bija tik daudz meklējumu atrast savu balss skanējumu mūzikā, lai pirmajā vietā būtu dvēseles vibrācija. Šis ceļa sākums bija “Zodiaks”,” uzsver mūziķe.

Kopš grupas aktīvās darbības pārtraukšanas 90.gados “Zodiaks” tikai retas reizes sanācis uz koncertiem, no kuriem katrs kļuvis par ievērojamu notikumu mūzikas dzīvē.

"Zodiaka" atgriešanās koncerti šovasar notiks:

3. jūnijā Jelgavā, brīvdabas koncertzālē “Mītava”

10. jūnijā Liepājā, koncertdārzā “Pūt, vējiņi!”

16. jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē

15. jūlijā Jēkabpilī, Krustpils brīvdabas estrādē

21. jūlijā Talsos, Sauleskalna estrādē

22. jūlijā Alūksnes Pilssalas estrādē

29. jūlijā Saulkrastu brīvdabas estrādē

11. augustā Valmieras estrādē

12. augustā Saldū, Kalnsētas parka estrādē

16. augustā Dzintaru koncertzālē

19. augustā Bauskas Pilskalna parka estrādē

26. augustā Ikšķiles brīvdabas estrādē

16. septembrī Daugavpils kultūras pilī.

Nepalaid garām!

Uz augšu